روایتی ناب از یک افسر بازنشسته نیروی هوایی ارتش

ارتش از طاغوت گسسته به ملت پیوسته / مردم از ما محافظت می کردند

۱۹ بهمن یاد آور حماسه ای است از بیعت با امام و نفی طاغوت و خرد شدن کمر حکومت ستم شاهی در ایران زمین. همافران حادثه ای خلق کردند و سال ها مورخان باید سرود ماه بهمن را بازخوانی کنند تا این ولایت پذیری را بفهمند و برای آیندگان بنگارند.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

۱۹ بهمن یاد آور حماسه ای است از بیعت با امام و نفی طاغوت و خرد شدن کمر حکومت ستم شاهی در ایران زمین. همافران حادثه ای خلق کردند و سال ها مورخان باید سرود  ماه بهمن را بازخوانی کنند تا این ولایت پذیری  را بفهمند و برای آیندگان بنگارند. خبرنگار تبریزبیدار پای صحبت های یکی از افسران بازنشته نیروهی هوایی نشسته است.

Image title

سرهنگ بازنشسته حیدر مردانی در آن روزهای شور و حماسه در مرکز آموزش های هوایی نیروی هوایی در تهران حضور داشته است. خاطراتی جالب و بدیع با خود به همراه داشت که عمق نفوذ کلام امام را در وجود نقطه قوت ارتش شاهنشاهی را نشان می دهد.


 بینش و دانش بالا در میان افسران نیروی هوایی نقطه اتصال با ملت

از اواخر سال ۵۶ پس از توهین به امام خمینی و قیام مردم قم و شعله ور شدن اعتراضات مردم، این تحرکات در نیروی هوایی هم آغاز شد.  این حقیقت است که باید گفته شود شاه  تصور می کرد که با ساختن یک ارتش کاملا وابسته از نظر آموزش و تجهیزات می تواند ژاندارم خوبی در منطقه باشد  ولی غافل از اینکه بالا بودن سطح تحصیلات فنی در میان افسران نیروی هوایی سبب بالا رفتن بینش فرهنگی و اجتماعی آنها گشته بود. البته آمریکایی ها و غربی ها آموزش ها و تجهیزات را در حدی می دادند که ما همیشه  وابسته باشیم. به عنوان نمونه دستگاهای فوق پیشرفته آن زمان اگر احتیاج به تعمیر داشت با هزینه های کلان به آمریکا ارسال می کردند و اجازه تعمیر آن ها در ایران  را نمی دادند  مبادا ایرانی ها نحوه تعمیر این تجهیزات را فرا بگیرند. 

Image title

ارتش از طاغوت گسسته به ملت پیوسته 

بر هیمن اساس پس از شروع دوباره حرکت های مردمی در سال ۵۶ این بحث ها به نقطه قوت ارتش شاهنشاهی کشیده شد تا جایی که پس از وقعه جمعه سیاه ۱۷ شهریور، در مهر تعداد زیادی از افسران خط خود را جدا و مخالفت خود را علنی کرده بودند. پس از این واقعه مردم می گفتند ارتش از طاغوت گسسته و به ملت پیوسته. واز این تاریخ به بعد حساسیت ها روی نیروی هوایی بیشتر شد تا جایی که نیروهای گارد مامور رسیدگی به اوضاع نیروی هوایی شدند.


با نزدیک شدن به روز تاریخی ۱۲ بهمن ۵۷، رژیم چون می دانست افسران نیروی هوایی با مردم همراه شده اند با نیروهای گارد به مهرآباد آمد به خیال اینکه از ورود امام امت به وطن جلوگیری به عمل آورد. در این روزها ما به عنوان نیروهای شبه نظامی با گاردی ها درگیر شدیم و عملا راه ورد هواپیما امام به میهن باز شد.

مردم از ما محافظت می کردند

در روز تاریخی ۱۹ بهمن اخبار حضور همافران محضر امام از قبل دست رژیم رسیده بود بر همین اساس آنها برای جلوگیری کشیده شدن و گسترش این مهم در میان دیگر افسران با حمله به مرکز آموزش هوایی تهران از پیوستن سایر نیروهای جلوگیر به عمل می آوردند ولی با مقاومت بچه ها به سمت دانشگاه تهران حرکت کردیم و در میان توده های مردم به مبارزه و شعار دادن علیه رژیم ستم شاهی و دولت بختیار پرداختیم. جالب اینجاست  این محبت بین ارتش و مردم به این حد رسیده بود که مردم از ما محافظت می کردند.

Image title

در برخی حوزه ها از فن آوری روز دنیا جلو تریم

پس از انقلاب ودر دوران دفاع مقدس  به لطف خدا و همت نیروهای انقلابی در جهاد خود کفایی توانستیم کمبودها را جبران کنیم. روزگاری که امریکایی ها نمی خواستند ما از خیلی تجهیزات سر درباوریم و ارتش ما فقط ظاهری قوی داشته باشد نه توانایی روی پای خود ایستادن اما امروز اینگونه نیست تا جایی چند روز پیش  برخی تجهیزات نیروهی هوایی را مشاهده کردم به نظرم در حال حاضر از این نظر با فن آوری روز دنیا نه تنها فاصله ای نداریم بلکه در برخی موارد جلوتر هم هستیم.


Image title


* توضیح: عکس ها مربوط به جناب سرهنگ مردانی و جناب سرهنگ قهرمان زاد از درجه داران  بازنشسته نیروی هوایی ارتش می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.