خداحافظی تامل برانگیز استاد قره باغی از سرزمین مادری؛

صدای انقلاب، در سالگرد انقلاب از تبریز رخت سفر بست

استاد اسفندیار قره باغی، «صدای انقلاب» به یکباره از تبریز و آذربایجان خداحافظی کرد.

به گزارش تبریز بیدار اسفندیار قره باغی که به صدای انقلاب مشهور است پس از سال ها اقامت در شهرهای دیگر، چند سالی بود که به تبریز برگشته بود اما به دلیل عدم توجه مسئولین استان به موسیقی، از تبریز و آذربایجان خداحافظی کرد.

وی که بارها در مراسم ها و مصاحبه های مختلف به خاطر مظلوم ماندن موسیقی در کشور بویژه در استان انگشت انتقاد را به سوی مسئولین فرهنگی استان گرفته بود، تصمیم به خداحافظی گرفت.

وی چندی پیش از صداوسیمای استان به دلیل نبود اتاق موسیقی در این سازمان نیز انتقاد کرده بود.

اسفندیار قره باغی در اول بهمن ۱۳۲۰ در کوچهٔ قره‌باغی‌های تبریز به دنیا آمد. وی دارای مدرک معادل دکترای آواز کلاسیک (درجه ی ۱ هنری)از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.

قره باغی پس از انقلاب اسلامی، در سازمان صدا و سیما به همکاری با واحد موسیقی سازمان درآمد و در زمینهٔ سرودهایی با مضمون جنگ فعال شد و طی مدت هشت سال جنگ، بیش از هشتصد سرود ساخت.

رهبری گروه کُر تالار وحدت، رهبری گروه کُر صدا و سیما، رئیس مرکز سرود و آهنگهای انقلابی، ریاست کمیته آواز کلاسیک خانه موسیقی، مسئول موسیقی رادیو و نایب رئیس کانون هنرمندان ایران از جمله سوابق مسئولیتی او محسوب می‌شود.

اوّلین اجرای رادیویی وی در سال ۱۳۵۰ سرود ای ایران بود که با همکاری ارکستر بزرگ رادیو تلویزیون ملی ایران با رهبری فرهاد فخرالدینی انجام گرفت. او در سالهای اخیر قطعاتی حماسی با عنوان‌های سمفونی ارس و سمفونی خلیج فارس را آهنگسازی کرده و خوانده اما بی‌تردید اثری که بیش از هر کار دیگر او، از صدا و سیمای ایران پخش شده، سرود «آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» بوده است.

چندی پیش از اسفندیار قره باغی به عنوان “صدای انقلاب” تجلیل به عمل آمد.

منبع: مهد نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.