روزهای بحرانی دوستان سوریه!

مهاجران سوری؛ ابزار اردوغان برای تهدید اروپا

رئیس جمهور ترکیه تهدید کرد که میلیون ها مهاجر در ترکیه را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد فرستاد.

به گزارش تبریز بیدار، خبرگزاری فرانسه نوشت، در حالی که ناتو موافقت کرده است تا کشتی های جنگی را در دریای اژه مستقر کند تا با بحران مهاجرت مقابله نماید، رجب طیب اردوغان رسما اتحادیه اروپا را تهدید کرد که میلیون ها مهاجر را که هم اکنون در ترکیه به سر می برند، به سوی کشورهای اروپایی سرازیر خواهد کرد.

اردوغان روز پنجشنبه در سخنانی ضمن محکوم کردن سیاست اتحادیه اروپا در قبال بحران مهاجرت، اذعان کرد که در نشست نوامبر رهبران اروپایی را تهدید کرده است که ترکیه احتمالا به آوارگان خارجی “خداحافظ” خواهد گفت و آنها را به سوی مرزهای اروپا گسیل خواهد داشت.

ناتو موافقت کرده است تا گروهی از کشتی های جنگی خود را بدون تاخیر به دریای اژه اعزام کند تا با قاچاقچیان انسان که سال گذشته صدها هزار مهاجر را به مرزهای اروپا رسانده اند، مقابله کند.

علی رغم هشدارهای اتحادیه اروپا و توافق بروکسل و آنکارا برای اعظای کمک ۳ میلیارد یورویی اروپا به ترکیه با هدف مقابله با بحران مهاجرت، هنوز هزاران مهاجر از طریق ترکیه به سوی مرزهای اروپا عزیمت می کنند.

در حالی که ترکیه پیش از این حدود ۳ میلیون مهاجر سوری را قبول کرده، همچنان تحت فشار سازمان ملل و اتحادیه اروپا قرار دارد تا تعداد بیشتری از آوارگان را قبول کند.

اردوغان قصد دارد فشار را به سوی اتحادیه اروپا وارد کند. یک وبسایت خبری یونان پیش از این فاش کرده بود که اردوغان در نشست گروه ۲۰ در آنتالیا که نوامبر گذشته برگزار شده، با خشم و غضب ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا را تهدید به اعزام مهاجران به کشورهای اروپایی کرده است.

اردوغان همچنین ضمن انتقاد شدید از عملکرد سازمان ملل گفته است: سازمان ملل چیزی کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار برای حل و فصل بحران مهاجرت اختصاص داده است. شرم بر شما، شرم بر شما. سازمان ملل باید به اعضای خود بگوید، مهاجران و آوارگان را از ترکیه قبول کنند.

وی افزود: ترکیه از آغاز بحران سوریه تاکنون بیش از ۹ میلیارد دلار برای سر و سامان دادن به وضعیت آوارگان سوری هزینه کرده است.

اروپا با اختصاص ۳ میلیارد یورو کمک مالی به ترکیه موافقت کرده است ولی این بودجه هنوز در اختیار آنکارا قرار نگرفته است.اردوغان در این باره گفت: ۳ میلیارد یورو در بودجه ما نیست، این مبلغ کجا رفته است؟ این برای آوارگان بوده است.

تصمیم ناتو برای استقرار کشتی های جنگی در دریای اژه، پس از درخواست آلمان، یونان و ترکیه برای کمک به حل و فصل بحران مهاجرت در اروپا بوده است.

اتحادیه اروپا با بدترین بحران آوارگان پس از جنگ جهانی دوم روبرو شده است. بر اساس آمارهای آژانس مرزی اروپا “فرانتکس”، بیش از ۱.۸۳ میلیون مهاجر در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد مرزهای اروپا شده اند.

اواسط ژانویه دونالد تاسک رئیس شورای اروپا هشدار داد که اتحادیه اروپا تنها ۲ ماه فرصت دارد تا بحران مهاجرت را در کنترل خود قرار دهد و در غیر این صورت با فروپاشی منطقه شینگن روبرو خواهیم شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.