در دیدار مسئولان یونسکو در کشورمان با نائب رئیس شورا و معاونان شهردار تبریز تاکید شد:

لزوم راه اندازی دفتر یونسکو در تبریز

در دیدار مسئولان کمیسیون ملی یونسکو در ایران با نائب رئیس شورای اسلامی شهر و معاونان شهردار تبریز بر لزوم راه اندازی دفتر یونسکو در تبریز تاکید شد.

به گزارش تبریز بیدار، در جلسه ای با حضور دکتر سعدالله نصیری قیداری دبیر کل کمیته ملی یونسکو در کشورمان ، سردار محمد حسین جعفری نائب رئیس شورای اسلامی شهر و حجت الاسلام حمیدی فرهنگی و اجتماعی و اکبر آقامحمدی معاونان اداری مالی شهرداری تبریز برگزار شد حاضران بر لزوم ایجاد دفتر یونسکو در شهر تاریخی و کهن تبریز تاکید کردند.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این دیدار با اشاره به برگزاری همایش ملی ارتقای کیفی سلامت اجتماعی در تبریز گفت: شهر قدیمی تبریز با دارا بودن آثار تاریخی و معماری از دوره های مختلف تاریخی بخصوص صفویه و قاجار یکی از غنی ترین شهرهای ایران می باشد.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ این بنا ها و یادگاران گذشتگان گفت: معماری دانش با ارزشی است و بواسطه معمارانی که در گذشته در این شهر بوده اند آثار معماری که سرمایه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای شهر هستند وجود دارند که این بناها با اهمیت یافتن توریسم و گردشگری ملموس تر می شود.

لزوم راه اندازی دفتر یونسکو در تبریز

نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این دیدار با اشاره به تاریخ دیرینه تبریز و نقش آن در رویدادهای معاصر کشورمان گفت: تبریز شهر کهن و پیر دوران دیده ای است که در طول حیات خود حوادث زیادی را به خود دیده است و اثر گذاری بزرگی در منطقه و کشورمان داشته است.

 محمد حسین جعفری با اشاره به اینکه بعد از انقلاب توجه به حفظ معماری و حفظ آثاری که از گذشتگان به ما رسیده است مورد توجه بوده است گفت: شورای شهر در دو سه سال گذشته اعتبارات خوبی را در خصوص احیای بافت تاریخی تبریز و همچنین ساماندهی خانه های قدیمی تبریز در نظر گرفته است.

وی با اشاره به آماده شدن تبریز برای استقبال از گردشگران خارجی و داخلی در سال ۲۰۱۸ گفت: وظیفه سنگین و کار سختی را پیش رو داریم تا شهر را از  هر لحاظ برای استقبال از گردشگران خارجی و داخلی مهیا کنیم و خوشبختانه در یکی دو سال اخیر سرمایه گذاری خوبی در محور تاریخی تبریز صورت گرفته است.

جعفری در پایان سخنانش با تاکید بر ضرورت ایجاد دفتر یونسکو در تبریز بر تسریع طی مراحل اداری و ایجاد این دفتر در کلانشهر تبریز تاکید کرد.

لزوم راه اندازی دفتر یونسکو در تبریز

معاون شهردار تبریز نیز در این دیدار با تاکید بر فعالیت های شهرداری تبریز در خصوص آثار تاریخی در چهارچوب های تعریف شده حوزه میراث فرهنگی گفت: شهرداری تبریز به عنوان یک نهاد مردمی آماده همه گونه همکاری در زمینه بسط و توسعه سلامت اجتماعی در شهر می باشد.

اکبر آقا محمدی با تاکید بر ضرورت توجه به حفظ و تقویت هویت گذشته تبریز گفت: تبریز یک شهر فرهنگی و فرهنگ پرور است که برای رسیدن با جایگاه والای گذشته این شهر شهرداری آماده همکاری با سازمانها و ارگانهای مختلف می باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز نیز با اشاره به اینکه مردمان تبریز در طول ۴ هزار سال شهرنشینی در این شهر همواره مردمان دینداری بوده اند که با آغوش باز اسلام و تشیع را پذیرا شده اند گفت: مردم تبریز در نهضت ها و رویدادهای مهم همواره پیشرو بوده اند .

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به توجه ویژه شهردار تبریز به حوزه فرهنگ گفت: شهردار تبریز با تمام وجود اعتقاد دارد که باید ضمن حفظ و تقویت هویت تبریز هویت و شکوه گذشته این شهر را باید احیا کنیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی شهرداری تبریز برای آماده سازی زیرساختهای گردشگری شهر برای پذیرش ۲ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۸ گفت: شهرداری تبریز برنامه ریزی گسترده ای برای آماده سازی این شهر برای سال ۲۰۱۸ در راستای پذیرش از گردشگران خارجی و داخلی در این سال دارد.

دکتر مهدی حسینیان سراجه لو مشاور دبیر کل و عضو کمیته MOST کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در این دیدار با اشاره به  انتخاب تبریز در طول سه سال متوالی به عنوان شهر سالم برای زندگی گفت: تبریز کهن، شهری است که در آن احساس شادابی و زندگی همواره جریان دارد و با وجود مردمان کوشا، نتیجه گرا و خوش فکر، باید همواره به این شهر به عنوان یک شهر الگو نگاه شود.

لزوم راه اندازی دفتر یونسکو در تبریز

وی با اشاره به دارا بودن ظرفیت های گسترده در تبریز برای فعالیت های فرهنگی گفت: شهرهای شیراز و اصفهان درخواست خود را برای ایجاد دفاتر و شعبه یونسکو در این شهرها را به یونسکو ارسال کرده اند و کمیسیون ملی یونسکو در ایران آمادگی دارد در صورت درخواست مسئولان شهر و با امضای تفاهم نامه ای شعبه یونسکو در این شهر نیز به همراه شهرهای اصفهان و شیراز دایر گردد که البته دایر شدن شعبه در این شهرها منوط به وجود مصوباتی می باشد.

حسینیان با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه سال اینده دفتر یونسکو در تبریز افتتاح شود این گام را در راستای آماده سازی تبریز برای سال ۲۰۱۸ و همچنین شناساندن بیشتر این کهن شهر در مراکز فرهنگی دنیا موثر دانست.

در پایان این جلسه معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز با استقبال از ایجاد شعبه کمیسیون ملی یونسکو در تبریز از آمادگی شهرداری تبریز در خصوص در اختیار گذاردن یکی از خانه های تاریخی شهر برای این دفتر و همکاری با این شعبه خبر داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.