ترکیه در آستانه جنگی بزرگ

راهبرد اردوغان؛ از مانور نظامی با ریاض تا میانجگری علی اف

در شرایطی که احتمال درگیری مستقیم روسیه و ترکیه در جنگ سوریه تشدید شده است، برنامه سفر رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به باکو در روز ۱۸ فوریه، مورد توجه ویژه محافل سیاسی روسیه قرار دارد.

سرویس قفقاز و غرب آسیا تبریزبیدار؛

ترکیه و عربستان پس از شکست در نبردهای نیابتی در سوریه مصر به حضور نظامی در این کشور برای ساقط کردن نظانم قانونی سوریه هستند در هین زمینه خبر رسید  در همین راستا،شش جت جنگنده F-۱۵ سعودی در مانور آموزش دفاع هوایی در منطقه مرکزی «کونیا» در ترکیه شرکت دارند.

آغاز این مانور دو روز پس از آن است که وزیر امور خارجه ترکیه «مولود اوغلو» اعلام کرد که جت های سعودی در پایگاه هوایی اینجرلیک واقع در استان «آدانا»ی ترکیه برای مقابله با گروه تروریستی داعش مستقر خواهند شد.

وی افزود که هر دو کشور حتی می توانند یک عملیات زمینی را در سوریه علیه داعش آغاز کنند.

اوغلو در عین حال خاطرنشان کرد که هنوز تصمیم قطعی در این زمینه اتخاذ نشده است.

این در حالی است که نائب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به تحرکات آنکارا هشدار داد و اظهار داشت: دولت ترکیه باید قواعد بین المللی را رعایت کند و به اراده ملت ها احترام گذارد و رابطه حسنه ای با همسایگان خود داشته باشد.

حقیقت پور با اشاره به اینکه امروز ترکیه در سوریه،عراق،ارمنستان و برخی کشورهای دیگر مشکل دارد تصریح کرد: اینگونه رفتار ترکیه درست نیست و باید رعایت قواعد دموکراسی و احترام به اراده ملت ها در دستور کار حاکمان ترکیه قرار گیرد در غیر این صورت خسارت خواهند دید.

این نماینده مجلس نهم ادامه داد: کشور بزرگ و ملت بزرگی مانند ترکیه سرنوشت خود را به مرتجعین در منطقه گره نزند و با آهنگی که از ریاض نواخته می شود نرقصد؛در شان مردم بزرگ ترکیه نیست که رقاص آهنگ های نواخته شده از سوی ریاض باشند.

از سوی دیگر اردوغان برای جلوگیری از ممانعت روسیه در مقابل هجمه مشترک نظامی آنکارا و ریاض از طریق علی اف اقدام به رایزنی با مقامات مسکو خواهد کرد و سفر وی به باکو در همین راستا خواهد بود . ترکهی این روزها در منطقه بسیار تنها شده است چرا که سیاسیت های اشتباه در یک دهه گذشته سبب شده که این کشور با هماسیه های خود به چالش های جدی برسد.

ترکیه متحد استراتژیک جمهوری آذربایجان و روسیه  نیز همکار استراتژیک آن است. اگر اردوغان در سفر به باکو، خواستار حمایت جمهوری آذربایجان از ترکیه درمقابل روسیه باشد، جواب باکو چه خواهد بود؟
 به هنگام بروز رویارویی میان روسیه و ترکیه، باکو تا حد امکان تلاش کرد که از این مساله به دور بماند. الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد که برای میانجیگری بین ترکیه و روسیه آمادگی دارد. زیرا، رویارویی میان روسیه و ترکیه، از نظر ژئوپلیتیکی به هیچ وجه برای جمهوری آذربایجان مطلوب نیست.

بی تردید رجب طیب اردوغان برخی پیشنهادهایی را به جمهوری آذربایجان ارایه خواهد کرد. زیرا، اردوغان می خواهد که جمهوری آذربایجان بطور قاطع در کنار ترکیه باشد. اما، آنچه محتمل به نظر می رسد که رییس جمهوری آذربایجان به عنوان یک سیاستمدار تا آن حد بادرایت است که تمامی حرف های خوب را خواهد زد، اما  برای خود نیز امکان گزینش را  نگه خواهد داشت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.