تنش لفظی در جلسه امروز شورا؛

از غیرقانونی بودن ایجاد شهرداری های مناطق ۱۱ و ۱۲ تبریز تا حضور شبانه برخی مدیران در ستادهای انتخاباتی/صادق نجفی چه کسی را بیرون انداخت؟!

جلسه امروز شورای شهر تبریز با تاخیر ۲۰ دقیقه ای آغاز شد.

به گزارش تبریزبیدار،  جلسه امروز شورای شهر تبریز با تاخیر ۲۰ دقیقه ای آغاز شد. چمنی، شیاری، حاجی پور و عابدزاده غایبین جلسه هستند.

دبیری در ابتدای این جلسه با اشاره به سفر اخیر اعضای شورای شهر و مدیران شهری به هامبورگ آلمان گفت: این سفر با هزینه شهرداری نبوده و با هزینه خود آنان انجام شده و سفر پرباری بود.

وی افزود: در  سفر به برلین، با معاون شهردار و مدیران شهری این شهر که همه حاکمیت شهر بر عهده شهردار است، دیدار کردیم.

دبیری اظهار داشت: از محل پارلمان هامبورگ، نمایشگاه توانمندی های فرهنگی اجتماعی هامبورگ، کارخانه بازیافت زباله و از شرکت فولکس واگن بازدید شده و صحبت هایی انجام شده که ما کارخانه مونتاژ فولکس واگن را دررتبریز ایجاد کنیم. برای احداث ورک شاپ نیز مذاکره کردیم.

به پایان رسیدن سخنان دبیری، همزمان شد با فریادهای پیرمردی بر روی ویلچر که گویا وی پرونده ای در شهرداری دارد.
لحن تند این فرد با پرخاش صادق نجفی خطاب به مدیرکل حراست شهرداری تبریز و سایر مدیران و معاونین شهرداری همراه شد که این آقا را بیندازد بیرون.

تلاش برخی از مدیران شهرداری برای هدایت وی به خارج از جلسه، برای دقایقی نظم جلسه را به هم زد و در نهایت علی رغم فحش ها و سخنان زشت، بوسیله اصغری رییس سازمان پسماند و چند تن از مدیران شهرداری به خارج از جلسه برده شد.

امیر حقیان نیز با انتقاد از هبه های شورای شهر گفت: متاسفانه کسانی که ما درخواست هبه داشته اند پیمانکار هستند و این شائبه هایی ایجاد می کند که باید رسیدگی شود.

درسخوان نیز در ادامه با کنایه نسبت به اینکه در برخی از حوزه های انتخاباتیه به اندازه ظرفیت کاندیداهای حوزه انتخاباتیه داوطلب وجود دارد گفت: من به این دوستان پیشاپیش تبریک می گویم و سلامی را خطاب به کبوتران حرم می فرستم.(خنده حضار)

چمنی وارد جلسه شد.

درسخوان با اشاره به اینکه گردشگری شهری در شهرداری تبریز به ویژگی های گردشگری شهری در تبریز اشاره کرد و گفت:  زمینه های گردشگری و ویژگی های اجتماعی و فرهنگی این ۳ ویژگی هستند که در زمینه بافت فیزیکی و شهری تبریز، دولت های پیش و پس از انقلاب در شهرما بافت هایی همچون اصفهان را احداث نکرده اند.

سازمان هایی همچون راه و شهرسازی به فکر پول سازی است و من در پروژه هایی از قبیل مقبره الشهدا، نه شورای شهر بلکه دولت و سازمان های دولتی را مقصر می دانم.

آهور نیز بر ضرورت تمرکز مطالعات در شهرداری تبریز در مرکز مطالعات و پژوهش های شهرداری تبریز تاکید کرد.
در ادامه جلسه علی رغم حضور دبیری در جلسه سردار جعفری اداره جلسه را برعهده گرفت که جعفری در واکنش به اصرار بهروز خاماچی برای صحبت گفت: ما ۳ سال به خود فشار آوردیم و صحبت نکردیم!

شیری آذر در ادامه جلسه در حین صحبت بر سر نامه فرمانداری تبریز درباره لایحه تعرفه عوارض محلی، خاطرنشان کرد: امروز روز جهانی زبان مادری است که همه باید در حفظ زبان مادری که نشانه های ارزشمند فرهنگ و تمدن است همت بگذارند.

وی افزود: نباید نسبت به زبان مادری و نادیده و کوچک انگاشتن آن از فرهنگ و تاریخ همت بگذاریم.

المیرا خاماچی نیز با انتقاد از تشکیل مناطق ۱۱ و ۱۲ شهرداری تبریز تصریح کرد: من در نامه ای رسمی اعلام کردم که ایجاد مناطق ۱۱ و ۱۲ شهرداری تبریز غیرقانونی است؛ طبق قانون، مناطق جدید باید با تعیین شورای شهر و تصویب وزارت کشور باشد ولی ما از اول منطقه را بسته و بودجه را به آن اختصاص دادیم و این غیرقانونی است.

چمنی نیز با اشاره اینکه با شرایط فعلی حضور حداکثری ممکن نیست، یادآور شد: برخی از مدیران و افراد این روزها بعد از ساعت ۱۱ شب به چندین ستاد انتخاباتی کاندیداها می روند و بهتر است این کار را تمام کنند.

وی اظهار داشت: پنهان کاری کافی است و داوطلبان نیز باید بدانند در حد وظایف خود کار کنند و وعده آسفالت و مدیریت شهری را ندهند.


در ادامه لایحه ای از سوی سازمان پسماند به شورای شهر مبنی بر پروژه های پیمانکاران انجام شد که در نهایت این لایحه با اکثریت آرا رای آورد.
در ادامه جلسه المیرا خاماچی با اشاره به مخالفت فرمانداری با متمم بودجه سال ۹۳ گفت: فرمانداری متمم بودجه را رد کرده و وقتی این متمم از سوی فرمانداری رد شده دیگر نمی توان تفریغ بودجه سال ۹۳ را بررسی کرد و این اقدامی غیرقانونی است.

دبیری نیز با قرائت بندی از نامه فرمانداری با لحنی عصبانی گفت: فرمانداری در بند آخر نامه تاکید کرده است که تفریغ بودجه باید بررسی و تصویب شود که این واکنش خاماچی را در پی داشت که من به استناد مواد قانونی به شما تذکر قانونی دادم ولی شما نگذاشتید، متمم کاملا غیرقانونی است و ۹۲ پروژه بدون مصوبه اجرا شده و بهتر است آقای سلیمانی جواب دهد.

وی افزود: در یکی از پروژه ها از ۳۹۰ میلیون تومان اختصاص یافته، ۵۹۰ میلیون تومان با ۵۱ درصد انحراف بودجه رخ داده است.

باغبان نیز در پاسخ گفت: فرمانداری در این زمینه تذکر داده است ولی متمم را رد نکرده و ما باید حسابرسی را آغاز کنیم.

استوتچی نیز خطاب به نماینده فرمانداری در جلسه شورا گفت: لطفا فرمانداری از این پس این دست تذکرات را ندهد. اینها مگر توصیه های اخلاقی است که پس از ۱۱ ماه تصویب متمم بودجه ایرادی ندارد!

در ادامه سلیمانی، مدیر اداری مالی شهرداری تبریز به ذکر آماری درباره بودجه مصوب، متمم و تفریغ بودجه پرداختند و این لایحه در پایان جلسه رای آورد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.