در پی احتمال درگیری بین مسکو و آنکارا؛

ناتو پشت ترکیه را خالی کرد

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ به‌نمایندگی از دیگر اعضای ناتو به ترکیه هشدار داد؛ ناتو هیچ‌گونه حمایت بی‌قید و شرطی از ترکیه علیه روسیه نخواهد داشت.

به گزارش تبریز بیدار  وزیر امور خارجه لوکزامبورگ به ترکیه هشدار داد که آنکارا در صورت درگیری نظامی با روسیه که خود محرک آن باشد نباید انتظار حمایت از این ائتلاف نظامی را داشته باشد.

آزلبورن در گفتگو با هفته‌نامه “اشپیگل” تأکید کرد که آنکارا نباید از حد اعتدال خارج شده و به افراط گرایی روی آورد. ناتو در صورت تجاوز ترکیه علیه روسیه هیچ کمکی به آنکارا نخواهد کرد.

به این ترتیب متحدان آنکارا در ناتو این پیغام را به ترکیه ارسال کردند که در صورت یک درگیری نظامی با روسیه به تحریک ترکیه، آنکارا نمی‌تواند انتظار حمایت از این ائتلاف نظامی را داشته باشد.

“جین آزلبورن”، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ با اشاره به اینکه به‌نمایندگی از طرف دیگر اعضای ناتو سخن می‌گوید تأکید کرد که ناتو نباید اجازه دهد که از طریق تنشهای اخیر بین روسیه و ترکیه این ائتلاف نظامی به درگیری‌های نظامی با روسیه کشیده شود. تضمین حمایت از یک کشور از طرف ناتو تنها زمانی وجود دارد که یک عضو به‌شیوه‌ای بدون ابهام مورد تهاجم قرار گیرد.

روابط بین مسکو و آنکارا به‌دلیل درگیری‌های سوریه به تیرگی گراییده است. روسیه در سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند و ترکیه از مخالفان دولت سوریه است.

در نوامبر گذشته ترکیه یک جنگنده روسی را هدف شلیک قرار داد چرا که مدت کوتاهی به حریم هوایی ترکیه در مرزهای با سوریه تجاوز کرده بود و این مسئله خدشه بیشتری به روابط بین دو کشور وارد کرد.

شبکه تلویزیونی المیادین لحظاتی پیش در خبری فوری به نقل از نماینده ترکیه در سازمان ملل  اعلام کرد: ترکیه هرگز وارد اراضی سوریه نخواهد شد و تنها با استفاده از قطعنامه شورای امنیت یا حمایت چند کشور چنین خواهد کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.