مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی:

۸۵ درصد کودکان خیابانی دارای والدین هستند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفت: ۸۵ درصد کودکان خیابانی دارای والدین هستند و به دلایل مختلف از جمله فقر اقتصادی در خیابان‌ها به سر برده و به انجام شغل‌های کاذب می‌پردازند.

به گزارش تبریز بیدار،  محسن ارشدزاده صبح امروز در جلسه کار گروه شورای فرهنگی اجتماعی استان اظهار داشت: هر سال سازمان بهزیستی کشور حدود ۶ هزار کودک خیابانی را پذیرش می‌کند و در استان ما نیز سال گذشته تعداد ۲۸ نفر کودک خیابانی را ساماندهی که، ۲۱ نفر تحویل خانواده داده شد؛ ۶ نفر در مرکزهای نگهداری مورد پذیرش قرار گرفت و یک نفر هم که از استان‌های دیگر رجوع کرده بود به موطن اصلی بازگردانده شد.

وی با بیان اینکه  کودک خیابانی به افراد زیر ۱۸ سالی اتلاق می‌شود که در پارک‌ها و خیابان‌ها به سر برده و به انجام شغل‌های کاذب می‌پردازند، افزود: در خصوص ساماندهی کودکان خیابانی استان، سازمان بهزیستی نزدیک یک دهه است که مرکز ساماندهی را در محل اورژانس اجتماعی دایر کرده و اقدامات مقتضی را انجام می‌دهد.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد کودکان خیابانی دارای والدین هستند و به دلایل مختلف از جمله فقر اقتصادی در خیابان‌ها به سر برده و به انجام شغل‌های کاذب می‌پردازند و ۱۵ درصد نیز فاقد سرپرست هستند که برای اینها اقدامات دیگری انجام می‌گیرد.

این مسئول تاکید کرد: رویکر بهزیستی این است که مرکز نگهداری کودکان به مرکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده تبدیل شود تا کودکان مورد آموزش مهارت‌های زندگی و مشاوران روانشناسی انجام گرفته و در یک دوره روزانه ۲۱ روزه شرکت کنند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی اضافه کرد: اگر کودک در این دوره ۲۱ روزه پرورش یافته و به آغوش خانواده خانواده باز گردد مسئله حل خواهد بود اما  اگر تمکین نکرد مرکز نگهداری کودک شبانه‌روزی افتتاح کردیم که تجهیز و آماده پذیرش است.

این مسئول نداشتن والدین موثر، مشکلات اقتصادی خانواده که منجر به بهره‌کشی والدین از کودکان می‌شود، ضعف فرهنگ، محدودیت اعتبارات، ضعف اطلاع رسانی و بحث مشاغل کاذب و درآمدزا بودن کار کودکان را از جمله چالش‌های فراروی ساماندهی کودکان خیابانی عنوان کرد.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: قانون ساماندهی کودکان، ۱۱ دستگاه را موظف به حمایت از کودکان کرده که متاسفانه تنها بهزیستی در این زمینه فعال بوده و بعضا نقش سایر دستگاه‌ها را هم به عهده می‌گیرد و تاکنون همکاری موثری از سایر دستگاه‌ها ندیده‌ایم.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: استان ما از لحاظ وجود کودکان خیابانی در رتبه‌های آخر قرار می‌گیرد و امتیاز مثبتی محسوب می‌شود که نشان از فرهنگ بالا و احساس مسئولیت مردم آذربایجان دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.