رئیس کمیته رویداد فرهنگی نوروزگاه:

آذربایجان‌شرقی، آلبوم غنی خرده فرهنگ­‌های نوروزی است

رئیس کمیته رویداد فرهنگی نوروزگاه با اشاره به اینکه آذری‌ها از کهن­‌ترین اقوام ایرانی هستند، از این استان به عنوان آلبوم غنی خرده فرهنگ‌ها و آئین‌های نوروزی یاد کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس،شبان میرشکرایی ظهر امروز در جلسه هماهنگی نوروزگاه آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: با توجه به اینکه بسیاری از رسوم و آئین‌های مرتبط با نوروز طی دهه‌های اخیر به دست فراموشی سپرده شده‌اند، اجرای چنین رسومی در قالب طرح ملی نوروزگاه بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

عضو شورای سیاستگذاری آئین ملی نوروزگاه با بیان اینکه جامعه هدف نوروزگاه، مردم عادی و به خصوص کودکان، نوجوانان و جوانان هستند، افزود: برگزاری این مراسم می‌تواند محفل مناسبی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد بن­مایه­‌های فرهنگ ایرانی و آئین ملی نوروز باشد.

وی با تأکید بر اینکه نوروزگاه جشنواره یا نمایشگاه نیست، گفت: نوروزگاه یک رویداد فرهنگی است که در نهایت باید به اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی بیانجامد.

میرشکرایی هدف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از برگزاری طرح نوروزگاه را احیای میراث ناملموس از یک سو و تقویت وحدت و انسجام ملی از سوی دیگر اعلام کرد.

وی بر لزوم تشکیل پرونده و ثبت خرده رسم­‌های مرتبط با نوروز آذربایجان‌شرقی تأکید کرد و نقش مردم فرهنگ ­دوست آذربایجان‌شرقی را در این زمینه بسیار پر رنگ و حائز اهمیت دانست.

  

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.