گفتگوی تبریزبیدار با قاری نوجوانی که تحسین رهبر انقلاب را برانگیخت؛

حاجی زاده: با رقابت شخصی نمی توان به پیشرفت قرآنی رسید / کم توجهی به قاریان در تبریز

علیرضا حاجی زاده قاری تبریزی که به نمایندگی از جامعه قرآنی نوجوانان کشور در محفل قرآنی رهبر انقلاب حضور یافت و تلاوت او بازتاب های زیادی به همراه داشت.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار اولین روز از ماه مبارک رمضان امسال بود که قاریان برجسته کلام وحی در محفل قرآنی با حضور رهبر انقلاب در حسینیه امام خمینی(ره) به تلاوت پرداختند. در این میان تلاوت یک نوجوان تبریزی توجهات را به سمت او جلب کرد و تحسین رهبر انقلاب را نیز برانگیخت.

علیرضا حاجی زاده همان قاری تبریزی که به نمایندگی از جامعه قرآنی نوجوانان کشور در این محفل حضور یافت و تلاوت او بازتاب های زیادی به همراه داشت.

این فعال قرآنی ۱۴ ساله که در حال حاضر ساکن شهر جدید سهند می باشد؛ در کنار تحصیل فعالیت های قرآنی خود را نیز دنبال می کند و در آینده بیشتر از او خواهیم شنید.

به گفته خود ۴ سال است که فعالیت های قرآنی را با شرکت در کلاس های روخوانی، صوت و لحن و سپس جلسات دارالقرآن الزهرا سهند در محضر استاد خلیل زاده آغاز کرده و جلسات استاد مهدوی را در تبریز و همچنین کلاس های مجازی استاد محرابی در تهران را پیگیری کرده است.

اولین رشته تخصصی حاجی زاده قرائت تحقیق بوده و بخش هایی از کلام وحی را نیز  حفظ است.

بمناسبت ماه نزول قرآن گفتگوی صمیمی با علیرضا حاجی زاده داشته ایم که مشروح آن بشرح ذیل می باشد:

Image title
 تبریزبیدار: تا کنون در کدام محافل و کرسی های قرآنی شرکت کرده اید؟

حاجی زاده: در محافل قرآنی خیلی شرکت کرده ام؛ چه در تبریز، چه در تهران و چه در سهند. مردم عزیزمان لطف دارند و مرا برای قرائت در محافل دعوت می کنند ولی فعلا به صورت تخصصی در کرسی تلاوت ویژه ای شرکت نکرده ام.

قرآن وقت نمی گیرد بلکه برکت می آورد

تبریز بیدار: تلاوت و حفظ قرآن در زندگی شما چه تاثیری داشته است؟

 حاجی زاده: بعضی افراد می گویند که تلاوت قرآن وقت گیر است و مدت زیادی از وقتمان را می گیرد ولی من این را رد می کنم؛ ما از ۲۴ ساعت شبانه روز قطعا می توانیم یک ساعت را به خواندن قرآن اختصاص دهیم و امر بسیار زمان بری هم نیست، البته باز هم بستگی دارد که فرد چگونه بخواهد تمرین تلاوت کند. من هر روز به صورت عادی یک الی یک و نیم ساعت تمرین دارم و بعضی از روزها که از کارهای دیگر فراغت دارم، دو الی سه ساعت برای قرآن وقت می گذارم. قرآن در زندگی من خیلی برکت داشته است؛ هم از لحاظ درسی و هم از لحاظ زندگی. قرآن فقط تلاوت نیست بلکه باید به هرآنچه که در قرآن نوشته عمل کنیم. اگر به سخنانی که در کلام خدا آمده است عمل کنیم، قطعا در تمام مسیرهای زندگی تاثیرش را خواهیم دید.

 

ماجرای انتخاب برای تلاوت در محضر رهبر انقلاب / یک «بسم الله» استرس حاکم بر جو سنگین را از بین برد 

تبریز بیدار: از انتخاب شدن برای تلاوت در دیدار با رهبر انقلاب بگویید. چگونه انتخاب شدید و واکنش ایشان چه بود؟ آیا هدیه ای هم گرفتید؟

حاجی زاده: بنده با استاد محرابی در تهران به صورت مجازی کلاس های تلاوت را ادامه می دهم. یک روز ایشان به من پیام دادند که قرار است از یک نوجوان برای تلاوت در محضر آقا دعوت شود و اگر مایل هستید تلاوت شما را هم به شورای عالی قرآن در تهران بفرستیم؛ شاید شما برای تلاوت در بیت رهبری انتخاب شوید! من هم بعد از فرستادن تلاوت به شورای عالی قرآن، حدودا دو ماه منتظر جواب بودم و همان روزهای اول ایام عید بود که به من خبر دادند شما برای تلاوت در بیت رهبری برگزیده شده اید. احساس شعف و شادی خاصی در من بود؛ از کل کشور و از میان آن تعداد نفرات شرکت کننده، با لطف خدا من قبول شده بودم و افتخار تلاوت در محضر حضرت آقا را کسب کردم.

واکنش حضرت آقا به تلاوت نوجوان تبریزی 

چند روز قبل از برگزاری مراسم جهت هماهنگی به تهران رفتم، چند جلسه با شورای عالی قرآن برگزار شد. خودم هم چندین جلسه به کلاس رفتم تا تلاوتم تثبیت شود؛ چون جو آنجا خیلی سنگین بود و بهترین و شاخص ترین اساتید کشور در آنجا حضور داشتند و من برای تلاوت استرس داشتم که مبادا کار را خراب کنم. ولی یک عادت خوبی دارم که در اکثر مواقع، همین که «بسم الله» را بگویم استرس من رفع می شود. «بسم الله» را که گفتم، دیگر سنگینی فضا را احساس نکردم و استرس کاملا رفع شده بود. همچنین حضور حضرت آقا هم آرامش خاصی به انسان می دهد. با عنایت پروردگار، حضرت آقا هم از تلاوت بنده راضی بودند و دوست داشتند و در بخشی از برنامه هم به تلاوت بنده اشاره کردند. فقط متاسفانه به علت شیوع ویروس کرونا، اجازه دست بوسی ندادند ولی حضرت آقا یک انگشتر و یک چفیه به عنوان تبرک به بنده هدیه دادند.

Image title

با رقابت شخصی نمی توان به پیشرفت قرآنی رسید / کم توجهی به قاریان در تبریز

تبریزبیدار: کرسی های تلاوت در ماه رمضان را چگونه ارزیابی می کنید؟

حاجی زاده: عموما محفل های انس با قرآن برای قاریان قرآن بسیار خوب است و تجربه های زیادی آنجا کسب می کنند مخصوصا که ماه رمضان ماه قرآن هم هست. در کل، این محافل خوب برگزار می شوند ولی بنده جسارتا یک سری پیشنهادهایی برای بهتر شدن این محافل دارم؛ اول اینکه باید موضوع محافل مجزا شود و ببینیم محافل انس با قرآن در رابطه با تلاوت است یا جزءخوانی و …

همچنین به نظر من، مردم باید توجه بیشتری به قاری قرآن داشته باشند؛ مخصوصا در شهر تبریز من دیده ام که اکثرا به قاریان قرآن کم توجهی می شود. به نظرم همه اساتید قرآنی باید همکاری داشته باشند که یک استان در زمینه قرآنی بتواند پیشرفت کند و جلو برود. اگر بخواهند با هم رقابت کنند و هر کدام به نفع خودش کار کند، پیشرفتی نخواهیم داشت.

 

تبریز بیدار: شاید برای برخی سوالی پیش بیاید که آیا تلاوت قرآن لطمه ای به درس شما وارد کرده است؟

حاجی زاده: خیر، تلاوت قرآن نه تنها به درس و زندگی شخصی من آسیب نزده، بلکه سود زیادی هم برای من داشته؛ چه مادی و چه معنوی. البته هدف من بیشتر معنوی است و برای خدا قرآن را تلاوت می کنم نه برای به دست آوردن پول.

آسیب جدی کرونا به محافل قرآنی

تبریز بیدار: بزرگترین آرزوی قرآنی تان چیست؟

حاجی زاده: اولین آرزویم این است که بیماری کرونا هرچه زودتر تمام شود چون وجود این بیماری، آسیب زیادی به محافل قرآنی زده است. بزرگترین آرزوی بنده هم فقط ظهور آقا امام زمان (عج) است.

Image title

مراتب رسیدن به قاری ممتاز برای نوجوانان

تبریز بیدار: آیا توصیه ای برای دوستان و همسالان خود برای قدم گذاشتن در وادی قرآن دارید؟

حاجی زاده: اولین راهی که یک نفر بخواهد قاری شود این است که علاقه داشته باشد؛ قطعا کسی که علاقه دارد می تواند در عرض سه یا چهار سال، یک قاری خوب در حد استانی یا حتی کشوری بشود. در مرحله بعد، تلاش و استعداد هم لازم است. و در آخر هم لازم است که در محضر اساتید باشد و با برنامه ای که استاد خواهد داد جلو برود. اگر این چند مرحله را پشت سر بگذارد قطعا یک قاری موفق می شود.

Image title
تبریزبیدار: در پایان اگر حرفی یا درد و دلی دارید بفرمایید.

حاجی زاده: خدا را شاکرم که لطف و عنایتش شامل حال بنده بود و امکاناتی در اختیار بنده قرار داد که بتوانم در مسیر تلاوت جلو بروم و بعد از آن هم از پدر و مادر خودم تشکر فراوان دارم که همه جور زحمت مرا کشیده اند؛ چه در محافل قرآنی در بیرون از خانه و چه در کلاس های مجازی که در خانه برگزار می شد. شاید بعضی اوقات پیش آمده بود که نا امید و خسته شده ام ولی پدر و مادرم با حمایت ها و دلگرمی هایشان به من امید داده اند که باز هم در این مسیر پیشرفت کنم. در آخر هم از اساتید عزیزم استاد خلیل زاده، مهدوی و محرابی صمیمانه تشکر می کنم که زحمت مرا کشیده اند و ان شاءالله که من هم نا امیدشان نمی کنم.

 

گفتگو از امیررضا فرامرز 

تنظیم: نگار رشیدی

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.