تبریزبیدار گزارش می دهد؛

۳۰نما؛ واژه ای غریب اما آشنا!

حال این روزهای سینماهای ایران خوب نیست و سینماهایی که زمانی ۳۰نما بودند و الان یک نما هم نیستند!

سرویس فرهنگی تبریزبیدار/ قصه غربت سینماهای ایران شاید تکراری باشد ولی یادآوری آن خالی از لطف نیست! سینماهایی که زمانی ۳۰نما بودند و الان یک نما هم نیستند!

امروز، روز ملی سینماست و جای چنین گلایه هایی در تقویم، خالی دیده می شود. به سطح شهر رفتیم تا با نظرات مردم درباره سینما همراه شویم؛

مسعود، شهروند ۴۰ ساله تبریزی می گوید: مشغله کاری، چندان اجازه سینما رفتن با خانواده را نمی دهد ولی به خاطر بچه ها نهایتا روزهای سه شنبه که بلیط ها نیم بها است،‌ برای تماشای فیلم می رویم ولی در کمال تاسف روزهای سه شنبه بدلیل نیم بها بودن، فقط تعداد کمی از سینماها باز هستند و همین تعداد کم نیز فیلم های تکراری و کم فروش را پخش می کنند که اصلا قابل رضایت نیست و باید فرهنگ سازی شود که سه شنبه ها هم همان اکران روزهای دیگر روی پرده باشد.

نوشین، شهروند ۳۰ ساله تبریزی می گوید: سینماهای خانگی موجب شده تا اشتیاق و رغبت خاصی به سینما ها نداشته باشیم چون در خانه با خیال آسوده می توانیم فیلم مورد نظرمان را تماشا کنیم و اگر هم کاری برایمان پیش آمد، می توانیم فیلم را نگه داریم و بعدا دوباره ببینیم یا اگر قسمتی از فیلم برایمان مبهم بود، می توانیم آن قسمت را از اول ببینیم و این امکانات در سینما ها وجود ندارد و برای همین استقبال از سینماهای خانگی بیشتر است.

یوسف، شهروند ۲۲ ساله تبریزی می گوید: هر از گاهی با دوستان به سینما می رویم ولی اکثر سینماها از تجهیزات خوبی برخوردار نیستند و اکثر صندلی ها یا دسته ندارند و یا قسمت نشیمنگاه آنها کنده شده و قابل نشستن نیستند؛ متاسفانه چند سال است شاهد چنین صحنه هایی هستیم و این خرابی ها را تعمیر نمی کنند.

او ادامه می دهد: بوفه اکثر سینماها نیز فعال نیستند. تعداد انگشت شماری از سینماها فضای مناسب و‌ تجهیزات خوبی دارند که قیمت آن ها هم نسبت به یک‌سینمای معمولی بیشتر است و منِ جوان وقتی ببینم با پول بلیط گران سینما می توان یک همبرگر خرید، صد در صد به خودم ضرر نمی زنم!

حرف های دل مردم را شنیدیم. تمام شدنی نیستند این حرف ها و کم نیستند کسانی که دغدغه هایشان به مثابه این سه نفر است. باید فکری به حال ترویج فرهنگ سینما کرد؛ باید به حال سینماها گریست!

گزارش از نگار رشیدی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.