در گفتگوی مشروح تبریزبیدار با معاون اقتصادی استانداری آذربایجان‌شرقی مطرح شد؛

دیپلماسی فعال اقتصادی با کشورهای پیرامونی / ایجاد شورای سرمایه گذاری برای حذف بروکراسی

محمد کلامی معاون هماهنگی اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه تبریزبیدار به تبیین برخی از رویکردهااقتصادی پرداخته است.

سرویس اقتصادی تبریزبیدار/ با گذشت یک سال از دولت سیزدهم، رویکردهای اقتصادی با هدف بهبود شرایط اتخاذ شده و آذربایجان‌شرقی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

محمد کلامی معاون هماهنگی اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه تبریزبیدار به تبیین برخی از این رویکردها پرداخته است.
مشروح گفتگو با کلامی به شرح ذیل می باشد:

دیپلماسی فعال اقتصادی با کشورهای پیرامونی / دستاوردهای سفر به ارمنستان؛ از رفع موانع گمرکات تا مسایل زیست محیطی

تبریزبیدار: در روزهای گذشته هیات اقتصادی از استان سفری به ارمنستان داشتند. در مورد دستاوردهای این سفر توضیح دهید.

محمد کلامی: اصلی ترین برنامه های دولت سیزدهم دیبلماسی اقتصادی با کشور های پیرامونی است و برای استان آذربایجان شرقی نیز به لحاظ جغرافیایی و اقتصادی کشورهای جمهوری آذربایجان ، ترکیه ، ارمنستان، عراق و برخی کشورهای جدا شده از شوروی سابق به عنوان کشورهای پیرامونی تعریف شده اند و تلاش داریم مناسبات های اقتصادی را با این کشورها افزایش بدهیم. در این راستا در مجموعه اقتصادی استانداری راهبری کرده و اولین کارمان وبینار با سفرای ایران در این کشور ها بود تا شناخت پیدا کنیم و مشکلات اقتصادی ‌و موانعی که در توسعه صادرات استان مطرح می باشد را شناسایی کرده و در فاز دوم سفرای این کشورها در ایران را دعوت کرده و در مورد راهکار های توسعه مناسبات های اقتصادی بستر سازی هایی انجام دادیم و الان وارد فاز سوم شده ایم و تلاش بر سفر تیم های اقتصادی استان به این کشور ها می باشد و در اولین گام به ارمنستان سفر شد. و در آینده نزدیک برای کشور جمهوری آذربایجان و اقلیم کردستان عراق برنامه هایی داریم.

تیم اقتصادی دولتی و خصوصی از استان آذربایجان شرقی به کشور ارمنستان سفر کرده بودند. تیم اقتصادی دولتی استان در این سفر در دیدار با وزیر اقتصاد و وزیر زیر ساختی کشور ارمنستان، مسایلی همچون رفع موانع گمرکات و کاهش عوارض خودرو های ایرانی ، بهسازی جاده های نوردوز تا ایروان و مسائل زیست محیطی را بررسی کرد.

محور گفتگوها با وزیر اقتصاد ارمنستان در رابطه با توسعه صادرات و سرمایه گذاری ایران در کشور ارمنستان بود و قول های خوبی داده شد و کاهش تعرفه ۴۰۰ دلار به ۱۰۰ دلار و یا حذف آن مطرح شد و اعلام کرده اند که در مورد ساخت راه آماده ایم تا به پیمانکاران ایرانی واگذار کنیم و قول دادند در مجموعه هایی که برای رود ارس آلایندگی ایجاد می کنند دوربین های هوشمند ایجاد کنند. در مورد تبادلات گاز و برق هم توافقات اولیه ایجاد شد که ما برای آنان گاز داده و در قبال آن برق دریافت کنیم و مطمن هستم دستاوردهای این دیدار به زودی خود را نشان خواهند داد و فعالین بخش خصوصی هم دیدارهایی با طرف های اقتصادی داشتند و اعلام رضایت کردند.

تبریزبیدار: افکار عمومی در پی تاثیر ملموس این قبیل سفرهای اقتصادی هستند. چه پاسخی به آنها دارید؟

محمد کلامی: شرکت های بخش خصوصی در این سفر قراردادهایی بستند که در نتیجه آن میزان تولید و اشتغال استان افزایش می یابد که باعث افزایش پرداخت مالیات و آورده ارزی می شود.

تامین زیرساخت های لازم برای سرماتیه گذاری در استان / ایجاد شورای سرمایه گذاری برای حذف بروکراسی

تبریزبیدار: برای تامین امنیت اقتصادی برای توسعه سرمایه گذاری در استان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

محمد کلامی: استان آذربایجان شرقی در سرمایه گذاری مشکلی ندارد ، واحد های صنعتی موجود تقاضای توسعه داده اند و بسترسازی صورت گرفته است. آذربایجان شرقی برای اینکه بتواند حرکت شتابان تری داشته باشد باید اول از همه چیز زیر ساخت ها در حوزه آب، گاز، برق و زمین را تامین کند و این کارها به خوبی صورت می گیرد.
در حوزه زمین، توسعه و راه اندازی فاز دوم شهرک های صنعتی در هفته دولت افتتاح شد، الحاق ۱۰۰ هکتار به شهرک آخولا، توسعه شهرک سرمایه گذاری اهر و چاراویماق و ایجاد شهرک سرمایه گذاری کشاورزی هشترود انجام پذیرفت، با احداث این شهرک ها، فضا را برای سرمایه گذاری فراهم کردیم.
در حوزه آب بر روی پسماند های شهری کار می کنیم و به نیروگاه تبریز، پتروشیمی و پالایشگاه تبریز ابلاغ کرده ایم تا پسماندها را تصفیه کنند ، اگر این کار ها را انجام بدهیم سرمایه گذاری به صورت اتوماتیک وار انجام خواهد گرفت.
شورای سرمایه گذاری را ایجاد کرده ایم و دستگاه های ذی ربط را عضو کردیم و با ایجاد مرکز خدمات سرمایه گذاری در تبریز و حضور نمایندگان آنها در این محل، تلاش کردیم تا سرمایه‌گذارها درگیر بروکراسی اداری نشوند و در آنجا مجوز های خود را بگیرد.

آینده روشن طرح مردمی سازی یارانه ها / کنترل موفقیت آمیز خلا کالا در استان

تبریزبیدار: آینده طرح مردمی سازی یارانه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

محمد کلامی: قاعدتاً هر تصمیم اقتصادی دارای پیامد های مثبت و منفی می باشد و در عرصه مدیریت نمی توانید بگویید هیچ پیامد منفی نداریم. هر تصمیم و سیاستی که اثرات مثبت آن بر آثار منفی بچربد باید اجرا شود و در موضوع حذف ارز ترجیحی و مردمی سازی یارانه ها نیز اثرات مثبت ان زیاد بود فلذا با سیاست های جانبی باید اثرات منفی آن را کاهش داد.
ارز ۴۲۰۰ تومانی بالاخره باید حذف می شد چون باعث ایجاد رانت شده و ثروت ملی را اتلاف می کرد.
دولت وقتی این ارز را حذف کرد در بازار انتظار تورم به وجود آمد، میزان تقاضا در بازار بالا رفت یعنی اگر در حالت عادی یک خانواده یک روغن نباتی مصرف می کرد، سه یا ۴ تا خریداری می کرد و بازار را با خلأ کالا مواجه کرد و این خلا باعث جهش قیمت شد که در ادامه بخوبی کنترل شد. از لحاظ تحلیل ها استان آذربایجان شرقی در کنترل این موضوع موفق تر عمل کرد و خلا کالا در استان ما به وجود نیامد.

گفتگو از صابر عیسی پور

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
 1. علی

  سلام‌تاسیس‌شرکت‌مس
  آذربایجان‌که‌رییس‌جمهور‌
  محترم‌دستورش‌را‌دادند
  چرااجرایی‌نمیکنید‌دوصد‌
  گفته‌چون‌نیم‌کردار‌نیست‌
  برای‌توسعه‌صنعتی‌و…‌
  تولید.برق‌باید‌دوبرابر‌شود
  دراستان‌والا‌چگونه