رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان:

نرخ تورم در آذربایجان‌شرقی بالاتر از متوسط کشوری است/۵۲ درصد ظرفیت خالی در صنعت استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: نرخ تورم استان بالاتر از متوسط کشور و از ۳.۵ تا ۵ درصد متغیر است؛ نرخ بهره‌وری استان نیز منفی بوده و نسبت به کشور وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش تبریز بیدار، محمد فرشکاران در دومین جلسه هماهنگی طرح شهید باقری و مجمع بسیج استان اظهار داشت: قید محدودیت اعتبارات قطعی است ولی ثروت و توانایی‌های بالقوه فنی، اجرایی و انسانی در استان هم فراوان است.

فرشکاران تصریح کرد: از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۹ اکثر شاخص‌های کلان اقتصادی آذربایجان‌شرقی روند نزولی یافته و استان به تدریج دچار افول در تولید ناخالص داخلی شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی افزود: سهم جمعیتی استان ۴.۶ درصد اما سرانه درآمدی و GDP استان چیزی حدود ۳.۲۵ درصد از GDP کل کشور است.

وی یادآور شد: در بخش خدمات فقط حدود ۵۳ درصد ارزش افزوده، در کشاورزی ۷.۶ درصد، معدن ۲.۰۲ درصد و در صنعت ۳۶.۴ درصد ارزش افزوده استان محقق شده و تقریبا از میانگین کشوری عقب هستیم؛ در واقع سرعت حرکت اقتصاد کشور نسبت به استان بیشتر است.

فرشکاران در عین حال خاطرنشان کرد: در سپرده‌گذاری و تسهیلات بانکی دچار مشکل هستیم و آمار رسمی سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد ۵۳ درصد نرخ تسهیلات به سپرده در استان محقق می‌شود؛ در حالی که این رقم برای متوسط کشور حدود ۷۴ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: نرخ تورم استان بالاتر از متوسط کشور و از ۳.۵ تا ۵ درصد متغیر است؛ نرخ بهره‌وری استان نیز منفی بوده و نسبت به کشور وضعیت مناسبی ندارد؛ بیشترین نیروی کار استان در بخش کشاورزی فعالیت می‌کند اما نرخ بازدهی این بخش بسیار پایین است.

وی با بیان اینکه حدود ۵۲ درصد ظرفیت خالی در صنعت استان وجود دارد که اگر وارد عرصه شوند در جذب سرمایه‌گذاری می‌توانند بسیار موثر باشند، گفت: ارزش افزوده‌ای که در استان ایجاد می‌شود و باید به خلق ثروت و درآمد در استان بیانجامد، بنا به دلایل مختلف از استان خارج می‌شود.

فرشکاران اذعان داشت: صحنه‌گردان و بازیگر اصلی حوزه اقتصاد و تولید بخش خصوصی است که باید فعالانه ورود یابد تا کریدور سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ایجاد و برای تحرک GDP سرمایه‌گذاری‌های ثابت در استان تقویت شود.

این مسوول مدعی شد: اگر حرکت‌های منطقی صورت گیرد و بخش خصوصی فعال شود در سه سال آینده می‌توانیم نه تنها GDP استان را رشد دهیم؛ بلکه صاحب یک سری از تکنولوژی ها و پیشرفت‌ها در حوزه کشاورزی و صنعت می‌شویم.

وی ابراز کرد: رشد اقتصادی هشت درصدی اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه فعالان، آگاهان و متخصصان امر روی هدفگذاری‌های عملیاتی و برنامه‌ریزی شده متمرکز شوند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
 1. محمد‌امین

  سلام‌خدا‌پدر‌مسولینی‌
  بیامرزد‌که‌درکنار‌پیشرفتها
  مشکلات‌وعقب‌ماندگیها
  آذربایجان‌را‌به‌گوش‌
  مسئولین‌کشور‌میرسانند‌در
  سیرجان‌کاشان‌سبزوار‌
  شاهرود‌رفسنجان‌بم‌و…
  دولت‌درچهل‌سال‌گذشته
  آنقدر‌سرمایه‌گذاری‌کرده
  که‌مهاجر‌پذیر‌شدنداما‌اهر
  شبستر‌هشترودهریس
  آذرشهر‌‌ورزقان‌و….مهاجر
  فرست‌شدند‌خوب‌بروید
  ببینید‌خلاصه‌دین‌انصاف
  است