تبریزبیدار گزارش می دهد؛

خسارات پیدا و پنهان اغتشاشات بر اصناف و کسبه / تعبیر جالب یک فروشنده مخالف حجاب 

آنچه که واضح است آشوب های خیابانی تاثیراتی در بازار ایجاد کرده که برای مردم، کسبه و فعالان اقتصادی مناسب نیست و تبریزبیدار اثرات این ناآرامی ها را بر اقتصاد و کسب و کار بررسی کرده است.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار/ تجمعات در روزهای اخیر با سوء استفاده فرصت طلبان، در برخی مناطق تبریز منجر به آشوب و اغتشاش و در نهایت موجب خسارت به بخش هایی از اموال عمومی و خسارت های مالی شد.

علاوه بر اینکه این آشوب‌ها از نظر روانی جامعه را دچار آسیب کرده است، در فضای اقتصادی شهر نیز تاثیرگذار بوده است.

اگر خودتان کسبه نیستید، حتما از اطرافیانتان شنیده اید که از کسادی بازار کسب و کار در این مدت مخصوصا در محل جغرافیایی اغتشاشات ناراحت و گله مند؛ اما چاره ای جز صبر ندارند. اما باید صدای آن ها به گوش‌ بعضی مردم ناآگاه برسد که نفت بر آتش این اغتشاشات نزنند که دامن همه مردم را بگیرد. ما نیز بر آن شدیم تا از نزدیک و از دل بازار، حرف دل کسبه را بشنویم.

 

 

از جمله مناطقی که چند روز پیش برخی اغتشاشات در آن رخ داد، حوالی بازار، تربیت، چهارراه شریعتی و خطیب بود که منجر به تعطیلی فروشگاه‌ها در ساعاتی از روز شد.

رکود آشوبگرایانه؛ کسی دل و دماغ ندارد / تمامش کنید / خانه نشین شدن اجباری مغازه داران مستاجر

آقای نجفی، صاحب کافی شاپ به تبریزبیدار می گوید: طی دو هفته گذشته، مشتری هایمان خیلی کم شده اند. مردم از ترسشان بیرون نمی آیند و وقتی هم بیرون می آیند، دل و دماغ آمدن به کافی شاپ را ندارند.

او می افزاید: مجبور شدیم مقداری از مواد اولیه فسادپذیر مثل شیر و … که تاریخ انقضایشان گذشته بود را دور بریزیم و این یعنی ضرر خالص! من هم یک شهروند هستم و‌نگرانی مردم را درک می کنم اما باید همدیگر را هم درک کنیم و آتش بیار معرکه نشویم که با این کارمان خشک و تر باهم بسوزند!

این کاسب تبریزی می گوید: بسیاری از کسبه مستاجر هستند و باید هزینه مغازه پرداخت کنند و افرادی که موجب اغتشاش شدند علاوه بر به خطر انداختن جان افراد، ضررهای مادی نیز به کسبه وارد کرده اند.

به بسته های پستی هم رحم نشد

کارمند اداره پست (بخش تحویل مرسولات) که نمی خواهد اسمش گفته شود، به تبریزبیدار می گوید: طی ده روز اخیر چندین مورد گزارش نارضایتی داشته ایم که دلیل آن هم همین اغتشاشگران هستند. بسته های پستی که برای تحویل فرستاده شده بودند، در راه آسیب دیده اند؛ بیمه محصولات بیمه دار  پرداخت شده است ولی بقیه مرسولاتی که بیمه نداشتند همانطور ضایع شده به دست صاحبانشان رسیده اند.

او ادامه می دهد: پیک موتوری ما که برای تحویل بسته ها رفته بود، در راه با حجم عظیمی از شعاردهندگان مواجه می شود که راه را بسته اند و بوق می زند که کنار بروند اما مردم اعتنایی نمی کنند، بالاخره بعد از چندبار بوق زدن، پیک‌موتوری ما و موتورش را با پرتاب سنگ بدرقه می کنند که هم خودش آسیب می بیند و هم بسته ها! واقعا این کار ها به دور از شأن یک انسان است.

بیکار شدن شاغلان اینترنتی

خانم بشیرزاده،‌ صاحب آنلاین شاپ شال و روسری نیز به تبریزبیدار می گوید: شوهرم چند ماه پیش به علت سکته قلبی فوت کرد و من هم برای اینکه برای خرجی خودم و پسر یک ساله ام درمانده نشوم، یک آنلاین شاپ در اینستاگرام ایجاد کردم و محصولاتی که خریداری می کردم را در آنجا می فروختم. از چند ماه پیش کارم را شروع کرده بودم و سود خوبی هم داشتم. این بار هم مثل همیشه بابت خرید شال و روسری های فروشگاهم چک داده ام و چیزی تا موعد چک نمانده است ولی به خاطر قطعی اینترنت چندین روز است که نتوانسته ام در صفحه اینستاگرامی مربوط به فروشگاهم فعالیت کنم و محصولاتم روی دستم مانده اند و‌ واقعا نمی دانم باید چکار کنم!

او ادامه می دهد: اگر این درگیری ها و اغتشاشات بالا نمی گرفت الان همه چیز مثل گذشته عادی بود و من هم به فکر پرداخت چک‌نبودم که با یک بچه کوچک در بغل، باید دنبال کار موقت باشم.

 

 

چک های سرگردان در سیستم بانکی 

اما خسارت های پنهان اغتشاشات به کسب و کار مردم بیشتر در بحث وصل چک ها خود را نشان می دهد.

یک تولید کننده مبل در این باره به تبریزبیدار می گوید: حجره فرشی در شهر مشهد دارم و اغلب بین تبریز و مشهد در حال سفر هستم اما در این ۱۰ روز گذشته بدلیل آرامی ها و همچنین اختلال در سیستم بانکی حدود  ۵۰۰ میلیون چک مشتری ها برگشت خورده است.

آقای زینالی از صنف طلا و جواهرفروشان تبریزی نیز ضمن تاثیر اغتشاشات بر نوسان قیمت طلا می گوید: در روزهای اخیر، بسیاری از مغازه ها، مجبور شدند مغازه هایشان را زودتر از موعد ببندند، اغتشاشگران و تحریک کنندگان خسارت مغازه داران را می‌دهند؟

تعبیر جالب یک فروشنده مخالف حجاب 

در این میان صحبت های یک خانم که فروشنده بوتیک است؛ جالب توجه است. او که ظاهری امروزی داشته و به گفته خود مخالف حجاب اجباری است؛ می گوید: من در سفرهای خارجی خود مقید به حجاب نیستم اما قاطعانه می گویم اغتشاشات اخیر ربطی به حجاب ندارد و می خواهند با سواستفاده از حجاب در کشور ناامنی اجتماعی و اقتثصادی به وجود آورند.

جمع شدن بساط دستفروشان در دل آشوب

علاوه بر کسبه و بازاریان، دست فروشان منطقه بازار و تربیت نیز از شرایط ناآرامی ها متضرر شدند و همیشه قبل از ساعت ۴ عصر و پیش از آنکه بازارشان گرم شود، بساط خود را جمع می کنند تا در دل آشوب ها گرفتارنشوند.

 

 

یکی از دستفروشان تربیت به تبریزبیدار می گوید: از زمانی که این اغتشاشات شروع شده بعدازظهرها از ترس جان و مال خود نمی توانیم در این محل بمانیم و درآمدمان کم شده است.

دود تخریب بانک در چشم مردم

دیگر خسارات پنهان اغتشاشات اخیر را یک کارمند بانک به خبرنگار تبریزبیدار تبیین می کند.

این کارشناس حوزه آمار در یکی از بانک های تبریز ضمن ابراز تاسف از آتش زدن برخی شعبات بانکی می گوید: آسیب زدن به بانک در واقع تلاش برای فلج کردن اقتصاد است، چرا که محدودیت های اینترنتی ناشی از این اغتشاشات و از آتش زدن دستگاه های عابر بانک، باعث اختلال در تراکنش های بانکی شده و دود آن به چشم مردم می رود.

 

 

آنچه که واضح است آشوب های خیابانی تاثیراتی در بازار ایجاد کرده که برای مردم، کسبه و فعالان اقتصادی مناسب نیست و تبریزبیدار اثرات این ناآرامی ها را بر اقتصاد و کسب و کار بررسی کرده است.

آنطور که اقتصاددانان می گویند: رشد اقتصادی و امنیت با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند.

 

گزارش از الهه مهدوی و نگار رشیدی

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.