زخم پای دیابتی‌ قابل درمان است؟

کارشناس مبارزه با بیماریهای غیرواگیر گفت: الگوی بیماری‌ها از بیماری‌های حاد به سمت بیماری‌های مزمن مانند دیابت تغییر یافته است، تا جایی که می‌توان گفت این بیماری در حال تبدیل شدن به یک معضل جهانی است.

به گزارش تبریز بیدار ، هاجر نجات دارابی امروز شنبه پنجم آذرماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در پی صنعتی شدن کشورها، افزایش امید به زندگی و تغییر در شیوه زندگی، الگوی بیماری‌ها از بیماری‌های حاد به سمت بیماری‌های مزمن مانند دیابت تغییر یافته است، تا جایی که می‌توان گفت این بیماری در حال تبدیل شدن به یک معضل بهداشتی اقتصادی در سراسر جهان است.

وی ادامه داد: بیماری دیابت یک مشکل مزمن است که اگر به موقع تشخیص داده شود، از عوارض ناتوان کننده آن می‌توان به خوبی پیشگیری کرد. دیابت می‌تواند تمام اعضای بدن نظیر قلب و عروق، چشم‌ها، کلیه‌ها، اعصاب، دستگاه گوارشی، لثه‌، دندان و پوست آسیب بزند.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: زخم پای دیابتی یکی از شایع‌ترین عوارض مزمن دیابت است که مثل هر زخم طبیعی شروع می‌شود. این زخم می‌تواند به صورت یک برش، خراش، تاول یا آسیب جزئی دیگر باشد.

وی تصریح کرد: بر خلاف زخم‌های طبیعی که طی چند روز به طور طبیعی بهبود می‌یابد، زخم پای دیابتی به خوبی بهبود نمی‌یابد. دلیل این امر، گردش خون ضعیف و آسیب عصبی مرتبط با دیابت است. زخم ایجاد شده، به جای بهبود، عفونت می‌کند و این عفونت به لایه‌های عمیق پوست گسترش می‌یابد، در نتیجه زخم‌های دیابتی اغلب منجر به آبسه، عفونت استخوان و عواقب شدید دیگر می‌شود.

وی گفت: روش‌های پیشرفته و نوین مورد استفاده شامل لیزرتراپی، ازون.تراپی، وکیوم تراپی، لارو تراپی و پانسمان‌های حاوی سلول‌های بنیادی است که برای درمان زخم پای بیمارانی که در گذشته مجبور به قطع عضو بودند، استفاده می‌شود.

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.