تبریزبیدار بررسی می کند؛

معلولین و فقط یک روز حق شهروندی!

دلم بدجور می گیرد! هرسال در روز جهانی معلولان، مشکلات آنها در سطح گسترده ای مطرح می شود اما دریغ از یک مورد رسیدگی!

سرویس اجتماعی تبریزبیدار: نگار رشیدی/ او به خیابان نگاه می کند و من به او! دلم می خواهد کمکش کنم اما راهی نیست.

پل عابر پیاده پله دارد و وسط خیابان هم سکو وجود دارد و سر تا سر نرده کشی شده است. انگار بیخیالِ رد شدن از خیابان می شود و مسیر خود را عوض می کند.

دلم بدجور می گیرد! هرسال در روز جهانی معلولان، مشکلات آنها در سطح گسترده ای مطرح می شود اما دریغ از یک مورد رسیدگی!

طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی ۱۰ درصد از جمعیت جهان را معلولین تشکیل می‌دهند؛ اما این ۱۰ درصدی ها نه شغل مناسب دارند، نه معیشت و درآمد مناسب، نه حقوق شهروندی درست، و نه هیچ حق دیگری که باعث ایجاد آسایش برای آنها شود!

بند الف ماده ۷ قانون جامع «حمایت از حقوق معلولین»، به صراحت ارگان ها و ادارات را موظف نموده ۳ درصد سهمیه استخدامی خود را به اشتغال معلولین اختصاص دهند ولی کدام سازمان و کدام ارگان دولتی به این قانون بها داده است؟!

مشکل دیگری که به عنوان یکی از عمده ترین مشکلات معلولین محسوب می شود، عدم مناسب سازی در معابر و ساختمان ها و خیابان ها است که واقعا برای یک فرد ویلچری که نتواند از خیابان یا پل عابر پیاده عبور کند عذاب آور است.

در اداره ها، مطب دکتر ها، فروشگاه ها و مجتمع های تجاری و خدماتی چند طبقه که فقط پله برقی دارند، واقعا حق معلولین نادیده گرفته شده است. اکثر نابینایان برای عبور و مرور در سطح جامعه و معابر دچار مشکل هستند و کف معابر برای رفت و آمد افراد نابینا مناسب نیست و برخی جاها هم که خواسته اند برجستگی برای نابینایان را در پیاده رو ها رعایت کنند، برجستگی‌های موزاییک‌ها استاندارد لازم را ندارند و بیشتر از این که به درد نابینایان بخورند، آنها را به دردسر می اندازند!

کسی هم نیست که درد این معلولان را بشنود و صدای آنها باشد. وقتی حرف می زنیم، معلولین را نور چشمان جامعه می خوانیم و از تلاش و پشتکار آنها تعریف می کنیم و روح آنها را بزرگ منش می خوانیم اما در عمل حتی در ایستگاه ها و اتوبوس ها هم به فکر آنها نیستیم که چطور باید سوار شوند و آن ها را با خودمان مقایسه می کنیم!

خلاصه که ناگفته بسیار است اما از بس که گفته ایم و نشنیده اند، دیگر گفتنمان هم نمی آید!

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.