گفتگوی تبریزبیدار با رزمنده عاشورایی جبهه مقاومت؛

روایت ابومسعود از حبیب / شرط حاج قاسم برای نوعی اقدم؛ حق نداری شهید بدهی

بمناسبت سومین سالگرد شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی، به گفتگو با مدافع حرم تبریزی سردار غلامرضا باغبان (ابو مسعود) پیرامون شخصیت آن فرمانده شهید داشته ایم.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار/ رزمندگان عاشورایی آذربایجان سهم بسزایی در همراهی جبهه مقاومت اسلامی در سوریه و عراق دارند و دوشادوش سیدالشهدای جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی علیه شیاطین زمان جنگیدند.

بمناسبت سومین سالگرد شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی، به گفتگو با مدافع حرم تبریزی سردار غلامرضا باغبان (ابو مسعود) پیرامون شخصیت آن فرمانده شهید داشته ایم.

غلامرضا باغبان که از رزمندگان لشکر سرافراز عاشورا در ۸ سال دفاع مقدس بوده که از سال ۹۲ تا ۹۷ به عنوان مدافع حرم در جبهه مقاومت حضور داشت.

حضرت آقا بنیانگذار خط مقاومت برابر داعش

او توصیف خود از خط مقاومت چنین شروع می کند: عده ای از سردار سلیمانی حرف می زنند و عده ای خاطره گویی می کنند ولی به نظر من اگر می‌خواهیم از جبهه های مقاومت حرف بزنیم اول باید از رهبر مقاومت، حضرت آقا بگوییم. اول از همه حضرت آقا بودند که خطر تکفیر و گروه های تکفیری را به همه گوشزد کردند و گفتند بجای اینکه در کوچه و خیابان های تهران و همدان با تکفیری ها بجنگید، در نطفه جلوی آنها را بگیرید و همه چیز از اینجا شروع شد.

 

 

بسیچ کردن نیروهایی که هیچ سنخیتی با هم نداشتند

او به نقش برجسته سردار سلیمانی در محور مقاومت پرداخته و می گوید: حاج قاسم سلیمانی برای نابودی گروه های تکفیری و داعش از نقاط مختلف و جریان هایی که هیچ سنخیتی باهم نداشتند دور هم جمع کرد، افغانستانی،پاکستانی،عراقی ،ایرانی،آذربایجانی و…که حتی هیچ سنخیت فرهنگی و زبانی هم باهم نداشتند و در کنار هم یک سپاه را تشکیل داد و جلوی بدترین دشمن اسلام و مسلمانان را گرفت و با پیروزی کامل و مطلق جنگ را خاتمه داد.

آتش منطقه ای را در فرامنطقه خاموش کرد

این رزمنده مدافع حرم می افزاید: ما در ۸ سال دفاع مقدس، جنگ را پیروز نشدیم و جنگ با قطعنامه به پایان رسید ولی حبیب (اسم رمز بی سیم سردار قاسم سلیمانی) جنگ مقاومت را با پیروزی کامل آن هم با کمترین خسارت های مالی وبا کمترین شهدا به پایان رساند. حاج قاسم نه تیپ، نه لشکر، نه یگان زرهی، نه هواپیمای جنگی و نه توپ جنگی از ایران برده بود ولی جنگی که قرار بود در کشور ما رخ بدهد و خسارت های مالی و جانی زیادی داشته باشد را در فرامنطقه پایان داد.

بومی سازی فرهنگ مقاومت در مکتب سلیمانی

وی به یکی از دستاوردهای مکتب سلیمانی در حوزه مقاومت اشاره کرده و می افزاید: یکی از آثار حاج قاسم این است که جنگ مقاومت را با پیروزی تمام کرده است و توانست مقاومت در کشورهای هدف بومی کند تا به ما وابستگی نداشته باشند و با فرماندهی واحد و با سلاح و تجهیزات ساخت خودشان جلوی دشمنان خود مقاومت کنند.

واکنش شهید حاج عباس عبداللهی به هشدار حاج قاسم

سردار باغبان به بیان یکی از خاطرات خود پرداخته و می گوید: یک شب که ما قسمتی از یک شهر را از داعش گرفته بودیم و جنگ سختی هم بود حاج قاسم در جمع فرماندهان گفتند، «ستون پنجم ما که در بین آنها است به ما گفته داعش شهر را تخلیه نظامی کرده است.» درست است داعش شهر را تخلیه کرده بود ولی امکان داشت که یک تله باشد و در شهر تله های انفجاری کار گذاشته باشند. با وجود خطر های بسیار حاج عباس عبداللهی (شهید مدافع حرم تبریزی) با ۴ موتور سیکلت از تیپ فاطمیون و به همراه شهید سلطان مرادی کنار محور رودخانه رفتند و من هم با  خودروی هایلوکس پشت آنها رفتم. حاج عباس با موتور گشتی در داخل شهر زد تا بیبیند این تخلیه داعش از شهر تله هست یا نه. این کار شجاعت خاصی می خواست که حاج عباس داشت. حاج عباس ولایت پذیری و شجاعت را دوباره تفسیر کرد.

 

 

ناراحتی فرمانده جوان حاج عباس از احترام او

وی با بیان اینکه شهید عبداللهی تربیت یافته مکتب سلیمانی بود، ادامه می دهد: حاج عباس در اطلاعات قرارگاه بود و برای اطلاعات قرارگاه فرماندهی از سپاه قدس فرستاده بودند به اسم سلطان مرادی. با این که او همسن پسر حاج عباس بود ولی همیشه به او احترام می گذاشت. حاج عباس در مقابل فرمانده جدیدش مثل یک سرباز بود چون اطاعت از او را اطاعت از ولایت می دانست. حتی خود شهید سلطان مرادی از احترام زیاد حاج عباس ناراحت بود.

مکتب سلیمانی یعنی امامت در فرماندهی / وقتی همه فرار می کردند حاج قاسم در خط مقدم بود

این رزمنده مدافع حرم اظهار می کند: حضرت آقا می فرمایند از حاج قاسم حرف نزنید از مکتب حاج قاسم حرف بزنید، به نظر من مکتب یعنی «فرمانده ما امامت است.» زمانی که در سوریه یک شهر یا منطقه ای در محاصره داعش می افتاد و ارتش سوریه دنبال راه فرار از معرکه بود، متوجه می‌شدیم یک هلیکوپتر به وسط معرکه می آید. وقتی هلیکوپتر فرود می آمد می دیدیم فرمانده مقاومت حاج قاسم است که به وسط مرکز محاصره آمده است. در صورتی که تمام فرماندهان در جهان برای خورد حریم تعریف می کنند که مثلا چند کیلومتر مانده به خط مقدم و منطقه جنگی جلوتر نروند.

شرط حبیب برای ابوحسین؛ حق نداری شهید بدهی

او در ادامه به یکی دیگر از ویژگی های حاج قاسم اشاره کرده و می گوید: بیشتر پشتیبانی جبهه مقاومت در سوریه از طریق مسیر هوایی انجام می شد و مسیر هوایی ایران به سوریه از مسیر عراق می گذشت و  هرکس مرز زمینی را در دست داشته باشد مرز هوایی آن منطقه در اختیار او خواهدبود. داعش با دانستن این مورد مرز سوریه و عراق را به دست می‌گیرد و با این کار تقریبا پشتیبانی از جبهه مقاومت سوریه از طریق هوایی غیر ممکن می شود. برای رفع این مشکل و برقراری یک مسیر زمینی از مرز عراق و سوریه، قرارگاه حضرت زینب(س) مامور می شود. ولی حبیب(حاج قاسم) به فرمانده قرارگاه حضرت زینب(س) یعنی سردار نوعی اقدم ( ابوحسین) شرط می گذارد که اجازه ندارد هیچ شهید و اسیر ایرانی در این عملیات بدهد. ابوحسین به خاطر اینکه شروط حاج قاسم را رعایت کند خودش برای شناسایی مناطق می رفت.

 

اسرای داعشی را آزاد کرد تا پیغام خود را به فرمانده آنها برساند / کلک نوعی اقدم به ژنرال روس و آمریکایی ها

وی این خاطره را چنین ادامه می دهد: ‌یک روز که ابوحسین برای شناسایی به مواضع داعش می رفت من احساس خطر کردم و با دو خودروی محمول با ۲۰ نفر نیرو پشت ابوحسین با فاصله دوکیلومتر حرکت کردم. بعد از چند دقیقه به من بی سیم زد که من از پشت سر و جلو محاصره شده ام. به او گفتم ابوحسین خودرو های محمول در پشت سرت ما هستیم و نگران نباش. ما جلو آمدیم و چهار نفر از داعش را اسیر گرفتیم. سردار نوعی اقدام عصر آمد و آنها را آزاد کرد و به آنها گفت «بروید به فرماندهانتان بگویید ابوحسین آمده و فردا صبح ساعت ۵ به شما حمله می کند.» همان روز جلسه ای بین ابوحسین و ژنرال روس مستقر در آن منطقه شکل می گیرد.  آمریکا به روس ها گفته بود به ایرانی ها بگویید که نباید به مواضع داعش در آن منطقه حمله کنند اگر حمله کنند خودمان مستقیم ایرانی ها را می زنیم. ابوحسین رو به ژنرال روس گفت پس چون آمریکا تهدید کرده من عملیات نمی کنم و ژنرال روس هم بخاطر لغو عملیات به دمشق برمی گردد. نوعی اقدم بعد از رفتن نیروهای روسی رو به ما کرد و گفت ساعت ۵ صبح حمله می کنیم. فردای آن روز با سازماندهی دقیق نیروها عملیات را شروع کردیم و تا ۴۵ کیلومتر پیش روی کردیم.

 

 

حاج قاسم گفت باکری وار عمل کردی / عملیات انتحاری داعش علیه حاج قاسم

باغبان ادامه می دهد: بعد از اتمام عملیات، ژنرال روس دوباره به دیدار ابوحسین آمد و گفت چطور عملیات کردید و اینقدر پیش روی کردید. حتما شما سلاح جدید دارید که ما از آن بی خبریم. بخاطر حرف تو که عملیات نمی کنیم من برگشتم دمشق و مرا توبیخ کردند که چرا ایرانی ها را تنها گذاشتی.

او می افزاید: بعد از ۴۵ کیلومتر پیش روی به سمت مرز عراق توقف کردیم که حاج قاسم آمد و ابوحسین را در آغوش گرفت و گفت چکار کردی ابوحسین، باکری وار عمل کردی. در آن منطقه با حاج قاسم در وسط صحرا روی خاک نماز جماعت خواندیم که دقیقا نیم ساعت بعد حاج قاسم از آن منطقه رفت. داعش عملیات انتحاری انجام داد،چون فهمیده بودن حاج قاسم آنجا است. در همه جای آن مناطق در خاکریزها تله گذاشته بودند و بچه های تخریب حدود ۲۰۰ تله انفجاری خنثی کردند.

اعتماد حاج قاسم به جوان ۳۰ ساله بنابی / داعش سرباز آخرالزمانی سپاه تاریکی 

از سردار باغبان در مورد دیدگاه حاج قاسم نسبت به رزمندگان تبریزی و آذربایجانی می پرسم. پاسخ می دهد: حاج قاسم کادر ساز و نخبه ساز بود که حتی  جوان سی ساله بنابی را فرمانده قرارگاه گذاشته بود. ترکی که ولایی باشد در میدان نبرد معجزه می‌کند مثل شهید حاج عباس عبدالهی.

وی با بیان اینکه داعش سرباز آخرالزمانی سپاه تاریکی بود، می گوید: داعش نسخه جعلی و ورژن آمریکایی جوان های ایرانی در جنگ دفاع مقدس بود، چون خستگی ناپذیر بودند. داعش سرباز ایدئولوژیک بود، حتی بعد از شکست عملیات انتحاری انجام می دادند. داعش نجس ترین ارتش بود که لشکریان حبیب آن را شکست دادند.

 

گفتگو از محسن فرجی / عکس: محمدامین کریم زاده

 

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.