چند راهکار برای افزایش سرعت اینترنت وای‌فای خانگی

در این مطلب با چند ترفند کلیدی آشنا می‌شویم که دستیابی به بهترین عملکرد شبکه وای فای خانگی را امکان‌پذیر خواهند کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، اتصال تعداد زیادی از دستگاه‌ها به‌طور هم‌زمان، می‌تواند شبکه وای فای را با کندی یا اختلال روبرو کند. بنابراین توصیه می‌شود برای استفاده بهینه و دریافت بهترین عملکرد ممکن، اتصال دستگاه‌های غیرضروری را بازبینی و حذف کنید.

پورتال مودم حاوی اطلاعاتی در مورد اتصال دستگاه‌ها و استفاده آنها از داده‌ها هستند که از طریق آن می‌توانید اتصال‌های ناخواسته، ناشناس یا غیرضروری را حذف کنید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از گزینه‌های Activity Monitor یا Task Manager، برنامه‌هایی که داده‌ها را جمع‌آوری و باعث کاهش سرعت وای فای می‌شوند را شناسایی و آنها را ببندید.

در صورت شناسایی دستگاه‌های مشکوک و غریبه، بهترین راه تغییر رمز عبور وای فای و جایگزینی آن با یک نمونه پیچیده و ایمن است. توصیه می‌شود از رمز عبور WPA۲ استفاده کنید که امن‌ترین و سریع‌ترین گزینه امنیتی فعلی است.

تعویض کانال – ترفندی برای دستیابی به بهترین عملکرد شبکه وای فای

تعویض کانال

سیگنال وای فای به‌طور کلی به چند کانال تقسیم می‌شود و مودم از طریق یک کانال Wi-Fi خاص که معمولا به‌طور خودکار انتخاب می‌شود، داده‌ها را به دستگاه‌های دیگر ارسال می‌کند. با این‌حال، در صورت وجود روترهای دیگر در مجاورت با فرکانس پیش‌فرض یکسان، کانال‌ها متراکم و شلوغ خواهند شد. برای رفع این مشکل، بهترین کار تغییر دستی کانال‌ها است.

این روش بسته به مدل و سازنده مودم، متفاوت بوده و حتما پیش از تغییر، دستورالعمل اختصاصی دستگاه را بررسی کنید. بااین‌حال در اکثر مودم‌ها، این گزینه از طریق ورود به قسمت تنظیمات و پنل مدیریت قابل دسترسی است. در این بخش کانال معمولا به‌طور پیش‌فرض روی گزینه خودکار تنظیم شده که می‌توانید با انتخاب یک کانال خاص، آن را تغییر دهید.

امروزه اکثر مودم‌ها به فناوری دو بانده مجهز هستند که از این طریق داده‌ها را با استفاده از فرکانس های ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز به‌طور هم‌زمان یا یک به یک، ارسال و دریافت کنند. بااین‌حال، در نمونه‌های قبلی معمولا ۱۴ کانال وجود دارند که با استفاده از یک آنالیزور وای فای مانند NetSpot می‌توانید کانال‌های خلوت را پیدا کرده و تغییرات را اعمال کنید.

توسعه‌دهنده وای فای

اگر تغییر مکان و تنظیمات مودم تاثیر خاصی در بهبود عملکرد شبکه وای فای خانگی نداشتند، تهیه یک توسعه‌دهنده وای فای (Wi-Fi Extender) می‌تواند راهکاری مفید برای حل این مشکل باشد. این دستگاه‌ها از طریق اتصال به مودم، سیگنال وای فای را به مناطقی از منزل که پوشش ضعیف‌تری دارند، گسترش می‌دهند.

برای نصب توسعه‌دهنده وای‌فای، می‌توانید دستگاه را در منطقه‌ای بدون مانع، در میان نقطه کور و مودم قرار دهید. به‌خاطر داشته باشید سیگنال دریافتی از توسعه‌دهنده به اندازه اتصال مستقیم به مودم قوی نخواهد بود، بنابراین آنها در اتصال به دستگاه‌هایی که پهنای باند چندانی را اشغال نمی‌کنند، عملکرد بهتری دارند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.