تبریزبیدار گزارش می‌دهد؛

سنگدلی با سنگفرشی بزرگ در تبریز

سنگدلی با سنگفرش میدان شهید بهشتی تبریز باعث شده بود این اثر بی همتا رو به نابودی باشد اما با وجود وعده ترمیم، هنوز در آستانه عید نوروز این اثر آماده بازدید مهمانان نیست.

سرویس شهری تبریزبیدار/ بزرگترین و اولین فرش سنگی جهان به عنوان نماد یکی از میادین اصلی و تاریخی تبریز، در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی در مراقبت از این اثر بی همتا، در حال نابودی بوده و است.

این سنگ فرش زیبا در چهارراه شهید بهشتی (منصور سابق) در شهریور ۱۳۹۱ افتتاح شد تا به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی، اجتماعی و تاریخی تبریز لقب بگیرد، اما بعدا به چنان روزگاری دچار شد که مشاهده آن دل هر شهروند تبریزی را به درد آورد و اذهان عمومی را نسبت به بی تدبیری نهادهای مسئول متاثر کرد.

بدنبال هشدارهای رسانه‌ای و واکنش‌های مردمی، شهرداری تبریز وعده ترمیم این اثر را داد.

اکنون در آستانه عید نوروز و ورود مهمانان نوروزی، هنوز بزرگترین سنگفرش دنیا آمادگی کامل برای عرضه شدن را ندارد.

رئیس کمسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز در خصوص وضعیت سنگ فرش میدان بهشتی به تبریزبیدار می‌گوید: امسال با توجه به فعالیت ها و پیگیری های شهرداری منطقه ۸  پیشرفت و تکمیل نسبی پروژه را نسبت سال های قبل مشاهده می کنیم و فضاهای تخریبی سال های پیش در حال تکمیل است.

 

 

فریدون بابایی اقدم می افزاید: محوطه سازی پیرامون مسجد تاریخی کریم خان و راه اندازی آبنماهای میدان و کف سازی های صورت گرفته نمای فعلی این پروژه ها بهبود بخشیده که طبق پیش بینی های صورت گرفته تا دو یا سه ماه آینده این پروژه تکمیل خواهد شد.

وی خاطرنشان می‌کند: متاسفانه در پروژه های شهر و بناهای تاریخی، بحث نگهداری تعریف نمی شود و این سهل انگاری ها یکی از اصلی ترین دلایل تخریب مکان های دیدنی و تاریخی شهرمان است.

 

 

بابایی اقدم ضمن اشاره به فصل عید و بازدید میهمانان نوروزی از شهر تبریز گفت: یکی از مسائل بسیار مهم در خصوص گردشگری توجه به فصل گردشگری است. در شهر تبریز بدلیل شرایط اقلیمی موجود فصل گردشگری بیست روز الی یک ماه بعد از فصل های گردشگری در شهر های همچون شیراز اصفهان یزد و .. است اما امسال با همکاری های صورت گرفته، شهر تبریز نسبت به سال گذشته و چند ماه اخیر وضع بهتری دارد و آماده پذیرش میمهانان از سراسر کشور و همچنین همشهریان است.

گزارش از الینا ابراهیمی و حسین قلی زاده 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.