پای درس معلم قرآن ؛

چرا باید هر روز چندین بار سوره حمد را بخوانیم؟

باقی ماندن در راه هدایت سخت و دشوار است از این جهت باید هر روز بارها از خدا طلب کنیم که ما را به راه درست هدایت کند؛ تا بتوانیم بر دشواری باقی ماندن در صراط مستقیم غلبه کنیم.

به گزارش تبریزبیدار، مومنان در روز حداقل ده بار سوره حمد را می‌خوانند و در ضمن آن از خدا می‌خواهند که آنها را به راه راست هدایت کند؟ فلسفه‌ی این تکرار و راز این اصرار چیست؟ چرا باید هر روز چندین بار سوره حمد را بخوانیم و حداقل ده بار تکرار کنیم که خدایا ما را به راه مستقیم خودت هدایت کن؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان یکی از معلمان برجسته قرآن، حاصل تدبر خویش در این زمینه را در بیان نکات تفسیری سوره‌ی حمد چنین مطرح کرده‌اند که دشواری صراط مستقیم، یکی از علل تکرار آن در نماز است:

«این‌که شما در هر روزی بارها – حداقل ده بار – تکرار می‌کنید «اهدناالصّراط المستقیم» برای چیست؟ یک بار از خدا خواستید، بس است دیگر! اما در هر دو رکعت اوّل هر نمازی شما این را تکرار می‌کنید: «اهدناالصّراط المستقیم». این برای آن است که صراط مستقیم راه دشوار و پُرپیچ‌وخمی است و کسانی که در این راه اشتباه بکنند، زیادند. برای خیلیها چنین چیزی پیش می‌آید؛ این است که بایستی انسان به خدا پناه ببرد. به نظر من، شما جوانان خیلی راحت‌تر می‌توانید در صراط مستقیم الهی باقی بمانید؛ چون آن مطامع و آن اهوایی که در امثال ما و در سنین بالا پدید می‌آید، برای جوان کمتر است.»

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *