رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی:

اقتصاد ایران مبتلا به رکود تورمی است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی گفت: تورم و رکود مشکلات ساختاری اقتصاد ایران هستند، در واقع اقتصاد ایران مبتلا به رکود تورمی است.

به گزارش تبریزبیدار، محمد فرشکاران در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه تورم در واقع نوعی مالیات پنهان و به نفع اقشار خاص و به ضرر قشر عمده مردم است، اظهار کرد: اساس تورم در ایران از سال ۱۳۵۱ شروع شد. در آن مقطع درآمدهای نفتی کشور به شدت رشد یافت و این درآمدها که بدون در نظر گرفتن وضعیت تولید به اقتصاد تزریق شد زمینه‌های ایجاد تورم را در کشور فراهم آورد.

فرشکاران مدعی شد: در ادوار گذشته، انواع مختلف تورم تقاضا، عرضه و حتی تورم وارداتی به خاطر تحریم و شرایط بین المللی تحمیلی در اقتصاد کشور خود را نشان داده است.

وی ابراز داشت: تورم از حالت‌های روانی جامعه نیز متأثر می‌شود که به تورم روانی معروف است؛ مثلاً ممکن است در حالی که قرار بوده افزایش قیمت‌ها تنها ۱۰ درصد باشد به بهانه کمبود عرضه قیمت‌ها را به سمت افزایش بیش از حد و بازار سیاه می‌برند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی تصریح کرد: یکی دیگر از مسائل مهم مبتلابه اقتصاد کشور بحث رکود است. یعنی زمینه‌های تولید وجود دارد اما تقاضای مؤثر برای حمایت از این عرضه و رونق تولید وجود ندارد.

فرشکاران یادآور شد: تورم و رکود مشکلات ساختاری اقتصاد ایران هستند. در واقع اقتصاد ایران مبتلا به رکود تورمی است که در چنین شرایطی سطح قیمت‌ها و بیکاری توأمان افزایش می‌یابد و معمولاً در صورت مقابله با رکود، اقتصاد کشور دچار تورم شدید و هنگام کنترل تورم، رکود تثبیت شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اذعان داشت: برای اینکه تولید از رکود خارج شود، باید تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها را قبول کنیم تا تعادل عرضه و تقاضا حفظ شود.

این مسؤول مدعی شد: با توجه به شرایط رکود تورمی کشور اتخاذ سیاست‌های اقتصادی که سازگار با یکدیگر عمل و هر دو معضل رکود و تورم را درمان کنند بسیار ضروری است.

فرشکاران با بیان اینکه اجرای چنین سیاست‌هایی در عمل بسیار سخت و دشوار بوده و نیاز به دقت و مطالعه زیادی دارد، افزود: یکی از راهکاهای مطلوب، شناسایی علل و ریشه‌های ایجاد رکود تورمی در کشور است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی توضیح داد: عواملی مثل رشد نقدینگی و درآمدهای نفتی، کسری تراز تجاری و کسری بودجه دولت را می‌توان به عنوان علل و تشدید کننده رکود تورمی کشور جهت مسیریابی خروج از این معضل معرفی کرد.

وی ادامه داد: اینجا مسئله بسیار مهم تعیین ظرفیت تولید است. اگر تولید قادر به پاسخ به نیاز بازارهای داخلی و بین المللی خود باشد و با ارزآوری خارجی و گردش سرمایه داخلی به پایه پولی و مالی ثبات دهد ارزش پول ملی افزایش می‌یابد. وقتی ارزش پول تقویت شود، توانمندی و قدرت خرید آحاد جامعه بالا می‌رود و ضمن کنترل تورم، تولید می‌تواند از رکود خارج شود.

فرشکاران خاطرنشان ساخت: هرگاه رشد اقتصادی یا تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور افزایش یابد، توان اقتصادی و سرانه درآمدی کشور ارتقا یافته و سطح عمومی قیمت‌ها کاهش می‌یابد و به عبارت دیگر تورم مهار می‌شود.

این مسؤول مدعی شد: افزایش تولیدات کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی (صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات) و وجود بازارهای کارآمد برای جذب این تولیدات باعث تحرک سرمایه و افزایش درآمد ملی می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه بر اساس نظریه‌های اقتصادی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها از چسبندگی خاصی پیروی می‌کند که با وقفه‌های زمانی معین خود را نشان می‌دهد، ادامه داد: جهت کنترل قیمت‌ها به سمت کاهش حتماً باید رشد تولیدات اتفاق افتد تا با افزایش درآمد سرانه آحاد جامعه، میزان تقاضا برای کالاها و خدمات افزایش یابد.

وی سیاست‌های انقباضی به مفهوم کنترل بازار، سیاست‌های پولی و مالی، هدفمند کردن تسهیلات بانکی به تولید صاحب بازار که ذخیره انبار ایجاد می‌کند را در مهار تورم مؤثر دانست.

فرشکاران افزود: اگر ارتباطات اقتصادی منطقه‌ای و جهانی توان تولید را به بازارها ببرد و تبدیل به ارز شود این ارز خودبخود در رشد اقتصادی و مهار تورم تأثیر خود را نشان خواهد داد.

فرشکاران تصریح کرد: دولت باید برنامه مشخصی برای سیاست‌های ارزی و تثبیت نرخ ارز داشته باشد که بتواند نوسانات و التهابات بازار ارز را کاملاً کنترل کرده و عرضه و تقاضا را متعادل نگه دارد تا بدینوسیله تورم روانی مهار شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی افزود: مهار و کنترل تورم باید در بازه‌های زمانی مشخص پیش رود که لازمه آن تقویت پول ملی، حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و جهانی و ارتباط خوشه‌ای تولیدکنندگان خرد با تولیدکنندگان بزرگ، است.

فرشکاران اذعان داشت: اگر فقط مهار تورم را در نظر آوریم و به رشد تولید توجه نکنیم عارضه رکود، اقتصاد کشور را آزار خواهد داد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: لازم است در مسیری که مقام معظم رهبری مشخص کرده اند با اهتمام تمام پیش رفته و اقدامات عملی مؤثری صورت گیرد.

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *