فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) سپاه در تبریز مطرح کرد؛

وسعت عملیات «الی بیت المقدس» به اندازه اسرائیل بود / آمریکا می خواهد غیرت ما را بگیرد‌

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروزی زمینی سپاه پاسداران در مراسم گرامیداشت ۱۹۰ شهید آذربایجان شرقی در عملیات آزادسازی خرمشهر گفت: وسعت عملیات بیت المقدس به اندازه اسرائیل بود.

به گزارش تبریزبیدار، سردار سرتیپ پاسدار محمدتقی اوصانلو در مراسم گرامیداشت ۱۹۰ شهید آذربایجان شرقی در عملیات آزادسازی خرمشهر که در محل تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد، اظهار داشت:  دنیا فکر نمی‌کرد جمهوری اسلامی بلد باشد تا خرمشهر را آزاد کند.  آزادی خرمشهر حماسه بسیار ارزشمندی است که اتفاق افتاد و این واقعه در اصل یک حادثه تاریخی نبود بلکه یک معجزه بود.

از صدقه سری شهدا امنیت داریم

وی افزود: امروز مدیون شهیدانی همچون باقری، باکری، مدنی، قاضی، تجلایی، یاغچیان هستیم و از صدقه سری آنها زندگی می کنیم و امنیت داریم.

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) سپاه پاسداران به تشریح آزادسازی خرمشهر اشاره کرده و گفت: تقریبا ۸ ماه قبل از شروع جنگ، صدام در جمع فرماندهان می گوید من اشتباه کردم قرارداد الجزایر را امضا کردم و باید این را جبران کنم. بعد از ۸ ماه در همان جلسه می نشیند و قرارداد الجزایر را پاره می کند‌. ۱۰ ماه قبل از شروع جنگ تحمیلی، امام(ره) بسیج را تشکیل داد و در روز مبادا همین بسیج جلوی دشمن ایستاد. صدام در همان جلسه گفته بود که ارتش جمهوری اسلامی بعد از جنگ از بین رفته و ما راحت می توانیم جمهوری اسلامی را به سقوط بکشانیم.

صدام فهمید که مردم میدان را خالی نمی کنند

وی ادامه داد: دشمن تا ۱۵ کیلومتری اهواز را تصرف کرده بود و در آنجا مستقر شده بود و فکر می کرد برای کل سقوط خرمشهر ۳ روز‌ کافی است و‌ فقط یک‌گردان برای تصرف خرمهشر گذاشته بود. ولی بر خلاف تصور دید که مردم نه تنها میدان را خالی نکردند بلکه مقاومت کردند.

سردار اوصانلو بیان داشت:  ۳۴ روز مردم مقابل دشمن ایستادند و دفاع کردند و صدام برای تصرف خرمشهر، این یک گردان را به یک‌تیپ و بیشتر تبدیل کرد.

وسعت عملیات الی بیت المقدس به اندازه اسرائیل بود

این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به جزئیات عملیات الی بیت المقدس گفت: عملیات بیت المقدس بین خرمشهر، اهواز و بصره به صورت مثلث طراحی شده بود و داخل این مثلث، ۵۷۰۰ کیلومتر مربع مساحت داشت. کل شهرهای اصلی رژیم صهیونیستی امروز، ۶۰۰۰ کیلومتر مربع است. رزمایش و آزادسازی عملیات بیت المقدس به اندازه خود اسرائیل بود.

تمام دنیا در یک جبهه بود و جمهوری اسلامی هم تنها در یک‌ جبهه 

وی به اتحاد دشمنان علیه انقلاب اسلامی پرداخته و افزود: آمریکا و شوروی باهم درگیر بودند ولی در یک هدف مشترک بودند که آن هم سقوط جمهوری اسلامی بود و در کمک به صدام هم مشترک بودند‌. بیش از ۵۰۰۰ دستگاه تانکی که عراقی ها استفاده می کردند، برای شوروی بود. تمام دنیا در یک جبهه بود و جمهوری اسلامی هم تنها در یک‌ جبهه بود. تمام سرمایه ایران خوزستان و‌ مناطق نفت خیز بود و دشمن می خواست خوزستان از ایران جدا شود.

سردار اوصانلو با تاکید بر اینکه خرمشهر به راحتی از دست ما نرفته و به راحتی هم به ما بازنگشته است، گفت: اولین فرمان امام(ره) این بود که آبادان باید از محاصره خارج شود. اولین پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات حصر آبادان اتفاق افتاد و بعد از آن هم عملیات بستان اتفاق افتاد. بعد از بستان، عملیات فتح المبین برای آزادسازی ۲۵۰۰ کیلومتر از شهرهای خوزستان طراحی شد که هوشمندانه ترین عملیات بود و الان این عملیات را در تمام دانشگاه های نظامی دنیا تدریس می کنند. در روز ۲ فروردین ۱۳۶۱ این عملیات شروع شد و ۸ روز طول کشید و در روز پایانی این عملیات، شناسایی عملیات بیت المقدس شروع شد.

وی ادامه داد:  از دهم فرودین ماه ۱۳۶۱ که پایان عملیات فتح المبین بود تا دهم اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ یک ماه زمان بود برای طراحی و تامین مهمات؛ و ‌۱۰ اردیبهشت ماه عملیات بیت المقدس با رمز «یا علی ابن ابی طالب» شروع شد. آزادسازی خرمشهر بعد از شکست دشمن اتفاق افتاد. در مرحله دوم عملیات، گروه های مختلف به سمت بصره رفتند تا دژ مرزی جمهوری اسلامی آزاد شود.

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) سپاه پاسداران خاطر نشان کرد: روز اول وقتی از رودخانه عبور کردیم دشمن غافلگیر شده بود ولی وقتی به مرز رفتیم دشمن آماده بود و تمام نیروهای خود را آنجا مستقر کرده بود. رزمندگان ما پیاده رفتند و جنگ‌کردند. بین «تنومه» که یکی از شهر های بصره بود و دژ مرزی ایران، یک لشکر زرهی وارد عملیات شد و جنگ آنجا بین تانک و نفر بود! به جای شلیک گلوله اسلحه، گلوله تانک شلیک می شد. با لطف خدا در تاریکی شب تانک را با آر پی جی زدند و نفراتی که چه در درون تانک بودند و چه پیاده در پشت سر تانک بودند، تانک ها را گذاشتند و فرار کردند!

معتقدم امام زمان (عج) و ملائکه کنار ما علیه دشمن می جنگیدند

وی تصریح کرد: امام که گفته بود خرمشهر را خدا آزاد کرد، من هم معتقدم‌که امام زمان (عج) و ملائکه خدا در کنار ما جنگ می کردند.
مرحله دوم‌ عملیات بیت المقدس سپری شد و شهید باکری مجروح شد. در مرحله سوم عملیات راه بصره به سمت خرمشهر هنوز بسته نشده بود. در نخلستان بصره، همه جا کمیپ بود و اصلا به راحتی قابل عبور نبودند. ما به سمت نخلستان رفتیم که جلویش یک خاکریز بود. وقتی به بالای خاکریز رسیدیم، من به آن طرف نگاه کردم و دیدم کسی به ما شلیک و تیراندازی نمی کند. از خاکریز به آن طرف رفتیم و دیدیم پشت خاکریز مملو از بیش از هزار نفر جنازه بود. من به دوستان گفتم که ما به اینها شلیک نکرده ایم پس چطور مرده اند؟ اینجا بود که به کار خدا و ملائکه اش پی بردیم.

دانشجویان بدانند که داعش خون ۳۰۰۰ نفر را در دجله ریخت

سردار اوصانلو به جنایت های دشمنان علیه رزمندگان اسلام اشاره کرده و گفت: دانشجوهای ما باید بدانند که داعشی چطور سر ۳۰۰۰ نفر را بریدند وخونشان را به دجله ریختند؟

تاریخ ایران را بخوانید / آزادسازی خرمشهر الگویی برای حل مشکلات اقتصادی 

وی تاکید کرد: آمریکا می خواهد غیرت ما را بگیرد‌ چون درک کرده اند که ما با غیرت و با پرچم «لا اله الا الله» توانسته ایم خرمشهر را آزاد کنیم. من همیشه می گویم که چه پزشک، چه دکتر، چه مهندس و.. باشید، اگر تاریخ جمهوری اسلامی ایران را ندانید، ارزش ندارید!

این رزمنده دفاع مقدس بیان داشت: اگر ما می خواهیم مشکلات اقتصادی، سیاسی و حوادث دیگر تمام شود باید همچنان خرمشهر ها را دنبال کنیم باید همچنان با غیرت به دشمن حمله کنیم.

وی در پایان گفت: جمله آخرم همان پیام امام است. وقتی که خرمشهر آزاد شد، بعضی مسئولین سیاسی کشور های مختلف به ایشان پیام داده بودند‌. امام هم جواب همه آنها را با یک جمله دادند: «از شما که قدرت های کوچک و حکومت های ضعیف هستید، پشتیبانی نمی کنند و شما عاقبت این جنایتکار را به عیان دیده اید. قدرت های بزرگ از شما طرفداری نمی کنند. پس به طرف ما بیایید که خیر ببینید.»

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *