تبریزبیدار گزارش می دهد؛

تعرض به حریم امامزاده در پروژه مقبره الشعرا / مزار ثقه الاسلام دور از نظرها

همجواری پروژه مقبره الشعرا با بافت مذهبی و تاریخی امامزاده سید حمزه(ع)، همواره نگرانی ها پیرامون آسیب رساندن به حریم حرم را در اذهان متبادر می کرد اما مشاهدات میدانی امروز خبرنگار ما، بر این مساله گواه بود.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار/ پروژه ساماندهی مقبره الشعرا سال هاست که تمامی ندارد و فرسایشی شدن  آن، خدشه بر پیکره فرهنگ تبریز زده است. 

همجواری پروژه مقبره الشعرا با بافت مذهبی و تاریخی امامزاده سید حمزه(ع)، همواره نگرانی ها پیرامون آسیب رساندن به حریم حرم را در اذهان متبادر می کرد اما مشاهدات میدانی امروز خبرنگار ما، بر این مساله گواه بود.

 

 

سازه هایی که در پروژه ساماندهی مقبره الشعرا به کار رفته، به قدری بلند است که گویی به حریم بصری امامزاده سید حمزه(ع)، این مکان مذهبی و تاریخی خدشه وارد کرده و ورودی سازه مذهبی امامزاده تبدیل به نقطه کور شده و به حاشیه رفته است و تاسف بار تر اینکه دیواره های حریم حرم نیز دچار تخریب و آسیب شده است.

 

 

عامل نگرانی دیگر اینکه، مقبره ثقه الاسلام از چهره های نامی آذربایجان در دوران مشروطه، زیر سازه های پروژه مقبره الشعرا پنهان مانده است، مقبره ای که همواره بحث انتقال آن مطرح بوده و تاکنون به جایی نرسیده است.

تجارب تلخ قبلی در مناطق دیگر کشور نشان می دهد دخل و تصرف‌ در ابنیه امامزادگان و بقاع متبرکه اغلب به اصالت‌زدایی و تغییر هویت تاریخی آنها انجامیده است.

 

 

با توجه به ارزش های معنوی، فرهنگی، تاریخی، هنری، سبک معماری اماکن مذهبی و بقاع متبرکه و شخصیت هایی که در درون یا در کنار اینگونه بناها آرمیده اند، این آثار باید از گزند آسیب و تخریب و تغییر در امان بمانند و در ساماندهی پروژه فرهنگی مقبره الشعرا نیز اصل و مبنا باید حفاظت همه‌ آثار فرهنگی باشد که بقعه امامزاده سید حمزه(ع) نیز مصداقی از آن می باشد.

 

 

تبریزبیدار در گزارش های بعدی این موضوع را از متولیان امر در شهرداری و شورای شهر تبریز، اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل میراث فرهنگی استان پیگیری خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
 1. آذربایجان‌وپیرامون.در‌انتظاربهار

  سلام‌اصولا‌درتبریز‌امامزاده
  ‌واجب‌الاکرام‌زیاد‌هستند
  اما‌مانند‌برخی‌شهرها‌خوب
  به‌آنها‌رسیدگی‌نشده‌مقبره
  خواهر‌محترم‌امام‌رضا‌.ع.
  درچرنداب‌باید‌فضاسازی
  شود‌توسعه‌یابد‌یا‌درمقبره
  ال‌وزرا‌درچرنداب‌یک
  بنای‌یاد‌بود‌وفضا‌سازی
  درخور‌ایجاد‌شود‌راه‌روستای
  کورجان‌که‌امامزاده‌سید
  محمد‌کورجانی‌درآنجاست
  دوبانده‌شود‌وامامزاده
  باتوجه‌به‌سیل‌زایران‌
  دوبانده‌گردد‌‌تبریز‌
  مکانیست‌که‌تشیع‌سیاسی
  درآن‌نضج‌گرفته‌توسعه
  یافته‌وپرچم‌آل‌علی.ع.
  ‌بعد‌حکومت‌مختار‌به‌اهتزار
  درآمده