در گفتگو با تبریزبیدار مطرح شد؛

روایت تکان دهنده محافظ شهید مدنی از دقایق اولیه ترور / کمین منافقین در پیکر امام جمعه شهید

بمناسبت سالروز شهادت این عالم مجاهد، گفتگویی با ناصر برپور یکی از محافظان این شهید محراب داشته ایم.

سرویس سیاسی تبریزبیدار/ چهل و دو سال پیش در چنین روزی آیت الله مدنی، نماینده امام خمینی در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز توسط منافقان کوردل ترور شد تا افتخار عنوان دومین شهید محراب انقلاب را به خود اختصاص دهد.

شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی نخستین عالم آذربایجانی بود که در سال ۱۳۴۲ شمسی در نجف از امام تبعیت کرد و در انتشار تلگراف آیت الله حکیم در حمایت از نهضت امام راحل نقش بسزایی داشت.

این عالم مجاهد در دوران طاغوت از هر فرصتی برای شناساندن چهره واقعی رژیم منحوس پهلوی استفاده می‌کرد.

بمناسبت سالروز شهادت این عالم مجاهد، گفتگویی با ناصر برپور یکی از محافظان این شهید محراب داشته ایم که در ذیل می آید.

برپور در مورد نحوه پیوستن به حلقه محافظان شهید مدنی به تبریزبیدار می گوید: اولین آشنایی من با آیت الله شهید مدنی به زمانی بر می گردد که امامت جمعه شهر تبریز را بر عهده گرفتند و بنده و چند نفر دیگر محافظت ایشان را بر عهده داشتیم و ایشان را همراهی می کردیم.

مجاهد مقاوم / تعریف جالب امام خمینی(ره) در کلام شهید مدنی

او در خصوص سیره اخلاقی و مبارزاتی شهید مدنی چنین می گوید: آیت الله شهید مدنی چهره مشهوری بود و در کنار شخصیت شاخص و بارز، جنبه های اخلاقی، عرفانی و مبارزاتی داشتند. در روزهای اول آشنایی با آیت الله شهید مدنی به عینه دیدم که به صورت ماندگار و بجا با پیش بردن امورات امام خمینی (ره) در کنار شهید آیت الله قاضی طباطبایی در شهر تبریز و استان حضور پیدا کرد. امتحان خود را چه در حضور آیت الله قاضی طباطبایی و چه بعد از شهادت وی به خوبی نشان داد، یعنی شخصی مبارز، شجاع، خستگی ناپذیر و سازش ناپذیر برابر دشمن بود و در مقابل خیلی از جریانات نفاق در شهر تبریز و استان ایستاد و در نهایت به سبب همین ایستادگی و مقاومت در خط امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی به دست منافقین به شهادت رسید.

این محافظ شهید مدنی به بیان خاطره ای پرداخته و ادامه می دهد: در جلسه ای که آیت الله قاضی طباطبایی و بزرگان شهر تبریز حضور داشتند و آیت الله مدنی هنوز امام جمعه شهر تبریز نبود، یکی از حاضرین جلسه خطاب به آیت الله مدنی گفت از خصوصیات، اخلاقیات و روش و منش امام خمینی صحبت کنید؛ آیت الله مدنی هر چند با اصرار حضار در این باره صحبتی به میان نیاورد و بعد از چند دقیقه با اصرار مجدد حاضرین با حالتی محزون و گرفته گفت آیا ذره می تواند تابش نور خورشید را توصیف و بیان کند، ذره که چنین توانایی را ندارد من هم ذره ای هستم در مقابل امام خمینی. عظمت و شوکت ایشان را امکان ندارد توصیف کنم و قابل تصور هم نیست؛ حاضرین جلسه تحت تاثیر این صحبت قرار گرفتند.

کمین منافقین در پیکر امام جمعه شهید / تحرکات جریان نفاق و قومیت علیه نماز عبادی سیاسی جمعه

از برپور در مورد روز ترور شهید محراب پرسیدیم و چنین می گوید: از زمان آیت‌الله قاضی طباطبایی نماز جمعه شهر تبریز در میدان راه آهن برگزار می شد اما وقتی جریان نفاق، مذهب علیه مذهب و جریان قومیت را در تبریز پیش آورد، اوج خباثتشان تا حدی پیش رفت که شبانه محراب مسجد به آتش کشیده شد. بعد از این اتفاق نماز جمعه در میدان نماز (راسته کوچه) همراه با اعزام رزمندگان برگزار می شد؛ ۲۰ شهریور سال ۱۳۶۰ نیروهای شهربانی به جبهه های جنگ اعزام می شدند و همزمان با این اعزام آیت الله مدنی بین الصلاتین، نماز مستحبی اقامه می کرد در همین حین فرد منافق به نام مجید نیکو محکم، آیت الله مدنی را در بغل گرفت و با انفجار سه نارنجک، آیت الله مدنی به شهادت رسید و آن منافق هم در اثر انفجار به درک واصل شد. خود من در صف دوم نماز حضور داشتم و تکه‌های عبا، قبا و گوشت بدنشان روی سر ما و اطراف بارید.

او می افزاید: آیت الله مدنی در مسیر انتقال به بیمارستان به شهادت رسید و چند نفر منافق مقابل بیمارستان سینا منتظر بودند تا اگر آیت الله مدنی به شهادت نرسیده باشد، با پرتاب نارنجک به داخل ماشین به شهادت برسانند؛ اما این منافقین قبل از هرگونه اقدامی شناسایی و دستگیر شدند و به سزای عمل خود رسیدند.

 

گفتگو از امین خوانگر

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *