نماینده ولی فقیه در استان مطرح کرد؛

روز ملی شعر و ادب فارسی آنچنان ملی نشده / شعری که شهریار برای آیت الله ملکوتی نوشت

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: روز ملی شعر و ادب فارسی آنچنان ملی نشده است.

به گزارش تبریزبیدار، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در مراسم بزرگداشت استاد شهریار در تالار پتروشیمی تبریز گفت: روز ملی شعر و ادب فارسی آنچنان ملی نشده است، باید اهالی فرهنگ و هنر در چنین روزی با برگزاری برنامه های فرهنگی و ادبی گرد هم بیایند.

جایزه ملی استاد شهریار برای کنگره شعر و ادب فارسی در نظر گرفته شود

وی افزود: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست دارم این روز به صورت کنگره و کشوری برگزار شود و اهدای جایزه استاد شهریار در این کنگره فضای کشور را متحول سازد.

دفاع شهریار از باورهای شیعی و هویت ملی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بیان داشت: شهریار از باورهای شیعی می گوید، از هویت ایران هم دفاع می کند و به عناصر ایرانی عشق می ورزد. شهریار حقاً شایسته نمود پاسداشت روز ملی شعر و ادب فارسی است از سوی دیگر شهریار با سرودن شعر با دو زبان فارسی و ترکی آذری نشان داده آذربایجان سر حلقه فرهنگ است.

وی اضافه کرد: شهریار شاعر بزرگ زمان ما است شاید کمتر کسی باشد بیتی از شهریار بر سر زبانش نباشد. در کشور ایران اگر از کسی شهریار را بپرسی حتماً می شناسند؛ ساعت ها وقت لازم است از کمالات استاد شهریار صحبت کنیم.

حجت الاسلام آل هاشم با ذکر خاطره ای از استاد شهریار گفت: آیت الله ملکوتی در دانشگاه تبریز انگشترش را به استاد شهریار داد، داماد آیت الله ملکوتی سه روز بعد به من گفت خانه استاد شهریار را می شناسی گفتم بله، گفت یک امانتی است برو تحویل بگیر، در را که زدم استاد شهریار خودش آمد به من گفت با زبان ترکی آشنا هستی؛ گفتم بله وارد منزل که شدم دیدم شعری در باب انگشتر نوشته است با مضمون اینکه در مقابل انگشتر عمامه می خواست.  شعر این بود:

آیت الله ملکوتی منه لطف ایلدی خاتم

او فتوٌتله کی مولا اوزوگون سائله وئردی

یا که مشهد ده امام رضا سلطان ولایت

صله عنوانیله ئوز جبٌه سینی دعبله وئردی

منیم عمامه میده قایتارا بیلسه دیه بیلٌم

تازادان تاج سیادت منه اسلام صله وئردی

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *