اخبار حوزه کشاورزی و امور دام؛

هزینه واردات هر عدد تخم مرغ برای ساخت واکسن ۳ دلار/ تولید داخلی با یک دلار

رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: هزینه واردات هر عدد تخم مرغ برای ساخت واکسن ۳ دلار است که با تولید داخل این ارز صرفه‌جویی شد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس؛ حمید کهرام رئیس موسسه واکسن و سرم سازی رازی امروز در مراسم افتتاح طرح کلان ملی تولید تخم‌مرغ SPF در جمع خبرنگاران گفت: حدود ۳۰ سال است که وارد کننده تخم مرغ SPF هستیم و هر هفته حدود ۶ تا ۱۰ هزار تخم‌مرغ از کشورهای هندوستان و آلمان وارد کشور می‌شود.

وی افزود: به ازای واردات هر تخم مرغ ۳ دلار هزینه می‌شود، در حالی که اگر این تخم‌مرغ در کشور تولید شود هزینه آن حدود یک دلار است.

رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی با بیان اینکه فناوری تولید تخم مرغ SPF بسیار پیچیده است تصریح کرد: در دنیا حدود ۱۰ کشور دارای این فناوری هستند و می‌توانیم هم‌اکنون اعلام کنیم که ایران نیز به تولید این فناوری نائل شده است.

وی در مورد صادرات محصولات موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی بیان داشت: یکی از مزیت‌های صادراتی ما، صادرات سرم‌های درمانی است و در حال حاضر صادرات این محصول به کشور عراق انجام می‌شود.

وی بیان داشت: در مورد صادرات واکسن طیور و همچنین واکسن‌های انسانی را نیز پیگیری می‌کنیم.

براساس این گزارش تخم مرغ SPF ماده اولیه و زیرساخت تولید اکثر واکسن‌ها و وسیله‌ای برای تکثیر سلول در فعالیتهای آزمایشگاهی و پژوهشی است که در تولید انواع واکسن‌ها و تحقیقات ویروس شناسی دارای کاربرد بسیاری است، چرا که این تخم مرغ‌ها یکی از بهترین محیط‌ها برای کشت برخی ویروس‌هایی هستند که می‌توان با تولید آنها بسیاری از واکسن‌ها به خصوص واکسن طیور را تولید کرد.

کشورهایی که در تولید واکسن فعالیت دارند این تخم مرغ را محصولی استراتژیک برای تولید واکسن می‌دانند، چرا که می‌توان از این محصول در فناوری‌های بیولوژیکی و فراورده‌های بیولوژیک استفاده کرد و به این دلیل است که کسب دانش فنی تولید این تخم مرغ‌ها دارای اهمیتی به مراتب بالاتر از میزان صرفه‌جویی ارزی و ارز آوری برای هر کشوری محسوب می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *