واکاوی جبهه تازه تاسیس یکتا

یکتا؛ ورژن ۲۰۱۵ رایحه خوش خدمت

اعضای جبهه یکتا نه از نزدیکان به رحیم مشایی رئیس دفتر پرحاشیه احمدی نژاد و نه از اعضای جبهه پایداری نزدیک به آیت الله مصباح هستند بلکه عمده آنان بیشتر عملگرایانی هستند که در دولت احمدی نژاد بالی برای پرواز یافتند.

سرویس سیاسی تبریز بیدار/

 

در دومین سال انتخاب روحانی به سمت ریاست جمهوری و در حالی که یاران او در سراسر کشور پیروزی دو سال پیشش را جشن گرفته بودند انتشار خبری مبنی بر تشکیل جبهه ای جدید متشکل از یاران محمود احمدی نژاد به تیتر یک رسانه های کشور تبدیل شد. یاران احمدی نژاد که طی ۱۰سال پس از رسیدن او به دومین مقام کشور با تابلوها و عناوین مختلف در  مقاطع زمانی وارد صحنه سیاسی شده بودند این بار در آستانه انتخابات و در هفته گذشته با جمع و عنوانی تازه به نام “جبهه یکتا” وارد فضای سیاسی کشور شدند.

 

ترکیب اعضا

با نگاهی به افرادی که در همایش اعلام وجود این “جبهه” شرکت داشتند می توان به مشی و رویکرد آنان در تحولات سیاسی آتی پی برد.

افرادی چون آیت‌ا… موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، محمد نجار وزیر سابق کشور، مسعود زریبافان معاون رئیس جمهور و رئیس سابق بنیاد شهید، حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش، محمدناظمی اردکانی رئیس سابق سازمان ثبت‌احوال، کامران دانشجو وزیر سابق علوم، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران، محمد زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، لطف‌الله فروزنده معاون دولت دهم، طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت، سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس، رضا واعظ آشتیانی عضو سابق هیئت مدیره استقلال، سیدمحمد حسینی وزیر سابق ارشاد، محمد عباسی وزیر سابق ورزش، سید علی طاهری نماینده مجلس و حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی معاون دولت دهم در این نشست حضور داشتند.

احتمالا موسسین و حلقه اصلی یکتا نیز متشکل از همین افراد باشند و آنگونه که اعلام شده حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش دبیر موقت تشکل یکتا می باشد.

 

مواضع یکتا

کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم در حاشیه همایش جبهه یکتا به خبرنگاران گفت: “ما یک عده یارانی هستیم که با هم نشسته‌ایم و یکتا به معنای یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی است.”

همچنین حاجی بابایی به عنوان دبیر موقت این جبهه تازه تاسیس در همایش مذکور گفت: تاریخچه حرکتی که امروز شاهد هستید به یک سال و نیم قبل بر می‌گردد که دوستان دور هم جمع شده‌اند و با هم گفت‌وگو کردند و به این جمع‌بندی رسیدند که ما در برابر نظام و انقلاب مسئولیت خطیری را برعهده داریم.

 

وی اظهار داشت: باید همه نیروها با انگیزه و قدرتمندتر از گذشته در میدان باشند و با نگاه نقد منصفانه به ملاک‌ها و معیارهای تعیین شده توسط رهبری اعمال خود را محک بزنند. به همین دلیل با فکر و اندیشه‌ای که دوستان با کمک دوستان ارشد داشتند به این نتیجه رسیدند جبهه‌ای را تحت عنوان گفتمان یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی در سراسر کشور شکل دهند.

 

حاجی‌بابایی با تأکید بر اینکه بزرگترین میراث امام(ره)، ولایت مطلقه فقیه است، گفت: امروز ولایت مطلقه فقیه در دستان با کفایت رهبر معظم انقلاب که مستند به عقل و شرع بوده و موجبات عزت و سربلندی کشور را با مدیریت قدرتمندانه و الهی خود رقم زده است.

 

وزیر آموزش و پرورش دولت احمدی نژاد در پایان تاکید کرد: جمعی از یاران و خدمت‌گزاران مردم در دولت نهم و دهم با توجه به انگیزه ملی – دینی و بهره‌مندی دانش و تجارب ترجیح منافع ملی به منافع فردی، عزت و اقتدار ملی بر اساس کارآمدی نظام تقویت دستاوردهای انقلاب اسلامی ضرورت برخورداری مردم از خدمات کریمانه و زندگی شرافتمندانه، و شرایط خطیر حاکم بر منطقه و جهان این جبهه را راه اندازی کردند.

 

ورژن ۲۰۱۵ رایحه خوش خدمت

احمدی نژاد که در سال ۸۴ با یاران رایحه خوش خدمت خود در انتخابات پیروز شده بود این طیف از افراد را نزد خود نگه داشت و در سال ۸۶ در انتخابات مجلس و شورا به رهبری بذرپاش و سپس زریبافان با شکست روبرو شد. اما پس از بروز شکاف جدید در بدنه حامیان او بر سر نزدیکی وی به اسفندیار رحیم مشائی، جبهه پایداری با تکیه با احمدی نژاد سال ۸۴ برای بازیگری در انتخابات مجلس نهم در سال ۹۰ وارد صحنه سیاسی کشور شد.

 

 با نگاهی به ترکیب و اعضای جمع شده در جبهه تازه تاسیس یکتا می توان دریافت که عمده اعضای آنان نه از نزدیکان به رحیم مشایی رئیس دفتر پرحاشیه احمدی نژاد و نه از اعضای جبهه پایداری نزدیک به آیت الله مصباح یزدی هستند بلکه عمده آنان بیشتر عملگرایانی هستند که در دولت احمدی نژاد بالی برای پرواز یافتند و اینک در آستانه انتخابات درصدد نمایاندن خود به عنوان وزنه ای در تحولات کشور هستند که پذیرش این نظر نیز برای اصولگرایان و اصلاح طلبان سخت به نظر می رسد.

 

احمدی نژاد از انکار تا …!

آنگونه که برخی از اعضای یکتا همچون فریدون عباسی و سید محمد حسینی اظهار داشته اند این جبهه رابطه ای با احمدی نژاد ندارند و در طرف مقابل سایت دولت بهار نزدیک به احمدی نژاد نیز با انتشار یادداشتی با عنوان “ریل یکتا با احمدی نژاد یکی نیست / بهره برداری از عنوان دولت های نهم و دهم ممنوع” به انکار رابطه یکتا با احمدی نژاد پرداخته و هشدار داده که “ریل این تشکل سیاسی با رئیس جمهور سابق کشورمان یکی نیست و اعضای محترم یکتا حتما واقف هستند که هرگونه تلاش برای استفاده از محبوبیت دکتر محمود احمدی نژاد اقدامی خلاف اخلاق است و شایسته است از هر اقدامی که زمینه ایجاد تصور این همانی بین رفتار سیاسی جبهه یکتا و هواداران دکتر محمود احمدی نژاد می شود، اجتناب شود.”

 

اما در آستانه انتخابات که بسیاری می گویند احمدی نژاد برای مجلس برنامه هایی دارد شاید شاهد نزدیکی بیش از پیش این جبهه با احمدی نژادی های دولت بهار باشیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *