معاون سازمان امور اراضی:

۷۰ درصد از اراضی کشاورزی کشور سند ندارند‌

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی از عکس‌برداری و تهیه نقشه برای ۱۰ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور خبر داد و گفت: ‌حدود ۷۰ درصد از اراضی کشاورزی کشور فاقد سند است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، فرید صیدی‌نژاد در گردهمایی مدیران امور اراضی منطقه دو کشور (منطقه زاگرس) که با حضور مسئولان و معاونان سازمان امور اراضی کشور و مدیران امور اراضی استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، همدان، خوزستان، هرمزگان، کرمان، کردستان، مرکزی و کرمانشاه در ‌تبریز برگزار شد، با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد از اراضی کشاورزی کشور فاقد سند است، اظهار داشت: عکسبرداری و تهیه نقشه کاداستری زمین‌های کشاورزی از برنامه‌های سازمان امور اراضی کشور از سال ۹۳ است که مراحل عکس‌برداری و تهیه نقشه ۷ میلیون هکتار از این اراضی در سال گذشته و ۳ تا ۴ میلیون هکتار نیز در سال‌جاری انجام می‌شود.

وی گفت: تبدیل این عکس‌ها به نقشه‌هایی با مقیاس یک دوهزارم، فرآیند صدور اسناد زمین‌های کشاورزی و مدیریت سطح اراضی را آسان‌سازی و دقیق می‌کند.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور پیش‌بینی کرد: با این اقدام صدور اسناد مالکیت برای کشاورزان در برنامه ششم توسعه، وضعیت مطلوبی پیدا کند.

وی سطح زمین‌های کشاورزی در اختیار مالکان در کشور را ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار برآورد کرد و گفت: براساس آخرین اعلام سازمان آمار کشور، این سطح به ۱۶.۷ میلیون هکتار کاهش یافته است.

صیدی‌نژاد اضافه کرد: با وجود کاهش دو میلیون هکتاری سطح زمین‌های کشاورزی، سطح باغات کشور در سال‌های اخیر، حدود یک میلیون هکتار افزایش داشته است.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور بر ضرورت فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی از قوانین برای مشارکت مردم در حراست و نگهداری از اراضی کشاورزی هم تأکید کرد.

وی با بیان اینکه در این جلسه به تنظیم برنامه‌ها، آخرین دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی و برنامه‌ها و نشست‌های داخلی پرداخته شد، خاطرنشان کرد: مباحث درآمدی در بخش‌های مختلف اعم از واگذاری اراضی ملی و دولتی، وصول درآمدها، اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها و مجوز تغییر کاربری در دستور کار قرار گرفته است که باید تا آخر سال جاری محقق شود و برگشت‌ها نیز به‌صرفه باشد.

وی از ادامه عملیات اجرایی طرح کاداستر اراضی کشاورزی (پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمین‌های کشاورزی) خبر داد و گفت: امسال در اجرای فاز اول کاداستر اراضی، بین سه تا چهار میلیون هکتار دیگر از زمین‌های کشاورزی عکسبرداری هوایی می‌شوند.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور با اشاره به اجرای مرحله اول عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۳ گفت: این طرح از پارسال با امضای توافقنامه عکسبرداری هوایی از هفت میلیون هکتار از زمین های کشاورزی ۱۴ استان، بین روسای سازمان امور اراضی کشور و سازمان نقشه برداری کشور آغاز شد.

صیدی‌نژاد با اعلام اینکه گشت‌های حفظ کاربری را در سال جاری تداوم می‌بخشیم، تصریح کرد: گزارش‌های تغییر کاربری غیرمجاز را به‌ موقع دریافت و با متخلفان آن به شدت برخورد می‌کنیم. همچنین مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلفی موارد را به سازمان اطلاع دهند تا ضمن بررسی موضوع مطرح شده، پاسخ شکایت خود را دریافت کنند.

وی همچنین با اشاره به بازنگری در طرح هادی روستایی گفت: در قالب تفاهم‌نامه امور اراضی با بنیاد مسکن، آن بخش از اراضی کشاورزی که به اشتباه در طرح هادی روستایی جانمایی شده است، به‌صورت زمین کشاورزی به چرخه تولید بازگردانده می‌شود.

‌صیدی نژاد افزود: پارسال این بازنگری به‌صورت پایلوت در سه استان گلستان، گیلان و مازندران آغاز شد که طبق بررسی‌ها نزدیک به ۲۰۰ هزار هکتار اراضی فعال کشاورزی در طرح هادی روستایی قرار دارد.

وی گفت: با هدف بازگشت این زمین‌ها به چرخه تولید، نقشه طرح‌های هادی روستایی در اختیار سازمان امور اراضی قرار می‌گیرد تا زمین‌هایی که فعالیت زراعی و باغی در آن‌ها انجام می‌شود، مورد بازنگری قرار گیرند.

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی تاکید کرد: طرح هادی روستایی با هدف توسعه روستایی و تامین نیاز روستاییان انجام می‌شود و در اجرای این طرح نباید زمین‌های فعال کشاورزی دچار تغییر کاربری و خروج از چرخه تولید شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *