خوانشی از یک واقعه؛

حاج آقا انشاالله فردا راهپیمایی هستید دیگه؟!/ استانداری وقت تحلیل عمیق و دقیقی از جریان نداشت

اگر استاندار وقت کنار مردمی که در مقابل استانداری تجمع کرده بودند حاضر می شد و از عزم مسئولین برای پیگیری قاطع این توهین خبر می داد بالطبع مسائل بعدی پیش نمی آمد.

به گزارش تبریز بیدار, آنچه در پی می آید بخشی از گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با اسماعیل سعیدی نماینده تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در پاییز سال گذشته است(اینجا) که به مناسبت سالگشت حوادث خرداد ماه سال ۸۵ در تبریز بخشی از آن که مربوط به این وقایع است بازنشر می شود. لازم به ذکر است سعیدی در آن زمان سمت جانشینی سپاه عاشورا را بر عهده داشت و از نزدیک شاهد اتقاقات خرداد ۸۵ در تبریز بود.

 

در بخشی از گفت و گو سعیدی اظهار داشت: کاریکاتور و مطلب چاپ شده در روزنامه ایران در سال ۸۵ بدون شک توهینی بیش نبود. حتی در آن روزها از سوی سپاه استان برای مسئولین امر نامه ای نوشته شد که مورد توجه واقع نشد. متاسفانه آقای صفار هرندی، وزیر ارشاد وقت هم علی رغم ارادت شخصی بنده به ایشان، به موقع ورود پیدا نکردند. از سوی دیگر، جا داشت مسئولین سیاسی و فرهنگی نیز  پس از آن حادثه عکس العمل قاطع و محکمی از خود نشان دهند که متاسفانه باز  قضیه سرسری گرفته شد و به سردی از کنار آن گذشتند.

 

در نهایت رسانه ها و جریانات تجزیه طلب با عملیات سنگین روانی بر روی این موضوع حتی بخشی از متدینین را هم تحت تاثیر قرار دادند که چرا مسئولین نسبت به این توهین واکنشی نشان نمی دهند. یک شب پیش از راهپیمایی یکم خردادماه درحال خرید از مغازه بودم. صاحب مغازه که خود و خانواده اش از متدینین و حزب اللهی ها بودند از من پرسید : «حاج آقا انشاالله فردا راهپیمایی هستید دیگه؟! » . اینگونه نبود که راهپیمایی به قصد تجزیه طلبی و تحرک ضد نظام باشد بلکه یک راهپیمایی احساسی در واکنش به توهین انجام شده بود که مسئولین پاسخ مناسبی نداده بودند.

 

اگر استاندار وقت کنار مردمی که در مقابل استانداری تجمع کرده بودند حاضر می شد و از عزم مسئولین برای پیگیری قاطع این توهین خبر می داد بالطبع مسائل بعدی پیش نمی آمد. متاسفانه استانداری وقت تحلیل عمیق و دقیق از این جریان نداشت. راهپیمایی انجام شد و اقدامات معاندین و مخالفین نظام پس از آن بسیار ناخوشایند و نامطلوب بود چون در مدت زمانی کم به سایر استان ها و شهر ها نیز تسری یافت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *