ایران آهور در نشست خبری:

کسانی که رئیس کمیسیون می شوند فقط به مقام فکر می کنند/ کمیسیون های شورای شهر تعطیل هستند

عضو شورای شهر گفت: جای بسی گلایه دارد که اکثر کمسیون ها به جز کمسیون بودجه غیرفعال هستند و کمسیون بودجه نیز با توجه به اینکه در اویل سال ۹۴ هستیم فعال می باشد و در آینده مشخص نیست چه خواهد شد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی شورای شهر تبریز، دکتر ایران آهور  در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با وضعیت شهر تبریز و ابعاد مختلف آن با بیان اینکه شهر، موجودی پویا است که می تواند توسط انسان ها تغییر پیدا کند ابراز داشت: شهر های مختلفی در طول تاریخ شکل یافته اند و تبریز نیز یکی از پر سابقه ترین و تاریخی ترین های کشور ایران می باشد اما با این حال مشکلاتی وجود دارد که هم ریشه در گذشته و هم چند سال اخیر دارد.


وی با تاکید بر اینکه می توان با پذیرش موضوع همدلی و همزبانی نسبت به حل مشکلات و پیشرفت و تعالی شهر تلاش کرد ادامه داد: جوانان ما و به طور کلی همه می توانند برای پیشرفت و بهبود اوضاع شهری پیشنهاداتی را حتی در حد تئوری و نظریه مطرح کنند، باید به آن ها ارزش داده و قدردانی نمود.

عضو شورای شهر تبریز اهمیت دادن و ایجاد اعتماد به نفس در مردم و به خصوص جوانان را باعث نزدیک تر شدن آن ها به مسئولین و در نتیجه رشد جامعه و فرهنگ شهری مهم دانست و تصریح کرد: باید به نظرات جوانان گوش دهیم و با آنان گفت و گو کنیم.

 آهور  یکی از راهکار های افزایش شور و نشاط در جامعه و شهر ها ایجاد شغل و مسکن برای مردم خواند و تاکید کرد: اکثر مراجعه کنندگان فعلی به دلایل بیکاری و مشکلات مالی دچار مسئله شده اند و مطمئنا با حل این معضلات می توان جامعه ی بهتری داشت.

 عضو کمیسیون عمران و خدمات شهری در خصوص اینکه خدمات ارائه شده در تبریز در چه جایگاهی قرار دارد اظهار داشت: طبق قرارداد های بین المللی شهر هایی با جمعیت بیش از ۸ میلیون نفر کلانشهر نامیده می شوند و طبق این تعریف در ایران تنها شهر تهران به عنوان کلانشهر می باشد و سایر شهر را از جمله تبریز تحت عنوان متروپلیس یا مادر شهر نامیده می شوند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه تبریز و اغلب دیگر شهر های بزرگ کشور تنها نامشان کلانشهر یا مادرشهر می باشند و از منظر خدمات در سطح پایین تری قرار دارند.

آهور تصریح کرد: از نظر زیبا سازی شهری، افزودن یک نقطه می تواند همه چیز را خراب کند یا اینکه باالعکس زیبایی را چندین برابر کند؛ از این نظر و از نظر معماری، شهر تبریز و ایران جایگاه بسیار مرتفعی در جهان داشته و بزرگترین معماران دنیا در طراحی های خود از شهر های ایران الهام گیری می کنند.

 وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در شهر و به خصوص کشور ما از صاحب نظران این عرصه استفاده نمی شود و مسئولین فقط حرف های خود را قبول دارند که باعث ایجاد مشکلات زیادی در شهرداری خواهد شد ابراز داشت: ما باید هم به نحو احسن از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنیم و در کنار آن با بومی سازی آن و دخالت دادن فرهنگ خودمان در آن، فضای بهتری در شهر ایجاد کنیم؛ همچنین می توانیم از هنر تذهیب قرآنی در نمای ساختمان ها استفاده نماییم. نماسازی و زیباسازی نشان دهنده هویت شهر ما خواهد بود، می توانیم خط آسمان ایرانی اسلامی را بوجود آوریم و مانع از تراکم و تغییر طبقات اضافی منازل شویم.

عضو کمیسیون عمران و خدمات شهری در ادامه با بیان اینکه جای بسی گلایه دارد که اکثر کمسیون ها به جز کمسیون بودجه غیرفعال هستند و کمسیون بودجه نیز با توجه به اینکه در اویل سال ۹۴ هستیم فعال می باشد و در آینده مشخص نیست چه خواهد شد؛ گفت: کمسیون عمران به علت غیبت اعضا مدتی است که تشکیل نمی شود، متاسفانه افرادی که ریاست را انتخاب می کنند فقط بحث مقام را در نظر داشته و به اینگونه مسائل رسیدگی نمی شود؛ مشکلات زیادی در سطح شهر وجود دارد که باید با برگزاری جلسات بیشتر نسبت به حل آن ها تصمیم گیری شود.

 عضو شورای شهر تبریز در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در خصوص بافت فرسوده داخل شهری و مشکل عدم نظارت به ساختمان ها انجام شده گفت: بافت های حاشیه شهری و نیز برخی بلوک های داخل شهر فرسوده هستند که برای حل آن ها برنامه ریزی هایی انجام شده است ولی برخی بافت های فرسوده املاک شخصی بوده و نیازمند همراهی مردم می باشد.

آهور به بحث شورایاری ها اشاره کرد و ادامه داد: مردم شهر می توانند تحت عنوان شورای محلات با ما همکاری کرده و سیاست های شهری شورا را انجام دهند؛ به عنوان نمونه در یکی از مناطق تبریز شورا یار ها به صورت خود جوش تشکیل شده و باعث هماهنگی بیشتر در اجرای پروژه های شهری شده اند.

 عضو شورای شهر تبریز در خصوص مرکز پژوهش های شهر نیز اظهار کرد: این مرکز فقط مختص تبریز نیست و در شهر های مختلف کشور نیز وجود دارد، رسالت این مرکز مطالعه علمی و پژوهش در خصوص برخی لوایح و مصوبات شهرداری و شورای شهر می باشد که ابعاد گسترده ای دارند.

آهور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دخالت اعضای شورا در عزل و نصب ها گفت: به عنوان عضوی از ۲۱ نفر تا جایی که توانسته ام در خصوص عزل و نصب های شهرداری دخالتی نکرده ام، چرا که طبق قانون نمی توانم و از اول سعی کردم هیچ دخالتی نداشته باشم و در جلسات مختلف پیشنهاد کرده ام هیچ یک از اعضاء دخالتی نباشد چرا که این کار جزو وظایف ما نیست.

 وی محل تامین بودجه ی شهرداری را حدود ۷۰ درصد از تعرفه عوارض محلی، تغییر کاربری، ماده ۱۰۰ و سایر موارد خواند و اظهار داشت: البته اخباری رسیده که شهرداری در گرفتن عوارض برخی مناطق به مشکل برخورده است اما شهرداری های مناطق مختلف می توانند با جذب سرمایه بودجه خود را به شکل کامل تامین کنند، از سوی دیگر امیدواریم بودجه ای که تعلق می گیرد، به صورت مساوی بین مناطق مختلف تقسیم شده و این طور نباشد که یک قسمت شهر پیشرفت کند و قسمت دیگر دچار مشکلات عدیده شود.

 آهور در خاتمه افزود: در بحث ترافیک شهری، مسائل سطحی نبوده و ساختار تبریز نیاز به اصلاح دارد، ۵۰ درصد از ترافیک شهر تبریز ناشی از جا به جایی نا مناسب عابرین پیاده می باشد که باید با در نظر گرفتن پل های عابر پیاده و نیز مکانیزه کردن آن ها به حل این معضل کمک کنیم،

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.