تریبون آزاد تبریز بیدار؛

گرانی و اشتغال مهمترین مطالبه شهروندان از روحانی

تریبون آزاد تبریز بیدار همزمان با سفر دکتر روحانی به تبریز به میان شهروندان تبریز رفت تا مطالبات آنها را از رئیس جمهور روحانی جویا شود.

به گزارش تبریز بیدار, 

سرویس اجتماعی تبریز بیدار؛

سفر ریاست محترم جمهوری با استان بهانه خوبی برای کلید زدن سلسله گزارش های میدانی تبریز بیدار پیرامون وضعیت شهرمان از نقطه نظرات مختف است. به همین دلیل اولین تریبون آزاد تبریز بیدار را به قشر اصناف و مطالبات آنان اختصاص داده ایم

 

 

گرانی مردم را در مضیغه قرار داده است

برای گفتگو از ماشین که پیاده می شویم به تاکسی های خطی بازار برخورد می کنیم و یک راننده تاکسی توجه ما را برای انجام اولین گفتگو جلب می کند. دعوت ما را می پذیرد و به ما می گوید: به نظرم اولین درخواست مردم همان وعده های رئیس جمهوری درباره اشتغال مردم است که این رانندگان تاکسی عمدتا از روی بیکاری به این شغل روی آورده اند. مورد دیگر گرانی کالاهاست که مردم را در فشار و مضیغه فراوانی قرار داده است و امیدوارم دولت با اقداماتی این گرانی را مهار کنند.

در صنف تاکسیرانی نیز بسیاری از این تاکسی رانان از روی اجبار به این شغل وارد شده اند وگرنه در صورت وجود شغل مناسب با مهارتشان، آنان به کار اصلیشان بر می گردند.

 

 

بیکاری و رکود عیان است

پس از گفت و گو با یکی از تاکسی رانان  وارد مغازه پارچه فروشی می شویم. آنگونه که صاحب مغازه می گوید در زمان انتخابات به دکتر روحانی رای داده است. در ادامه با طرح سوالمان که مطالبه شما از رئیس جمهور چیست؟ پاسخ می دهد: به نظر من در ابتدا دولت بایستی به اشتغال جوانان بپردازد. زیرا در صورت حل این مشکل، بحث ازدواج نیز حل خواهد شد. وی در ادامه گفت: چرا جوانان این روزها از ازدواج روی برگردانده اند و علی رغم بالا رفتن سن دیگر مثل گذشته رغبتی به آن ندارند به نظر من یکی از دلایل مهم آن بحث اشتغال است. در صنف خود ما کمبود کار و رکود عیان و ظاهر است و به گمانم رئیس جمهور با توجه به وعده های داده شده برای حل آن باید قدم بردارد. علت این رکود را من نمی دانم ولی تنها سخنم همان رکود شدید است که کار مغازه های بسیاری به دلیل همین رکود منجر به تعطیلی شده است.

 

 

مدیرمان گفت از این آژانس سودی نمی خواهم

کمی پایین تر از مغازه پارچه فروشی به آژانس مسافرتی می رسیم که در عصر یک روز بهاری جز دو کارمند، هیچ کسی در آن آژانس نبود. وارد که می شویم با خانمی جوان سوالاتمان را مطرح می کنیم. وی درباره مطالبات خود از رئیس جمهور به ما می گوید: موضوعات بسیاری در عرصه اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی است که قابل طرح است مثلا اشتغال جوانان؛ من خودم دارای مدرک لیسانس زبان هستم ولی در این آژانس توریستی کار می کنم. من برای خودم نتوانسته ام شغلی متناسب با رشته ام در یک ارگان دولتی یا خصوصی دست و پا کنم چرا؟

 

امسال نسبت به سال قبل آژانس ما زیان ده بوده است. من سال هاست در این آژانس کار می کنم ولی میزان حقوقم تفاوتی نکرده است. صاحب کار هم تقصیری ندارد زیرا شرایط اقتصادی طوری است که مدیر این آژانس به ما می گوید خودتان هزینه های جاری و حقوقتان را تامین کنید و من سودی از اینجا نمی خواهم. خب این چه معنی دارد؟ از آقای رئیس جمهور انتظار دارم به این مشکلات بپردازد.

 

 

منتظر تحقق وعده های انتخاباتی رئیس جمهوریم

در ادامه مسیرمان به مردی برخورد می کنیم که روی چرخ طوافی موز میفروشد به وی می گوییم می خواهیم مطالباتش را از رئیس جمهور بشنویم. جا می خورد و می گوید من را وارد اینگونه مسائل نکنید اما با اصرار ما قبول می کند تا از خود و شغلش بگوید. می گوید در انتخابات به روحانی رای داده و همچنان پس از گذشت دوسال منتظر تحقق وعده های انتخاباتی رئیس جمهور است.

 

می گوید: وضعیت من با چند سال پیش تفاوتی نکرده متاسفانه همان مشکلات اقتصادی پابرجا مانده و گرانی همچنان وجود دارد. شهرداری همانند دوسال پیش مانع کسب و کار ما در خیابان می شود و امیدوارم رئیس جمهور با آمدن خود به استان تدبیری به حال بیکاران و محرومان استان بیندیشد.

 

 

دولت قول تدریس زبان آذری را عملی کند

فرد دیگری که برای مصاحبه وارد مغازه اش می شویم یک فرش فروش است که در ابتدا با اکراه می گوید باید حداقل ۵دقیقه قبل می گفتید کمی فکر کنم. می گوییم مشکلی نیست.پس از ۵ دقیقه به ما می گوید: مطالبات تمام مردم مطالبات ما نیز هست. یکی مقوله فرهنگ و هنر است که خواهش داریم همزمان و پس از سفر آقای رئیس جمهور به کنسرت ها، تئاتر ها و نشر کتب توجه بیشتری شود.

 

 دومی هم که بیشتر به صنف ما برمی گردد مسئله قطعی بیمه فرش بافان هستکه تعداد این نفرات که بیمه شان قطع شده است در تبریز زیاد است. امیدواریم رئیس جمهور در سفر به استان به وزیر کار دولت دستور ویژه ای برای حل مشکل فرش بافان صادر کنند. نکته دیگر هم آموزش زبان آذری در دانشگاه ها و مدارس است که طبق وعده رئیس جمهور انتظار داریم این اتفاق هم رخ دهد.

       

 

                                                                                                                                               

همچنان پشت آقای رئیس جمهور هستیم و خواهیم ماند

چند صد متر پایین تر وارد مغازه ابزار فروشی می شویم. دعوت ما را راحت می پذیرد و صدالبته منتظر می شویم تا مغازه کمی آرام تر شود. ابزار فروش سخنانش را اینگونه آغاز می کند که : مهمترین مسئله درخواستی از رئیس جمهور بهبود فضای کسب و کار است. از نظر من تزریق پول و اعطای یارانه بی فایده و بی تاثیر است. رونق بازار با نظر کارشناسان اقتصادی بهترین گزینه ای است که رئیس جمهور می تواند به آن روی خوش نشان دهد زیرا اصناف در شرایط کنونی مانده اند چه کنند؟

 

رونق اقتصادی ۵-۶ سال قبل دیگر وجود ندارد و با مشکلات اقتصادی چندسال اخیر غیر از افراد قدرتمند و دارای رانت همه مردم ضعیف و ضعیف تر شده اند و دیگر توانایی سابق اقتصادی را ندارند. درخواست دیگر من راجع به قول ایشان درباره دریاچه ارومیه است که تاثیر بسیار مهمی در زندگی مردم منطقه دارد. خب ما به خاطر وعده های انتخاباتی دکتر روحانی به وی رای داده ایم و انتظار عملی کردن آن ها را از ایشان داریم و البته ما همچنان پشت آقای رئیس جمهور هستیم و خواهیم ماند.

 

 

ما نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد افت کسب و کار داریم

مغازه خیاطی مقصد بعدی ما برای طرح مطالبه گری از رئیس جمهور است. با خوشرویی دعوت ما را می پذیرد و با سلامی به رئیس جمهور اینگونه آغاز می کند که : امروز در کسب و کار ما، بیشتر فعالان  از بانک ها وام ۲۸ درصدی می گیرند اما توانایی بازپرداخت آن را ندارند. زیرا توان بازدهی نداریم و در رکود اقتصادی فعلی چنین امری امکان پذیر نیست.

 

وی ادامه می دهد: در اوایل دولت آقای روحانی اوضاع خوب بود ولی اکنون که گفته می شود گرانی مهار شده دلیل دارد  بله گرانی مهار شده چون ما در رکود هستیم و تورم پایین آمده وگرنه ما نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد افت کسب و کار داریم. به دلیل نبود کار در اینجا من صبح ها در شهرک رجایی در کارگاه دیگری مشغولم و عصرها به اینجا می آیم. آن ها هم در رکودند و تقاضای محصول بسیار پایین آمده است و فکر می کنم ۶۰ درصد افت کرده است.

 

 

تنها مشکل اساسی در آمد کم و گرانی است.

آخرین مخاطب ما خانمی است که با فرزند کوچکش در کنار مغازه ای می بینیم. می گوید: اولا خواهش دارم جلوی گرانی گرفته شود زیرا درآمدهایمان کم و مخارجمان بسیار است. دومی هم اینکه همتی در اشتغال جوانان داشته باشند.  مثلا من خودم در اداره ای به صورت قراردادی کار می کردم اما به دلیل درآمد کم با وجود ۸ سال سابقه بیمه استعفا داده و اکنون خانه نشین شده ام. به نظرم تنها مشکل اساسی در آمد کم و گرانی است همین.

 

اخبار مرتبط:

تصویری/ تریبون آزاد تبریز بیدار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *