نشست خبری مدیرکل امور اوقاف و خیریه استان آذربایجان شرقی؛

۵۷ هزار متر مربع زمین حل اختلاف شد

مدیر کل اداره ی اوقاف گفت: ما بیشتر به تعامل تمایل داریم تا به تعارض. اما به نظر می رسد برخی از ارگان ها به تعارض متمایل اند. در سالی که به نام وحدت وهم دلی نام گذاری شده ما سعی می کنیم پایبند به این اصل باشیم.

به گزارش تبریزبیدار, حجت السلام سید شهاب حسینی صبح امروز در نشست خبری که با اصحاب رسانه داشت با اشاره به برنامه های اوقاف در ماه مبارک رمضان و فصل تابستان گفت: امسال برای پنجمین سال برنامه ی ضیافت الهی و نشاط معنوی در آستان امام زادگان و بقاع متبرکه ی استان برگزار خواهد شد.

 

وی افزود: همزمان با شروع ماه رمضان این طرح در ۳۵ امام زاده ی شاخص استان با برنامه های متنوع اجرا خواهد شد.

 

حسینی برگزاری خیمه های معرفت را از برنامه های جنبی این طرح  عنوان کرد، که با هدف حل مشکلات و معضلات خانواده ها، برگزاری مشاوره ها و سخنرانی ها برای جوانان اجرا خواهد شد.

 

وی ادامه داد: ما در این طرح  مبلغینی از قم، استان، و هم چنین از دانشجویان برجسته ی علوم قرآنی استفاده کرده ایم.

 

مدیر کل اداره ی اوقاف ادامه داد: مخاطبان ما در این برنامه خواهران و برداران در تمام مقاطع تحصیلی می باشند که از کلاس های آموزش، هنری و اردوهای ما بهره خواهند گرفت.

 

وی در خصوص بحث اسکان در امام زاده ها نیز خاطر نشان کرد: برخی از آستان امام زادگان همچون امام زاده نوجه مهر برای پذیرایی و اسکان در نظر گرفته شده است، هم چنین طی مشارکتی که با شهرداری انجام داده ایم مساجد قبل از نماز صبح  تا نماز مغرب برای استفاده ی گردشگران باز خواهد بود.

 

حسینی در ادامه به مشکلات ایجاد شده بین اوقاف و یک سری از ارگان های دولتی اشاره کرد و گفت: ما در راستای اداره ی بهتر موقوفات موظفیم حق وحقوقضایع شده ی موقوفات را نادیده نگیرم.

 

وی خاطر نشان شد : مرجع حل اختلاف بین دستگاه های دولتی استانداری است و ما برای رفع اختلاف به استانداری رجوع کرده ایم.

 

حسینی با اشاره به اختلاف با منابع طبیعی و میراث فرهنگی گفت: طی تفاهم نامه ی همکاری که با اوقاف و اداره ی منابع طبیعی و ثبت انجام گرفته، ۵۷ هزار متر مربع  زمین حل اختلاف شده است.

 

در خصوص اختلاف با میراث فرهنگی نیز حسینی به مقبره ی شاه حسین ولی اشاره کرد و گفت: تا کنون همکاری از سوی میراث فرهنگی برای حل این مشکل صورت نگرفته است.

 

حسینی ادامه داد: مسجد کبود یکی دیگر از مواردی هست که سالیان سال مورد هجمه قرار گرفته است. ساخت  پاساژ و موزه ی فرش در اطراف آن و تبدیل شدن زیر زمین مسجد به باشگاه ورزشی برای کارکنان میراث فرهنگی مواردی هست که ما پیگر حل آن هستیم.

 

مدیر کل اداره ی اوقاف  خاطر نشان شد:  ما بیشتر به تعامل تمایل داریم تا به تعارض. اما به نظر می رسد  برخی از ارگان ها  به تعارض متمایل اند.

 

حسینی افزود: در سالی که به نام وحدت وهم دلی نام گذاری شده ما سعی می کنیم پایبند به این اصل باشیم.

 

وی درباره ی موقوفات نیز گفت: ما در سال ۹۳ بالای ۲۰۰۰ هزار وقف در کشور داشتیم و در استان نیز نزدیک ۸۶ وقف جدید در سال گذشته ثبت شده است.

 

حسینی به طرح مودت در قالب عمران و آبادانی امام زاده ها اشاره کرد و گفت: بالای ۱۰ میلیارد تومان مشارکت مردمی در عمران و آبادانی امام زاده ها داشتیم  ولی در این مورد  تخصیص دولتی برای امام زاده ها صورت نگرفته است.

 

حسینی در خاتمه این مژده را داد:  که مشکل مدرسه ی آیت اله طالقانی حل شده و این مدرسه با سبک قدیم احیا می شود.  

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *