سخنگوی کاخ سفید و مذاکره کنندگان اعلام کردند

وزیر امور خارجه کشورمان: اهمیت دستیابی به توافق خوب بیشتر از چند روز دیر یا زود شدن است

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که اگرچه ضرب‌الاجل ۱۰ تیر برای گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران «پا برجاست» اما احتمال تمدید آن «در صورت نیاز» وجود دارد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل  از فرارو، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که اگرچه ضرب‌الاجل ۱۰ تیر برای گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران «پا برجاست» اما احتمال تمدید آن «در صورت نیاز» وجود دارد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه اول تیر و در سخنانی که خبرگزاری رویترز آن را منتشر کرد، با اشاره به سه روز اضافه‌ای که مذاکره‌کنندگان ایران و قدرت‌های جهانی در لوزان سوییس برای رسیدن به چارچوب توافق نهایی گذراندند، گفته است که این کار در صورت نیاز تکرار خواهد شد.

آمریکا پیش از این می‌گفت که به دنبال تمدید مذاکرات هسته‌‎ای با ایران پس از مهلت ۱۰ تیرماه نیست. 

همزمان با کاخ سفید، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و عباس عراقچی، معاون این وزارتخانه که هدایت گفت‌وگوهای هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را بر عهده دارند، نیز احتمال «چند روز» تمدید مذاکرات در صورت لزوم را مطرح کردند.

ظریف گفت که «اهمیت دستیابی به توافق خوب بیشتر از چند روز دیر یا زود شدن است».

در همین روز عراقچی هم گفت که پیشرفت در مذاکرات «به اندازه‌ای که ایران انتظار دارد» نیست.

۱۰ تیر تاریخی است که ایران، آمریکا، فرانسه، روسیه، چین، بریتانیا و آلمان به عنوان آخرین مهلت خود برای رسیدن به توافقی جامع و نهایی درباره برنامه اتمی جنجالی جمهوری اسلامی تعیین کرده‌اند.

دیدارهای ظریف با وزرای اروپایی
ظریف روز دوشنبه پس از ورود به لوکزامبورگ دیدارهای فشرده ای با همتایای اروپایی اش و خانم موگرینی داشت.

پس از این دیدارها مقام های اروپایی خواستار رسیدن به توافقی متکی بر وجود یک نظام قوی راستی آزمایی برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران شدند.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه پس از یک ساعت گفتگو با ظریف به خبرنگاران گفت:‌ “فرانسه خواستار یک موافقتنامه است، اما یک موافقتنامه قوی، نه یک توافق بد.”

او گفت که چنین توافقی از جمله باید شامل یک مکانیزم پیشرفته برای تصدیق عمل کردن ایران به توافق باشد. به گفته او این بازرسی ها “در صورت لزوم” باید شامل مراکز نظامی هم باشد. ایران به شدت با بازرسی احتمالی از مراکز نظامی اش مخالفت کرده است.

به گفته فابیوس این موافقتنامه همچنین باید شامل بازگشت اتوماتیک به نظام تحریم ها در صورت نقض تعهدات از سوی ایران باشد.

او گفت:‌ “همه اینها برای امنیت منطقه ای و همچنین اقدام علیه اشاعه سلاح های اتمی مهم است.”

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان هم گفت که گفتگوها وارد “مرحله ای بسیار تعیین کننده می شود.”

او در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت:‌ “اما هنوز به پایان خط نرسیده ایم. نکات اصلی باید به یک متن جامع تبدیل شود و این آسان نیست چون جزئیات باعث ایجاد موانعی شده است.”

پیشتر فیلپ هموند که برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به لوکزامبورگ سفر کرده به خبرنگاران گفت: “اگر بخواهیم به توافقی برسیم باید شاهد انعطاف بیشتری از طرف ایران در مذاکرات هسته‌ای باشیم.”

هموند هم احتمال ادامه مذاکرات بعد از تاریخ تعیین‌شده یعنی ۳۰ ژوئن (نهم تیر) را هم مطرح کرد.

او ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده “پیشرفت‌های واقعی” در مذاکرات با ایران حاصل شود.
خانم موگرینی صبح امروز گفته بود که مذاکرات اتمی به آخرین مراحل خود رسیده است. او گفتگوهایش با آقای ظریف را “مفید” خواند.

ظریف پیش از گفتگوها گفته بود که “همه طرف ها باید از مطالبات زائد پرهیز کنند… تا امکان رسیدن به یک توافق وجود داشته باشد.”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *