مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خبر داد

لزوم دقت در نحوه احیاء بخش باقیمانده از بافت تاریخی کهن شهر تبریز

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: وقتی بافت تاریخی به بافت فرسوده تغییر نام داده است، خانه‌های تاریخی هم در میان همان بافت فرسوده دست‌خوش تاخت و تاز سوداگران زمین و مسکن می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، فرزین حق‌پرست اظهار داشت:  اداره کل میراث فرهنگی، در این شرایط سخت و با امکانات محدود با چنگ و دندان از این بافت و بناهای تاریخی محافظت می‌کند، از این رو از شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود که با صدور پروانه ساخت‌و‌سازهای مرتفع و تراکم‌فروشی، آب در آسیاب این سوداگران نریزند.

حق‌پرست ادامه داد: ساختمان‌های تجاری و مسکونی در بافت تاریخی شهر می‌بایست به دو طبقه کاهش یافته و به جاذبه‌های تاریخی این بافت توجه ویژه‌ای شود که در این صورت با افزایش ارزش فرهنگی و گردشگری  این مناطق و جایگزینی درآمد از راه گردشگری به‌جای تراکم‌فروشی، این امر باعث رونق کسب و کار و اشتغال‌زایی در این مناطق می‌شود.

وی اظهار داشت: در صورت رونق بافت تاریخی شهر، نه‌تنها هویت و اصالت تاریخی به کهن شهر تبریز باز می‌گردد، بلکه برای همه آحاد مردم کارآفرینی می‌شود نه فقط برای عده‌ای انگشت‌شمار.

حق‌پرست  گفت: اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آماده هر گونه همکاری در ارائه مشاوره و خدمات تخصصی فنی و مهندسی برای حفظ و احیای بافت تاریخی کهن شهر تبریز با شهرداری تبریز و دستگاه‌های ذی‌ربط شهری است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *