رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی:

آذربایجان‌شرقی ۵۰ هزار معتاد دارد/ ۵۵ درصد طلاق‌ها مربوط به اعتیاد است

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی از شناسایی ۵۰ هزار معتاد در این استان خبر داد و گفت: طبق آمار آذربایجان‌شرقی دارای بالاترین میزان مصرف رتالین و ترامادول در کشور است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، حمدعلی نصرتی ظهر امروز در نشست تخصصی با موسسات خیریه آذربایجان شرقی جهت جلب مشارکت اجتماعی در امر مبارزه با مواد مخدر با اعلام این خبر اظهار داشت: ۵۰ درصد از این تعداد معتاد، متاهل هستند و به عبارتی ۲۵ هزار زن در استان ما در شرایط دشوار زندگی می‌کنند.

آذربایجان‌شرقی ۵۰ هزار معتاد دارد

نصرتی با بیان اینکه خانواده‌های معتادان بزرگ‌ترین قربانیان هستند، تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰ هزار معتاد در آذربایجان‌شرقی شناسایی شده‌اند که از ستاد پیشگیری خدمات دریافت می‌کنند و مشخص است که آمار جمعیت واقعی با این آمار موجود متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه درست نیست تنها به این دل خوش کنیم که نیروی انتظامی می‌تواند از گسترش مصرف موادمخدر جلوگیری کند، اظهار داشت: امکان برون رفت از معضل اعتیاد وجود دارد به شرطی که ظرفیت‌های خود را پای کار بیاوریم چرا که ما همگی یک سرنوشت مشترک داریم و هیچکس نمی‌تواند در این بین از وظیفه خود شانه خالی کند.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی ادامه داد: شاید اگر ۳۰ سال پیش کسی مطرح می‌کرد که در تبریز روزی جوانان حتی بی‌سواد نیز در زیرزمین‌های این شهر ماده مخدر شیشه را تولید می‌کنند کسی این گفته را باور نمی‌کرد.

به گفته‌ نصرتی، طی سال ۹۲ تعداد ۱۵ کارگاه تولید شیشه در تبریز کشف شد که تنها در یک کارگاه ۱۰۰ کیلوگرم ماده مخدر شیشه تولید شده بود که ۹۰ کیلو از آن توزیع شده بود و ۱۰ کیلوگرم نیز کشف و ضبط شد.

در مهندسی مبارزه با مواد مخدر ضعف داریم

نصرتی با تاکید بر اینکه ما در مهندسی مبارزه با مواد مخدر ضعف داریم، گفت: سیاست کتمان و پنهان کاری را پیش گرفته‌ایم در حالی که این موضوعات واقعیت‌های جامعه هستند.

وی افزود: به دلیل همین سیاست پنهان کاری هم اکنون این مشکلات به لایه‌های زیرین جامعه نفوذ پیدا کرده‌اند و حتی در بین خانواده‌ها نیز ریشه پیدا کرده است. وقتی در خانواده شخصی با بیماری سرطان روبه‌رو می‌شود، خانواده به راحتی این موضوع را عنوان می‌کنند و حتی برای آن از دیگران یاری می‌خواهند ولی در مواجهه با اعتیاد خانواده‌ها با پنهان کاری، به طور مظلومانه این مشکل را تحمل می‌کنند.

مشکلات را با مردم در میان بگذاریم/اعتیاد ربطی به جنسیت ندارد و حتی به طبقه و قشر خاصی نیز منتهی نمی‌شود

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه باید مشکلات را با مردم در میان بگذاریم، گفت: اعتیاد ربطی به جنسیت ندارد و حتی به طبقه و قشر خاصی نیز منتهی نمی‌شود و در کمپ‌های ترک اعتیاد شاهدیم حتی فرزندان برخی مسئولان نیز گرفتار این بیماری شده‌اند.

نصرتی با اشاره به اینکه در پیشگیری‌های اولیه برای اعتیاد کوتاهی و از ظرفیت‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی غفلت کرده‌ایم، تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی مرغوب‌ترین نوع تریاک در ایران تولید می‌شد که خوشبختانه پس از انقلاب این رویکرد تجدید نظر شد ولی هم اکنون ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد و از این حیث صدمات زیادی متحمل شده‌ایم.

۷۰ درصد سرقت‌ها و ۵۵ درصد طلاق‌ها مربوط به اعتیاد است

وی با تاکید بر اینکه در بحث خوابگاه‌ها و به خصوص دانشجویان غیربومی مشکلات جدی داریم، گفت: طبق آمار ۷۰ درصد از سرقت‌ها در جامعه توسط معتادان روی می‌دهد و علت ۵۵ درصد از طلاق‌ها نیز مربوط به اعتیاد است.

راه‌اندازی پژوهشکده روانی و اجتماعی اعتیاد در دانشگاه آذربایجان و راه‌اندازی موسسه خیریه نجات

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی با اشاره به اقدامات انجام یافته برای جلوگیری و مبارزه با اعتیاد خاطرنشان کرد: راه‌اندازی پژوهشکده روانی و اجتماعی اعتیاد در دانشگاه آذربایجان و راه‌اندازی موسسه خیریه نجات با دستور استاندار آذربایجان‌شرقی از جمله این اقدامات است که البته فعالیت این مرکز به طور رسمی آغاز نشده است.

راه‌اندازی مرکز نگهداری معتادان در تبریز

وی از راه‌اندازی مرکز ماده ۱۶ تبریز نیز خبر داد و گفت: با فعالیت مراکز ماده ۱۶ پذیرش و درمان معتادان به صورت سیستماتیک، علمی و طبق مقررات انجام می‌شود و طبق دستورالعمل، معتادانی که توسط پلیس جمع‌آوری می‌شوند اگر سابقه دستگیری نداشته باشند، تنها برایشان پرونده‌ای تشکیل شده و به مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند، اما معتادانی که قبلا هم دستگیر شده‌اند در مراکز ماده ۱۶ پذیرش می‌شوند.

اقدامات مبارزه با موادمخدر باید تبدیل به جریان شود

نصرتی نگهداری، درمان، حرفه‌آموزی و اشتغال‌زایی معتادان را از برنامه‌های مراکز ماده ۱۶ برشمرد و با بیان اینکه ارائه این خدمات به صورت رایگان خواهد بود، اظهار داشت: اقدامات مبارزه با موادمخدر باید تبدیل به جریان شود.

وی با بیان اینکه تا پایان سال‌جاری تکلیف مرکز ماده ۴۲ نیز مشخص می‌شود، یادآور شد: در بحث پیشگیری ۱۰-۱۲ سال است که ورود پیدا کرده‌ایم  و با یک عقب ماندگی ۴۰ ساله از جوامع مدرن رو‌به‌رو هستیم؛ همچنین برخی اقدامات اغنایی و فرهنگی زمان بر است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی یادآور شد: عبادت و کار خیر ما نباید فقط در ساخت مسجد و مدرسه خلاصه شود و در شرایط فعلی جلوگیری از شیوع فساد خود نوعی عبادت است.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *