تلاش سناتورهای آمریکایی برای تمدید قانون تحریم‌های ایران

دو سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکایی در آستانه ضرب‌الاجل هسته‌ای خواستار از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران در سال ۱۹۹۶ هستند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، سناتور مارک کرک جمهوری‌خواه و رابرت منندز دموکرات روز گذشته (پنج‌شنبه) در اقدامی دوحزبی مصوبه‌ای را که مدتها پیش توسط دولت باراک اوباما به حالت تعلیق درآمده بود بار دیگر احیا کردند. هدف این مصوبه اعمال و تمدید تحریم‌ها علیه ایران به‌مدت ۱۰ سال دیگر است.


ایران به‌دنبال رفع تمام تحریم‌ها است اما پایگاه اینترنتی واشنگتن فری بیکون امروز (جمعه) گزارش داد که دولت اوباما در تلاش است تا با تلاش‌های کنگره در راستای اعمال تحریم‌های بیشتر مقابله کرده و حتی درحال لابی با قانونگذاران آمریکایی در راستای مخالفت با این اقدام است.

منندز و کرک روز گذشته طرحی را ارائه دادند که به‌موجب آن “قانون سال ۱۹۹۶ تحریم‌های ایران” که سال آینده به انقضا خواهد رسید بار دیگر احیا شوند. این اقدام به توانایی ایران در تأمین مالی برنامه هسته‌ای و همچنین حمایت از گروه‌های حماس و حزب‌الله آسیب خواهد رساند.

طبق این طرح به‌محض تخطی ایران از مفاد توافق هسته‌ای تحریم‌های سخت علیه تهران از سر گرفته خواهد شد و دولت اوباما ملزم به گزارش‌ دهی به کنگره در این خصوص خواهد شد که آیا میلیاردها دلار پولی که به‌واسطه رفع تحریم‌ها در اختیار ایران قرار گرفته در مسیر برنامه هسته‌ای ، موشکی، نقض حقوق بشر و تروریسم قرار گرفته یا خیر.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.