استاندار آذربایجان‌شرقی:

انتقال ۲۵۰ هزار نفر جمعیت به شهر سهند خیانت است

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به بازنگری طرح جامع شهر جدید سهند گفت: با توجه به اینکه منابع آبی و سایر زیرساخت‌های موجود کفاف جمعیت را نمی‌دهد، انتقال ۲۵۰ هزار نفر جمعیت جدید به این شهر خیانت در حق مردم است.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس، اسماعیل جبارزاده شامگاه شنبه در سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان تصریح کرد: فلسفه ایجاد شهر جدید سهند در ابتدا این بود که این پروژه به عنوان سرریز جمعیتی تبریز بتواند بخشی از مشکلات این شهر را حل کند که به نظر می‌رسد نتوانسته است به اهداف مورد انتظار دست یابد.

وی افزود: انتظار می‌رفت بتوان بخشی از مسائل مربوط به حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده کلانشهر تبریز را در دل این پروژه ساماندهی کرد و حال باید پرسید با توجه به محدودیت‌هایی که در سرزمین خود تبریز وجود دارد، شهر جدید سهند تا چه اندازه توانسته است در تعدیل این مسائل موثر باشد.

جبارزاده یادآور شد: بحران آب یکی از مسائل اورژانسی آذربایجان است و با توجه به قدیمی بودن شبکه آبرسانی تبریز که هیچ چاره‌ای برای آن نیست، در راستای مدرن کردن آبرسانی شهر جدید سهند، اقدامات مقتضی باید مورد توجه قرار می‌گرفت که ظاهراً چنین اتفاقی نیفتاده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه وقتی صحبت از طرح جامع می‌شود، لفظ جامعیت ایجاب می‌کند به نکته نظرات بسیاری توجه داشته باشیم، ادامه داد: لازم است نحوه ارتباط این شهر با شهرهای همجوار در طرح جامع تعریف و معین شود.

وی اضافه کرد: ارتباط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مردمی شهر سهند با اسکو که تابع آن است باید تعریف مشخصی داشته باشد و با توجه به اینکه بخشی از خسروشهر تابع تبریز بوده و در نزدیکی سهند قرار دارد، نحوه ارتباط این شهرها در طرح جامع باید لحاظ شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه شورای عالی شهرسازی به اندازه مسئولان بومی در بررسی دقیق طرح‌های جامع شهرسازی انگیزه ندارند، ادامه داد: لازم است سایتی در قالب راه و شهرسازی استان طراحی کنیم تا طرح‌های جامع شهرها قبل از ورود به جلسه شورای برنامه‌ریزی در یک نشست نیم روزه توسط کارشناسان و صاحبنظران بررسی شود.

جبارزاده تاکید کرد: انتظار داریم طرح‌های جامع به معنای واقعی جامع بوده و مطالعات مکفی مورد نیاز در مورد آنها انجام گرفته و ایده‌های جدید شهرسازی در این طرح‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شهر جدید سهند ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و در طرح جامع انتقال، ۲۵۰ هزار نفر دیگر مدنظر قرار گرفته است که این شهر توان پذیرش این تعداد جمعیت را ندارد.

وی گفت: چهار حلقه چاه به علاوه سهمیه آب تبریز کفاف آب جمعیت را نخواهد داد ضمن اینکه شیب منفی شهر، مانع دفع فاضلاب می‌شود که همه اینها غیر اصولی بودن طرح جامع را می‌رساند.

استاندار آذربایجان‌شرقی بر همین اساس گفت: با توجه به اینکه منابع آبی و سایر زیرساخت‌های موجود، کفاف جمعیت را نمی‌دهد، انتقال ۲۵۰ هزار نفر جمعیت جدید به این شهر خیانت در حق مردم است.

جبارزاده با بیان اینکه مردم با این تصور که ما مشکلات موجود را بررسی و رفع کرده‌ایم، اقدام به سکونت در محل خواهند کرد و هر اتفاقی در آینده رخ دهد ما مسئولیم، اضافه کرد: بنابراین تصویب این طرح را به صلاح نمی‌دانیم بلکه با الحاق بخشی مجزا به سهند یا تعریف سهند ۲ بیشتر موافقیم.

وی گفت: به هرحال لازم است طرح جامع سهند در فرصت‌های آتی بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *