آنچه در جلسه شورای شهر رقم خورد؛

کاهش عوارض شهرداری با ۱۳ رای در شورا تصویب شد/ نجفی: در سه ماهه اول امسال در آمد شهرداری ۳۳ درصد کاهش یافت

نجفی گفت: شورا یک مدیریت محلی است که باید در زمان های مختلف نسبت به مقتضیات زمان تصمیم بگیرد

به گزارش تبریز بیدار، جلسه این هفته شورای شهر تبریز با حضور اکثریت اعضا و با ۲۵ دقیقه تاخیر شروع شد. 

قبل از شروع جلسه اسوتچی با پخش نامه ای به مدیریت شهرداری منطقه ۸ تبریز اعتراض کرد. عابدزاده نیز قبل از دستور جلسه در مورد ماه رمضان حدیثی نقل کرد.

پس از عابدزاده، دبیری سالروز وفات حضرت خدیجه را تسلیت گفت و مناسبت های تقویمی از جمله شهادت آیت الله بهشتی و روز قوه قضاییه و دهم تیرماه روز صنعت و معدن را گرامی داشت. وی در ادامه انتخاب شهردار تبریز را به عنوان رئیس اطلس شهرهای جهان اسلام به وی تبریک گفت.

پس از دبیری، چمنی در نطق پیش از دستور خود گفت: شورا در برخی از عزل و نصب ها و برخی پروژه ها دخالت می کند. وی از شهردار تبریز خواست تا افشا کند چه کسی میخواهد برادرش شهردار منطقه شود؟ چمنی در ادامه گفت: با توجه به کمبود درآمد شهرداری نباید نیروهای اضافی را به شهرداری تحمیل کنیم چرا که شهرداری محل استخدام بیکاران نیست.

چمنی در ادامه به حوزه فعالیت شهرداری اشاره کرد و گفت: شهرداری باید پروژه های فراتر از شهر را اجرا کند. وی همچنین یادآور شد: در برخی پروژه های مسیر گشایی هزینه تملک پرداخت نشده است.

چمنی اساسی ترین مشکل را بی کاری عنوان کرد و در خصوص بهره بانکی وام ها نیز گفت: بهره بانکی باید کاهش یابد.

دبیری با یادآوری ماه رمضان به اعضای شورا گفت: در این ماه اعضای شورا رفتارشان باید با هم محبت آمیز باشد و نباید انتقادات جنبه تندی داشته باشد.

شهردار تبریز نیز در جلسه شورا از کاهش درآمده های شهرداری گفت و اظهار داشت: در سه ماهه اول امسال درآمد شهرداری ۳۳ درصد کاهش یافته است.

پس از توضیحات نجفی، پیشنهاد شهرداری مبنی بر کاهش تعرفه عوارض شهرداری جهت تشویق و رونق یافتن ساخت و ساز به بحث و بررسی گذاشته شد. 

محدث پس از طرح این پیشنهاد توسط شهرداری، خطاب به شهردار گفت: تعرفه ها را خود شما افزایش دادید؛ در رسانه ها طوری مطرح نشود که شورا تعرفه را افزایش داد و شهرداری تعرفه را کاهش .

حاجی پور نیز به عنوان مخالف این پیشنهاد گفت: دو فوریت این طرح لازم نیست و باید کمیسیون این مسئله را بررسی کند و توضیحاتش را ارائه کند تا در موردش تصمیم گیری صورت گیرد.

حضرتی نیز گفت: از ماست که بر ماست، زمانی که می خواستیم تعرفه را افزایش دهیم مطالعه نکردیم و حالا مجبور هستیم دوباره بررسی کنیم.

شیری آذر نیز گفت: خوشحالم که شهرداری دست عده ای را خواند و این لایحه را آورد.

حاجی پور نیز با یادآوری تذکر قبلی خود گفت: ابتدا باید در مورد دو فوریت این لایحه بحث کنیم و سپس به خودش بپردازیم

نجفی نیز گفت: من وظیفه دارم اوضاع شهر را توضیح دهم و شما باید تشخیص داده و نظر دهید.

پس از رای گیری شورا، دو فوریت لایحه رای آورد و پس از آن اعضا به بررسی مفاد این لایحه پرداختند.

چمنی در خصوص این لایحه گفت: کسی که هوای شهر را میگیرد باید پولش را هم بپردازد. امیرحقیان نیز به عنوان مخالف گفت: باید کمیسیون پیگیری تشکیل شود تا مصوبات جلسه را همراه با نحوه اجرای آن را پیگیری کند. بابایی نیز به عنوان موافق گفت: در فصل بررسی تعرفه ما درست عمل نکردیم و باید بیشتر بررسی میکردیم تا اکنون دوباره نخواهیم این تعرفه را بازگردانیم. شیاری نیز گفت: ما احتمالا یک شورای ورشکسته را به شورای پنجم تحویل خواهیم داد. آیا به این فکر کرده اید که با این طرح درآمدها نیز کاهش خواهد یافت؟ شهین باهر نیز گفت: رکود مسکن به دلیل عوارض شهرداری نیست و مشکل از جای دیگری است.

نجفی نیز تاکید کرد: شورا یک مدیریت محلی است که باید در زمان های مختلف نسبت به مقتضیات زمان تصمیم بگیرد. وی خطاب به اعضای شورا گفت: اجازه دهید ما کارمان را انجام دهیم.

پس از رای گیری لایحه شهرداری با ۱۳ رای تصویب شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *