در ضیافت افطار وزیر کشور با دبیران احزاب چه گذشت؟

جلوگیری از نفوذ پول‌های کثیف به داخل احزاب

در مراسم ضیافت افطاری وزیر کشور با دبیران احزاب و تشکل‌های سیاسی که شب گذشته (شنبه) در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد مسائلی مختلفی همچون نامگذاری هفته احزاب، جلوگیری از نفوذ پول‌های کثیف به داخل احزاب، دستورالعمل واحد تأسیس دفاتر احزاب، پیشنهاد تشکیل شورای حزبی، تصویب قانون انتخابات و … مطرح شد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، در مراسم ضیافت افطاری وزیر کشور با دبیران احزاب و تشکل‌های سیاسی که شب گذشته (شنبه) در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد مسائلی مختلفی همچون نامگذاری هفته احزاب، جلوگیری از نفوذ پول‌های کثیف به داخل احزاب، دستورالعمل واحد تأسیس دفاتر احزاب، پیشنهاد تشکیل شورای حزبی، تصویب قانون انتخابات و … اشاره کرد.


۲۵ پیشنها از سوی دبیران کل احزاب به معاونت سیاسی ارائه شده است

در ابتدای این نشست محمد حسین مقیمی معاون سیاسی وزیرکشور ضمن خیر مقدم به دبیران کل احزاب گفت: در سال گذشته ۳ جلسه با احزاب برگزار شد که در آن  25 موضوع مطرح  از سوی دبیران کل احزاب مطرح شد که امیدواریم بتوانیم در راستای توجه به تحزب این خواسته ها را بر آورده کنیم.

دولت محل تاخت و تاز اصلاح‌طلبان نیست

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در این نشست، با اشاره به تمهیدات انجام شده برای انتخابات مجلس و خبرگان اظهار داشت: در نظر داریم آسیب‌های انتخابات‌های آتی را از هم اکنون شناسایی تا فرایند انتخابات نظارت شده و مدیریت شده جلو برود.

وی ادامه داد: بنده همین‌جا از احزاب می‌خواهم در هر مرحله از انتخابات که احساس می‌کنند وزارت کشور باید دقت بیشتری را داشته باشد، اعلام کنند.

وزیر کشور افزود: لازم است تمام احزاب منشور اخلاقی و انتخابات را امضا کنند تا در انتخابات شاهد نشاط و پویایی لازم باشیم.

رحمانی فضلی در ادامه به لایحه شفاف‌سازی منابع مالی احزاب اشاره کرد و گفت: این لایحه را برای ارائه به دولت آماده کردیم و بنده هم از آقای مقیمی می‌خواهم که متن این لایحه را در سایت وزارت کشور قرار دهد تا از نظر احزاب بهره‌مند شویم.

وی  تاکید کرد: منابع مالی که احزاب در انتخابات استفاده می‌کنند باید قابل حسابرسی و رسیدگی باشد.

وزیر کشور به نحوه اخذ آرا در انتخابات اشاره و تصریح کرد: اخذ آرا باید به گونه‌ای باشد که احراز هویت قبل از اخذ آرا صورت بگیرد تا امکان تخلف به صفر برسد. در این زمینه قصد داریم لایحه‌ای را تقدیم دولت کنیم.

رحمانی فضلی به قانون انتخابات جامع اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه زمان کمی تا برگزاری انتخابات مجلس داریم، سعی کردیم یک لایحه اصلاحی را در خصوص انتخابات مجلس به دولت ارائه دهیم.

وی در ادامه همچنین به تدوین لایحه جرم سیاسی اشاره کرد و گفت: لایحه جرم سیاسی را باید قوه قضائیه تدوین کند و تهیه کند و وزارت کشور هم به اندازه خود این موضوع را مورد بررسی قرار خواهد داد.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به نامگذاری روز احزاب گفت: حتما این موضوع را به شورای عالی فرهنگی پیشنهاد می‌دهیم و همچنین قصد داریم لایحه تاسیس دفاتر استانی احزاب را تهیه و به دولت تقدیم کنیم.

وزیر کشور در ادامه سخنانش با اشاره به اعتراضات مطرح شده در گردهمایی دبیران احزاب با وزیر کشور گفت: دعوت از احزاب در این جلسه توسط وزارت کشور گزینشی نبوده و دولت نیز محل تاخت و تاز اصلاح‌طلبان نیست.

رحمانی‌فضلی در پایان تصریح کرد: وزارت کشور تمام سعی خود را در خصوص تایید کاندیداها در انتخابات آتی مجلس تنها از طریق ۴ مرجع قانونی پیگیری خواهد کرد.

در ادامه سعی داریم نگاهی گذارا به برخی پیشنهادات مطرح شده از سوی دبیران کل احزاب و نمایندگان جریانات سیاسی در این نشست داشته باشیم.

پیشنهاد تشکیل شورای حزبی در کنار دولت و مجلس

محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در این نشست  با ارائه پیشنهادی به تشکیل شورای حزبی در کنار دولت و مجلس اشاره کرد و گفت: ما از تعزیه تحزب حرف می‌زنیم در حالیکه نباید در قانون به این مسئله بپردازیم، ما می‌توانیم در کشور علاوه بر دولت و  مجلس شورای اسلامی  از یک “شورای حزبی”  نیز برخوردار باشیم.

وی افزود: اگر ما  از احزابی توانمند برخوردار باشیم، می‌توانیم رقابت‌های انتخاباتی را از حالت شعاری خارج کنیم چرا که در حال حاضر رقابت‌های انتخاباتی ما بر اساس شعارها و لفظ‌ ها تعیین می شود و این مسئله در رقابت‌های انتخاباتی کشورمان تعیین کننده است.

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری قانون فعلی  احزاب را توسعه نیافته دانست و تلاش برای  تقویت فرهنگ احزاب را ضروری دانست.

پیشنهاد تعیین هفته احزاب از ۷ تا ۱۴ تیرماه 

حجت‌الاسلام مرتضوی‌کیاسری نماینده جریان مستقل در این نشست با اشاره به تعیین روزی خاص بنام احزاب در تقویم گفت: مجمع جانبازان ۱۰ سال قبل در پیشنهادی به آقای موسوی‌تبریزی رئیس وقت خانه احزاب، مقرر شده بود که روز شهادت شهید بهشتی به عنوان روز احزاب باشد از این رو با توجه به اینکه از اول تا ۷ تیرماه هفته قوه قضائیه است، پیشنهاد ما این بود که از تاریخ ۷ تا ۱۴ تیرماه به عنوان هفته احزاب تعیین شود و بنده نیز مسئول پیگیری این موضوع هستم.

تاکید بر جلوگیری از نفوذ پول‌های کثیف به داخل احزاب

محمدرضا راه‌چمنی دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی یکی دیگر از سخنرانی بود که در این نشست به موضوع ورود پول‌های کثیف اشاره کرد و گفت: باید از ورود  پول‌های کثیف به داخل احزاب جلوگیری شود و معتقدم باید کمیته ویژه‌ای پیش‌بینی شود تا از ورود پول‌های کثیف به احزاب نفوذ جلوگیری کند و سلامت احزاب حفظ شود.

وی همچنین با استقبال از استانی شدن انتخابات مجلس تصریح کرد: یکی دیگر از مسائل ما بحث قانون احزاب است که معافیت مالی احزاب در آن حذف شده است درحالیکه احزاب پولی برای پرداخت مالیات ندارند.

تکلیف لایحه جرم سیاسی مشخص شود

حسین کنعانی‌مقدم دبیرکل حزب سبز در این نشست پیرامون لایحه احزاب صحبت کرد و معتقد بود باید قانون کامل و جامعی شکل بگیرد، هرچند که دوستان وزارت کشور سعی کردند این لایحه تنظیم شود اما در مجلس با کم و کاستی‌هایی دنبال شد.

وی خاطر نشان کرد که اگر بدون قانون انتخابات وارد صحنه انتخابات آینده شویم با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد.

دبیر کل حزب سبز تصویب لایحه جرم سیاسی را لازم و ضروری دانست و بر پیگیری مسئولان برای تصویب این طرح تاکید کرد.

دستورالعمل واحد  تأسیس دفاتر احزاب در استان‌ها معین شود

فرج الله کمیجانی رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با انقاد از فعالیت برخی احزاب گفت: نباید اجازه داد هر کسی هر چه را که خودش درست تشخیص می‌دهد بر اساس آن عمل کند و در حالیکه فعالیت و نحوه مشارکت احزاب تعیین شده است از وزارت کشور تقاضا داریم که حقوق اساسی مردم را در نظر بگیرد.

وی از وزارت کشور خواست تا  دستورالعمل واحد  تأسیس دفاتر احزاب در استان‌ها معین شود.

لزوم قدرت دهی به احزاب در کشور

حسن بیادی دبیر کل جمعیت آبادگران طی سخنانی به روند لزوم قدرت دهی به احزاب در کشور اشاره کرد و گفت: جهان سومی ترین کشورهای دنیا مثل بنگلادش،‌ افغانستان و عراق از نظر حزبی از ما جلوتر هستند و از این رو ما نباید در کارکرد حزبی به دور خود بچرخیم و باید کسانی برای احزاب تصمیم‌گیری کنند که خود حزبی باشند.

انتقاد از عدم دعوت به ضیافت افطاری رئیس جمهور

حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی دبیر کل جبهه مردمی اصلاحات با انتقاداز عملکرد دولت در دعوت از جریانات سیاسی در مراسم افطاری رئیس‌جمهور با احزاب گفت: ما در سال ۹۲ به آقای روحانی رای دادیم و برای فعالیت حزبی در سراسر کشور هزینه‌های سنگین می‌دهیم اما کسانی‌که تاکنون حتی یک کنگره در کشور برگزار نکرده‌اند به عنوان فعال حزبی در این نشست دعوت می‌شوند.

وی به ضرورت جوان‌گرایی در دولت اشاره کرد و گفت: باید گردش نخبگان درکشور صورت پذیرد، ما نشاط می‌خواهیم بهتر است اساتید کشور در اتاق فکر دولت باشند و دولت نیز جوانان را بیشتر در امور اجرایی قرار دهد.

شورای ملی دبیران کل احزاب کشور تشکیل شود

علی کیهانیان دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی نیز به تشکیل شورای ملی دبیران احزاب اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما این است که شورای ملی دبیران کل احزاب کشور تشکیل شود و اعضای این شورا هر ماه یک بار دور یکدیگر جمع شده و مسائل مختلف کشور با حضور نمایندگان سه قوه مورد بررسی قرار دهند.

انتقاد از قانون جدید احزاب

امرالله شیخانی دبیرکل حزب مردم  به قانون جدید احزاب اشاره کرد و گفت: متاسفانه این قانون بیشتر شبیه طرح و  لایحه است چرا که در زمان دولتی این قانون نگارش شده که قائل به تحزب نبود و احزاب را بر قبول نمی‌کرد.

وی تصریح کرد:در این قانون مفهوم واقعی حزب مورد غفلت قرار گرفته در حالی که در ماده یک قانون قبلی که در سال ۶۰ نوشته شده بود حزب و جایگاه آن تعریف دقیق‌تری داشت.

مجمع عمومی عادی خانه احزاب ۱۵ مرداد برگزار می‌شود 

در پایان این نشست مصطفی کواکبیان دبیر کل رئیس موقت خانه احزاب با اشاره به زمان برگزاری مجمع عمومی عادی خانه احزاب گفت: تا اول مردادماه به احزاب فرصت داده شده تا نوع گرایش سیاسی خود را از بین اصولگرایان، مستقلین و اصلاح طلبان مشخص و تا تاریخ مقرر آن را اعلام کنند.

وی افزود: مجمع عمومی عادی خانه احزاب ۱۵ مرداد برگزار می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *