رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:

دغدغه‌ واحدهای تولیدی آذربایجان‌‌شرقی مالیات و تعرفه‌های صادراتی است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: در مراجعاتی که به واحدهای تولیدی داریم مسائل مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه‌های صادراتی مهم‌ترین دغدغه‌هایی هستند که به طور مکرر مطرح می‌شوند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس ، داوود بهبودی امروز در حاشیه بازدید از چندین واحد صنعتی استان  اظهار داشت: قرارگیری در فضای توسعه منوط به تحرک فعالیت‌های اقتصادی در عرصه‌های صنعت، کشاورزی و خدمات است و برای رساندن استان به حالت مورد انتظار و ایده‌آل وظیفه ما است که فضای کسب و کار را تسهیل و فرآیندها را تسریع کنیم.

وی با بیان اینکه در فضای کسب و کار آیتم‌های مختلفی وجود دارد افزود: همانطور که امروز از نزدیک شاهد آن بودیم عمده فراوانی آنچه که معمولا به عنوان مطالبه و درخواست تولیدکنندگان مطرح می‌شود بخشی مربوط به مالیات، بخشی در مورد تعرفه‌های صادراتی و بخشی هم در خصوص بیمه است.

بهبودی با اشاره به طرح گله‌مندی‌های مختلف از سوی تولیدکنندگان در مورد نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: مالیات بر ارزش افزوده یکی از مدرن‌ترین روش‌های وصول مالیات است؛ در دنیا هم از همین طریق مالیات گرفته می‌شود اما در جامعه ما این نظام مالیاتی هنوز به طور کامل مستقر نشده است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده در تمام مرحله تولید وجود دارد؛ گفت: یعنی در هر مرحله تولید که ارزش افزوده حاصل می‌شود مالیاتی بر آن تعلق می‌گیرد و وقتی محصول نهایی به دست مصرف کننده رسید، ما ۸ درصد ارزش افزوده را اخذ کرده‌ایم.

این مسئول یادآور شد: در بعضی مواقع چون سیستم‌های ما شفاف نیستند در هر مرحله تولید مالیات بر ارزش افزوده به طور کامل اخذ می‌شود و وقتی که به محصول نهایی می‌رسیم بیش از آن ۸ درصدی که قانونا اجازه وصول داشتیم، مالیات گرفته‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: نکته بعدی اخذ مالیات از دو کانال مستقیم و غیرمستقیم است که این موضوع تا حدی باید تعدیل شود.

وی کالاهای صادراتی را معاف از مالیات ذکر کرد و افزود: طبق قانون، مالیاتی که در مرحله خرید مواد اولیه از بورس یا بازار از صادرکنندگان اخذ شده در مقطع صدور کالا و ارائه گواهی‌های مربوطه توسط گمرک در یک بازه زمانی سه ماهه باید پس داده شود که این حق تولیدکننده است که ما به او باز می‌گردانیم نه پاداش و جایزه صادراتی.

بهبودی تصریح کرد: در بعضی موارد این اتفاق به شکل کامل نیفتاده و یا با تاخیر اتفاق افتاده که طی جلساتی که با صادرکنندگان، سازمان امور مالیاتی، اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌کنیم در تلاش هستیم هماهنگی‌های لازم را در این ارتباط به عمل آوریم.

امروز رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی به همراه مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری آذربایجان‌شرقی از واحدهای تولیدی «تانسو پاک پلیمر» با ظرفیت تولید ۴۳۰ تن در سال، «پلاستیک فیلم تبریز» با ظرفیت تولید ۲۳ هزار و ۴۰۰ تن در سال، «مجتمع صنعتی کن تایر» با ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار حلقه در سال و «حکیم رازی آذر» بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفتند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.