کشتی ناوگان آزادی غزه به بندر اشدود منتقل شد

یورش نظامیان صهیونیست به اولین کشتی ناوگان آزادی غزه

نیروهای کماندوی دریایی ارتش رژیم اسرائیل به اولین کشتی “ناوگان سوم آزادی غزه” نزدیک سواحل نوار غزه یورش و آن را با خود به بندر اشدود در فلسطین اشغالی بردند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، رسانه‌های رژیم اسرائیل صبح امروز دوشنبه اعلام کردند که کشتی‌های جنگی اسرائیل جلوی اولین کشتی ناوگان سوم آزادی غزه به‌نام “مریان” را نزدیک سواحل نوار غزه گرفتند و از آن خواستند که به دستورات نظامی گوش فرا دهد اما فعالان کشتی به این خواسته تن ندادند و نیروهای کماندوی دریایی رژیم اسرائیل به کشتی مریان حمله کردند و آن را به کنترل خود درآوردند.

یک سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل گفت که فعالان همکاری با دستورات ارتش اسرائیل را نپذیرفتند اما نیروهای کماندو به‌زعم وی، بدون درگیری یا آسیب قابل ذکری کشتی را به کنترل خود درآوردند. این کشتی با پرچم سوئد در حال حرکت بود.

سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل گفت: “براساس دستور در سطوح سیاسی و بعد از پایان همه اقدامات از طریق کانال‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از رسیدن کشتی مریان به سواحل غزه و نقض محاصره دریایی، نیروهای دریایی کنترل این کشتی را قبل از ورود به ساحل نوار غزه به دست گرفتند”.

او افزود: “عملیات کنترل بر کشتی در مدت کوتاه و بدون درگیری صورت گرفت و کشتی هم اکنون درحال برده شدن به بندر اشدود است.

کشتی به بندر اشدود منتقل شد

به‌گفته منابع ارتش رژیم اسرائیل، انتظار می‌رود که این کشتی در طول ۱۲ تا ۲۴ ساعت آینده براساس شرایط آب و هوایی وارد بندر اشدود شود.

نیروهای کماندوی ارتش رژیم اسرائیل بعد از کنترل بر کشتی مریان آن را بازرسی کردند.

بازجویی فعالان حاضر در کشتی

بر پایه این گزارش، رژیم اسرائیل فعالان حاضر در کشتی مریان را بعد از ورود به بندر اشدود بازجویی و سپس به فرودگاه بن‌گوریون در تل‌آویو برده از طریق هوایی از فلسطین اشغالی اخراج خواهد کرد.

۱۸ فعال و همبستگی کننده با ملت فلسطین سرنشینان کشتی مریان را تشکیل می‌دهند.

فعالان و شخصیت مهم حاضر در کشتی

محمد المنصف المرزوقی رئیس جمهور سابق تونس، رابرت مارتین فعال استرالیایی، تیریزا فورکادس راهبه اسپانیایی، رابرت لاف لایس فعال کانادایی و باسل غطاس عضو عرب کنست (پارلمان) رژیم اسرائیل از جمله آنها هستند.

باسل غطاس پیشتر به رژیم اسرائیل برای حمله به کشتی هشدار داده و گفته بود که این امر تل‌آویو را درگیر بحرانی بین المللی خواهد کرد.

او بنیامین نتانیاهو را مسئول تبعات خطرناک چنین اقدامی دانسته بود.

پارلمان رژیم اسرائیل قصد دارد جلسه‌ای را برای اعمال مجازات علیه غطاس به‌خاطر شرکت در ناوگان سوم آزادی غزه برگزار کند.

ناوگان سوم آزادی غزه متشکل از پنج کشتی است که قرار است در روزهای آینده وارد سواحل غزه شوند. در مجموع ۷۰ فعال و همبستگی کننده با ملت فلسطین سرنشینان این پنج کشتی را تشکیل می‌دهند.

واکنش نتانیاهو به توقیف کشتی

در همین حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی کنترل بر اولین کشتی ناوگان سوم آزادی غزه را تبریک گفت و مدعی شد که این کشتی به‌نفع جنبش حماس کار می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *