دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه کشور

مرغ ها ۵۰۰ میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه کشور گفت: در سه ماهه نخست امسال تولید کنندگان جوجه یک روزه، مرغ گوشتی و تخم مرغ ۵۰۰ میلیارد تومان زیان دادند و دولت نیز بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بابت خرید گوشت مرغ ضرر کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، حسن مهربانی یگانه با اشاره به اینکه در سه ماه نخست امسال وضع بازار محصولات صنعت مرغداری نوسان داشته است، افزود: بر اساس گزارش های موجود در سه ماه نخست امسال حدود ۳۵۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه تولید شد که با احتساب میانگین قیمت فروش هر قطعه ۱۰۷۴ تومان تا امروز تولید کنندگان حدود ۵۰ میلیارد تومان زیان دادند.

وی درباره وضع صنعت تخم مرغ گفت: ماهانه ۷۵ هزار تن تخم مرغ درکشور تولید می شود که با در نظر گرفتن میانگین قیمت هر کیلو ۳ هزار تومان با توجه به قیمت بازار، تولیدکنندگان در هر کیلو ۸۰۰ تا هزار تومان ضرر می کنند که بر اساس بر آوردهای انجام شده در سه ماه نخست امسال حدود ۲۲۰ میلیارد تومان زیان برای صنعت تولید تخم مرغ کشور بر آورد شده است.

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه کشور میزان زیان تولید کنندگان مرغ گوشتی را در سه ماه نخست امسال حدود ۲۲۰ میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: حداقل قیمت تمام شده برای هر کیلو مرغ زنده برای مرغدار ۴۵۰۰ تومان است در حالی که بطور میانگین هر کیلو مرغ زنده ۴۱۴۶ تومان فروش رفته است یعنی حدود ۳۵۰ تومان بطور میانگین زیان دادند.

مهربانی یگانه گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده مرغداران کشور ماهانه ۷۰ میلیارد تومان و مجموعاً ۲۲۰ میلیارد تومان در سه ماه نخست امسال زیان کردند.

وی درباره زیان دولت در برنامه خرید گوشت مرغ افزود: دولت برای خرید هر کیلو مرغ دو هزار تومان زیان می دهد، بر اساس گزارش های موجود تاکنون ۱۳۰ هزار تن گوشت مرغ خریداری و ذخیره سازی شده است بنابراین میزان زیان دولت بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه کشور تصریح کرد: چنانچه شرایط تولید و فروش محصولات صنعت مرغداری به همین منوال طی شود میزان خسارات این صنعت تا پایان سال حداقل ۱۳۳۰ میلیارد تومان خواهد بود.

مهربانی یگانه صادرات را راهکار اصلی خروج از بحران مازاد تولید در صنعت مرغداری دانست و گفت: از آنجا که قیمت تمام شده محصولات صنعت مرغداری به علت بالا بودن قیمت نهاده ها در مقایسه با دیگر کشورها گران تر است بنابراین رقابت در بازارهای منطقه مشکل تر است.

وی افزود: سال گذشته واحدهای تولیدی صادرات نسبتاً خوبی داشتند و بر اساس آمارهای موجود ۴۰ هزار تن گوشت مرغ و ۷۰ هزار تن تخم مرغ صادر شد اما بالا بودن قیمت تمام شده و بحث مشاهده بیماری آنفلوانزای مرغی بازار صادرات را از رونق انداخت.

دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه کشور گفت: در بازارهای منطقه حدود ۳ میلیون تن مرغ وارد می شود یعنی ۲۵ درصد تجارت مرغ در جهان درکشورهای اطراف ماست در حالی که ما فقط یک درصد سهم این بازار را در اختیار داریم.

مهربانی یگانه افزود: برای حضور در این بازار و افزایش سهم صادرات، دولت باید مشوق های صادراتی پرداخت کند.

وی در پاسخ به این سوال که وزن لاشه مرغ برای صادرات استاندارد نیست و اینکه چرا این استاندارد رعایت نمی شود گفت: اگر مشوق های صادراتی پرداخت شود تولید کنندگان مرغ گوشتی بر اساس سفارش مرغ یک کیلو و نیم تولید خواهند کرد.

دبیرانجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه کشور افزود: تولید مرغ با وزن کمتر از ۲ کیلو برای مرغدار گرانتر تمام می شود در حالی که قیمت تمام شده مرغ ۳ کیلویی کمتر است بنابراین تولید مرغ با وزن کمتر برای مرغدار صرف نمی کند.

مهربانی یگانه درباره اینکه چرا تاکنون تشکل ها و اتحادیه ها نتوانستند برنامه جامعی برای تولید تدوین و اجرا کنند گفت: مرغ و تخم مرغ کالای حاکمیتی است و مسولان در قبال کمبود و افزایش قیمت این کالا حساسند و اهیمت ویژه ای قائلند و از طرف دیگر در کشور،ساختار تولید در این صنعت خرده مالکی است در حالی که در کشورهای دیگر شرکتهای بزرگ تولیدی فعالیت دارند، مجموع این مسائل سبب شده است تا تشکل ها و اتحادیه ها نتوانند برنامه جامعی برای تولید اجرا کنند.

وی افزود: بر اساس گزارش های موجود میزان تولید جوجه یک روزه در ماه فروردین ۱۱۳ میلیون ، اردیبهشت ۱۱۴ میلیون و خرداد ۱۱۲ میلیون قطعه بوده و در مجموع ۵۰ میلیون قطعه جوجه مازاد بر نیاز تولید شده که در نهایت منجر به تولید حدود ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ مازاد بر نیاز شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *