رئیس اتاق بازرگانی ایران:

دولت بدور از رانت سفارش، اقتصاد را شفاف کند

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: برای رونق اقتصاد و حضور بخش خصوصی لازم است که دولت شفافیت‌های لازم را در عرصه اقتصاد ایجاد کند و از خاص دیدن‌ها جلوگیری به عمل آورد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، محسن جلال‌پور در مراسم روز صنعت، معدن و تجارت با اعلام این مطلب گفت: اصل اول در اقتصاد کشور رقابت پذیر بودن است. برای تحقق این امر باید صحنه و فضای مناسب کسب و کار ایجاد شود که این امر برعهده حاکمیت و دولت است.


وی خاطرنشان کرد: شفافیت در عرصه اقتصاد را از دولت می‌خواهیم. در این زمینه ما نیازمند فضایی سالم و بدور از رانت سفارش، توصیه و خاص دیدن هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه حضور واقعی بخش خصوصی در اقتصاد کشور باید توسط حاکمیت تأمین شود، اظهار داشت: قوانین با ثبات و مبارزه با فساد و قاچاق برای بخش خصوصی یک اصل به حساب می‌آید و در صورتی که دولت بخش عمده‌ای از زمان خود برای مبارزه با قاچاق اختصاص دهد بخش زیادی از مسائل برطرف می‌شود.

جلال پور گفت: مبارزه با قاچاق منجر به حمایت لازم از بخش خصوصی می‌شود به طوری که در صورت عدم پرداخت یارانه‌های تولید نیز بخشی از حمایت‌های لازم از بخش خصوصی انجام شده است.

وی تصریح کرد: در اصل ۴۴ قانون اساسی توانمندسازی و واگذاری امور به بخش خصوصی تأکید شده است اما قبل از این واگذاری‌ها باید شرایط حضور بخش خصوصی در عرصه فراهم و توانمند شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: در برنامه‌های بخش خصوصی برای حضور گسترده تر در اقتصاد کشور باید از قوانین مناسبی که دولت و مجلس برای آنها دیده استفاده کند.

جلال پور گفت: نگاه به عرصه بین المللی نیز از نیازهای اصلی ما در بخش اقتصاد به حساب می‌آید و امیدواریم که شرایطی فراهم شود که بخش خصوصی حضور گسترده‌تری در عرصه‌های بین‌المللی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه با جذب سرمایه‌های اقتصادی به تقویت اقتصادی کشور کمک می‌شود، گفت: برای توسعه اقتصادی کشور باید شرایطی فراهم شود تا سرمایه‌های خارجی جذب اقتصاد کشور شود. برای تحقق این امر باید فضای اعتماد در بخش خصوصی فراهم شود و شرایط سالم و یک سانی پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: تقویت بازار سرمایه با سیاست‌های با ثبات پولی و مالی امکان‌پذیر است که نیازمند فعالیت بیشتر دولت در این زمینه است.

جلالی با اشاره به اینکه بخش دولت بدهی‌های زیادی به سازمان تأمین اجتماعی دارد، اظهار داشت: بیش از ۱۰ برابر که بخش خصوصی باید به تأمین اجتماعی پرداخت کند دولت بدهکار است که برای جلوگیری از فشار این سازمان نیازمند پرداخت بدهی‌ها هستیم.

وی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: در بخش تولید و اقتصاد کشور نیازمند اصلاح نظام توزیع و ارزش افزوده هستیم به طوری‌که مانند بسیاری از کشورها باید ارزش افزوده را توزیع کالا به جای تولید دریافت کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان با اشاره به ادغام وزارتخانه های صنعت و معدن و تجارت گفت: با ادغام این دو وزارتخانه باید سیاست‌های آنها ادغام و هماهنگی بیشتری در این زمینه انجام شود.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *