دهقانی در گفت و گو با تبریز بیدار؛

در صورتی که طرف غربی به توافق پایبند نباشد و به نقطه اول برگردد ما نیز به نقطه اول بر می گردیم

آمریکایی ها باید به تعهدی که می دهند پایبند باشند و در صورتی که پایبند نباشند و به نقطه اول برگردند ما نیز به نقطه اول بر می گردیم با این تفاوت که دیگرسیستم تحریم ها فرو پاشیده و دیگر نمی توانند علیه ایران اجماع ایجاد کنند.

به گزارش تبریز بیدار، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد توافق پایدار طی گفت و گویی کوتاه با الهویردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و خاروانا ویژگی های یک توافق پایدار را بررسی کردیم.


دهقانی در مورد ویژگی های یک توافق پایدار گفت: مقام معظم رهبری ویژگی های یک توافق خوب و پایدار را ترسیم کردند. طرف مقابل در توافق خوب، دنبال یک توافق یک طرفه است ولی ما به دنبال توافقی عادلانه، منطقی و پایدار هستیم که در آن چیزی که می دهیم و چیزی که می گیریم مشخص شده باشد. در ضمن عزتمندانه بوده واکثریت خواسته های طرفین در آن برآورده شود. تمام مسئولین هم از این توافق حمایت می کنند و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند قبل از دولت یازدهم به پیشنهاد خود آمریکایی ها این مذاکرات آغاز شده بود و ما باید به این توجه داشته باشیم که آمریکایی ها در کشتی متلاطم جهان و به ویژه منطقه ناآرام خاورمیانه بیشتر از ما به این توافق نیاز دارند.


این نماینده  مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقاومت بزرگ مردم ایران و محور مقاومت در منطقه شرایط را برای توافق فراهم کرده است. هر چند تحریم ها برای ما مشکلاتی داشت ولی به ما یاد داد تاروی پای خود بایستیم و در عرصه های زیادی موفقیت بدست آوریم.


دهقانی در مورد ارتباط تاکید رهبری بر توافق پایدار و عدم اعتماد به طرف های غربی افزود: مقام معظم رهبری صراحتا اشاره کردند که آمریکایی ها باید اثبات کنند به آنچه می گویند عمل می کنند و باید به تعهدی که می دهند پایبند باشند و در صورتی که پایبند نباشند و به نقطه اول برگردند ما نیز به نقطه اول برمی گردیم با این تفاوت که دیگر سیستم تحریم ها فرو پاشیده و دیگر نمی توانند علیه ایران اجماع ایجاد کنند چرا که ایران صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود را اثبات کرده و در این جریان، کشوری که منزوی خواهد شد آمریکا خواهد بود.


نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مورد ویژگی های یک توافق بد نیز گفت: ویژگی توافق بد این است که ما بدون توجه به دستاوردهای دانشمندان و مقاومت چند دهه مردم بزرگ ایران، چیزهایی که با چنگ و دندان و توانمندی خود بدست آوردیم، یک شبه از بین ببریم و به آنها بی توجه باشیم.


دهقانی در پاسخ به این سوال که در صورت تحقق یک توافق بد چه باید کرد گفت: قطعا توافق بد حاصل نخواهد شد. خطوط قرمز مذاکره مشخص است و ما هیچ موقع به توافق بد تن نخواهیم داد و ان شاء الله اگر توافقی باشد قطعا توافق خوب خواهد بود.


نماینده مجلس شورای اسلامی در بیان علل تاکید مقام معظم رهبری براقتصاد مقاومتی در لابه لای مباحث هسته ای اظهار داشت: ما برای اینکه به دشمنان ثابت کنیم که مذاکرات با آن ها از روی نیاز نیست و در مذاکرات نتیجه بگیریم باید دنبال قوی کردن و پایدار کردن تولید داخلی با نگرش افزایش صادرات باشیم و وابستگی های اقتصادی را کاهش دهیم.


الهویردی دهقانی در مورد علت مخالفت رهبری با بازرسی ها ازمراکز نظامی و مصاحبه با شخصیت ها گفت: هیچ کشوری اجازه نمی دهد از مناطق حساس نظامی و حتی غیرنظامی بازرسی صورت گیرد و ما هم صراحتا اعلام کردیم که اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.


نماینده مجلس شورای اسلامی در بیان علل مخالفت رهبری با موکول کردن توافقات به گزارش آژانس نیز بیان داشت: آژانس و اکثر نهادهای بین المللی همیشه ثابت کرده اند که مستقل نیستند و همیشه آلت دست قدرت های بزرگ از جمله آمریکا هستند و به آنها در طول تاریخ اعتمادی نیست و هیچ کشوری نمی تواند به آن ها اعتماد داشته باشد و بر همین اساس مقام معظم رهبری صراحتا اعلام کردند که به آن ها اعتمادی نیست و گزارش آن ها نمی تواند مبنایی برای کار ما باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *