معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد:

علمای تبریز پیشگامان نهضت مبارزه با کشف حجاب بودند

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد از علمای تبریز به عنوان پیشگامان نهضت مبارزه با کشف حجاب یاد کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از شهریار نیوز، وحید جلیلی که در برنامه “شهریمیز” سیمای استانی آذربایجان شرقی حاضر شده بود، طرح ملی جمع آوری تاریخ شفاهی نهضت مبارزه با کشف حجاب با عنوان «گوهرشاد» را از برنامه های معاونت فرهنگی شهرداری مشهد در سال جای عنوان کرد.

وی ادامه داد: در نهضت مبارزه با کشف حجاب رضاخانی که منجر به شهادت معترضان در مسجد گوهرشاد مشهد گردید، علمای آذری زبان ساکن مشهد از جمله شیخ غلامحسین ترک تبریزی و آیت اله سید یونس اردبیلی نقشی برجسته داشتند و افزون بر آن در خود تبریز علمایی چون آیت اله انگجی به مبارزه با این طرح استعماری پرداختند.

جلیلی افزود: هریک ازکسانی که در بین خانواده و آشنایان خود از سراسر کشور کسانی را می‌شناسند که از دوران تغییر اجباری لباس و کلاه و کشف حجاب خاطراتی دارند یا از شهدای این دوره اطلاعاتی دارند، می‌توانند کلمه «حجاب»را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۰۰۳ پیامک کنند تا برای ثبت اطلاعات و خاطرات، با آنان تماس گرفته شود.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد از پیوستن نهادهای غیر دولتی در تبریز به این طرح مردمی خبر داده و گفت: در تبریز نیز مراکزی همچون جبهه مطالعات فرهنگی انقلاب اسلامی دفتر آذربایجان شرقی در این خصوص فعال شده اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.