صدای صنعت کفش داخلی از خارج می‌آید

ترکیه‌ای‌ها پا بر قلب دوم تبریزی‌ها گذاشتند

تبریز یکی از قطب‌های صنعت کیف و کفش کشور است که بخش قابل‌توجهی از تولیدکنندگان قدیمی این صنعت در این شهر فعالیت می‌کنند، اما تشدید قاچاق کیف و کفش به کشور طی ماه‌های اخیر موجب شده تا این روزها تولیدکنندگان تبریزی حال و روز خوشی نداشته باشند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس ،  تعجب نکنید اما روانشناسان بر این عقیده‌اند که «قلب دوم هرکس نشانه شخصیت فرد است» آری قلب دوم یا همان کفش این روزها وارد گود جدیدی از سیاست‌ها شده و دیگر به این آسانی‌ها نمی‌شود از آن به عنوان قلب دوم یا نشانگر شخصیت یاد کرد، چرا که چینی‌ها پای در این عرصه نهاده‌اند و اجناس تقلبی و بی‌کیفیت خود را وارد بازار جهان و به ویژه بازار ایران کرده‌اند.

این اجناس بی‌کیفیت چینی چنان بازار ایران را تسخیر کرده که مردم دیگر پی خرید کفش تولید شده در داخل کشور نمی‌روند و به رنگ و لعاب به کار رفته‌ در کفش‌های چینی فریفته‌ می‌شوند و با قیمتی نه چندان گران صاحب کفشی با قیافه خوب می‌شوند،‌ اما بدون کیفیت که بعد از چند صباحی قابل استفاده نیست.

صنعت چرم و پوست به گواه تاریخ سابقه‌ای پیش از ورود آریایی‌ها به ایران داشته و هم اکنون تبریز به عنوان نخستین شهر کشور در پرداخت صنعتی به این مقوله صاحب آوازه‌ای جهانی در زمینه تولید چرم و کفش بوده، اما، این صنعت نیز در شرایط فعلی دوران رکود خود را تجربه می‌کند.

این روزها واردات قانونی و غیرقانونی بسیاری از کالاها به ویژه کفش‌های چینی به معضل اصلی تولیدکنندگان داخلی تبدیل شده است به طوری که عرضه این محصولات با قیمتی ارزان و با کیفیتی نه چندان در خور، کسب و کار تولیدکنندگان داخلی را از رونق انداخته‌ و از سوی دیگر بازار مصرف ایران در تنوع رنگ و مدل کفش‌های بی‌کیفیت وارداتی اسیر شده است و به عبارت دیگر مردم به قیمت ارزان جنس و به رنگ ظاهری آن توجه دارند تا به کیفیت جنس خریداری شده و این خود دلایلی چند را به همراه دارد.

همواره مردم پی اجناس ارزان می‌روند و در این میان سود را کسی می‌برد که جنسی ارزان به مشتری ارائه کند و در این راستا افراد به سراغ اجناس چینی می‌رود، ‌از طرف دیگر هزینه‌های تولید کفش داخلی گران تمام می‌شود و نتیجه آن، گران شدن هزینه‌ کفش داخلی است و به این خاطر مردم رغبت چندانی به خرید آن ندارند.

از دیرباز شهر کهن‌ و تاریخی تبریز یکی از قطب‌های تولید کفش در کشور به شمار می‌‌رود و بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان این صنعت در تبریز فعال و ساکن هستند،‌ اما شدت بی‌رویه قاچاق یا واردات کفش به کشور در ماه‌ها و سال‌های اخیر تولیدکنندگان این صنعت را دچار رکود و ورشکستگی کرده است به طوری‌که آه و ناله آنها بلند شده و مسئولان را به امداد فرامی‌خوانند، آنها از وضعیت موجود در صنعت کفش ناراضی بوده و خواستار این هستند که جلوی واردات بی‌رویه و غیرقانونی کفش به کشور را بگیرند تا آنها بتواند به تولیدات خود ادامه دهند.

  آغاز فعالیت صنعت کفش در تبریز و استان آذربایجان شرقی آغاز فعالیت صنعت کفش در تبریز و استان آذربایجان شرقی به سال ۱۳۰۸ باز می‌گردد و نخستین واحد چرم با نام چرم خسروی در این شهر ایجاد شد، از سال ۱۳۴۰ سیر صعودی رونق چرم و کفش در این شهر و استان پا گرفت و اکنون آذربایجان‌شرقی و در رأس آن تبریز دارای سابقه یک قرنی در صادرات چرم و کفش بوده، به نحوی که این شغل در برخی خانواده‌های تبریزی به صورت موروثی ادامه داشته و نام خانوادگی برخی نیز در این دیار به «دباغ» موسوم است.

سنگینی کفش‌های قاچاق بر بازار شهر تبریز یکی از قطب‌های صنعت کیف و کفش کشور است که بخش قابل توجهی از تولیدکنندگان قدیمی این صنعت در این شهر فعالیت می‌کنند، اما تشدید قاچاق کیف و کفش به کشور طی ماه‌های اخیر موجب شده تا این روزها تولیدکنندگان تبریزی نیز مانند سایر همکاران خود در سطح کشور حال و روز خوشی نداشته باشند

نابسامانی شرایط تولید و واردات غیرقانونی کیف و کفش چینی موجب شده است تاکنون بیش از ۷۰ درصد سهم بازار کیف و کفش کشورمان در اختیار محصولات وارداتی چینی باشد.

محصولاتی که با کیفیت خیلی پایین و تنها در سایه قیمت پایین و شناخت تولید‌کنندگان چینی از سلایق مصرف‌کنندگان ایرانی با ظاهری فریبنده و بدون هیچ نظارت یا محدودیتی در بازار کشورمان عرضه می‌شود.

این روزها واردات بی‌رویه رسمی و قاچاق بسیاری از کالاها به معضل اصلی تولید‌کنندگان داخلی تبدیل شده به‌نحوی که عرضه انواع محصولات کشاورزی و صنعتی با قیمت‌های بسیار نازل، کسب و کار تولید‌کنندگان داخلی را از رونق انداخته است. این روند شرایطی را برای کیف و کفش ایرانی که روزگاری سرآمد بازار بود، رقم زده که بسیاری از تولید‌کنندگان توانمند دیروز، اکنون به وارد‌کنندگانی تبدیل شده‌اند که با حداقل تلاش برای تولید کیفی محصولات خود و تنها با تغییر اندک در محصولات پیش‌ساخته وارداتی، کفش ‌و کیف چینی را با آرم و نشان‌های مختلف به مصرف‌کنندگان ایرانی عرضه می‌کنند.

وضعیت وقتی وخیم‌تر می‌شود که بسیاری از این تولید‌کنندگان گذشته، اکنون به واردکنندگان بزرگ کیف و کفش چینی تبدیل شده و کالاهای بی‌کیفیت وارداتی را با قیمت‌هایی به‌مراتب کمتر از قیمت‌های کیف و کفش تولید داخل در بازار عرضه می‌کنند. در ایامی نه چندان دور صنعت چرم و کفش تبریز به عنوان یک صنعت پیشرو مطرح بود، صنعتی که هم اشتغال‌زایی بالایی داشت و هم خریداران ویژه زیادی از جای جای این گیتی را به سوی تبریز رهسپار می‌کرد، ولی اکنون این صنعت رو به افول گذاشته و اکثر کارگاه‌های کوچک و بزرگی که روزی تولید کننده کفش‌های مرغوب بودند ورشکست شده و کارگاه خود را تعطیل کرده‌اند.

شاید در ذهن مخاطبان این سوال مطرح شود که «چرا در سایه عدم توجه مردم» صنعت کفش رو به تعطیلی می‌رود؟ دقیقا نکته اینجاست، خرید کفش با برندهای خارجی یعنی افزایش اشتغال خارجی و بیکار شدن یک کارگر ایرانی!

در شرایطی که صنعتگران و هنرمندان ایران یکی از بهترین تولیدکنندگان کفش در دنیا به شمار می‌روند، معلوم نیست، با چه منطقی اجاره ورود حجم زیادی از لوازم تولید کفش از کفه گرفته تا بند آن داده شده است و با وجود اعتراض فراوان، چرا تاکنون جلوی این اقدام توسط دولت گرفته نشده است.

 

*تبریز و ایران مزیت رقابتی در صنعت کفش دارد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: کشور ما در صنعت کفش مزیت رقابتی با سایر صادرکنندگان قدر دنیا دارد.

رضا رحمانی اظهار داشت: صنعت کیف و کفش از صنایع بومی کشور ماست که در آن ها مزیت مطلق و نسبی داریم که البته بنده معتقدم در این صنعت کشور ما مزیت رقابتی نیز دارد.

وی با تاکید بر ضرورت تدوین استراتژی صنعتی مدون در کشور و با بیان اینکه تاکنون این استراتژی در کشور تدوین نشده است، افزود: اجرا شدن چنین استراتژی می تواند موجب توسعه همه جانبه صنایع کشور شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: نباید با صنایع مختلف کشور به یک گونه برخورد شود؛ در این مسیر دچار گسیختگی هستیم که علت آن نیز در نبود استراتژی مدون و مصرب صنعتی می باشد.

وی یادآوری کرد: صنعت کفش ترکیبی از هنر و صنعت بوده و از صنایع مزیت دار کشور به شمار می آید که این امر بر ضرورت توجه ویژه به آن می افزاید.

رحمانی با اشاره به اینکه صنعت چرم از صنایع بومی آذربایجان شرقی به شمار می آید، گفت: این صنعت قدمتی بیش از ۲۰۰ ساله در این استان دارد و نخستین چرم سازی کشور در این منطقه ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: انتظار می رود در شرایطی که اقتصاد مقاومتی در دستور کار مسئولان قرار گرفته به صنایع ریشه دار و سنتی همچون کفش، فرش و صنایع دستی توجه بیشتری شده و تقویت شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه در این چارچوب برند سازی تولیدات داخلی نقشی مهم و اساسی ایفا می کند، یادآوری کرد: برند سازی از مهمترین بحث ها در این زمینه به شمار می‌رود و شاید یکی از دلایلی که نتوانسته ایم در بازارهای خارجی درخشش مناسبی داشته باشیم غفلت از این مقوله بوده است.

رحمانی با تاکید بر برند سازی در حوزه کفش کشور گفت: در قانون حمایت از تولید ملی توجه ویژه ای به موضوع برند سازی شده و احکام تشویقی برای کسانی که در این زمینه دستاوردهایی کسب می کنند، داده می شود.

 

*مشکل اصلیِ صنعت کفش امروز نبود کارگر و بی‌کیفیتی چرم است

غفاری صاحب برند معروف غفاری نیز در خصوص مشکلات هنر کفش‌دستدوزگفت: ۵۶ سال است که مشغول این کار هستم و سرد وگرم این بازار را چشیده‌ام. مشکل اصلیِ صنعت کفش امروز نبود کارگر و بی‌کیفیتی چرم است، کفش زود خراب می‌شود، امروز اگر چرم پاکستان دوباره وارد شود یک مثقال چرم تبریز به فروش نمی‌رسد چون در تبریز برای منفعت‌طلبی چرم بی‌کیفیت تولید می‌کنند و با ضخیم شدن چرم، کفش هم سنگین می‌شود و هم بی‌کیفیت.

 وی افزود:روزگاری ۳۰ کارگر داشتم اما امروز چون کفش گران شده خریدار وجود ندارد و هیچ‌کارگری با این وضع بازار حاظر به کارکردن نیست و همین باعث شده این هنر از بین رود.

 

*رئیس اتحادیه کفاشان تبریز، هشدار داد: در صورت عدم توجه دولت به صنعت کفش تبریز، از تولیدکننده اصلی به وارد کننده کفش تبدیل خواهیم شد

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز، گفت:  در آینده نزدیک، در صورت عدم توجه دولت به صنعت کفش تبریز، از تولیدکننده اصلی به وارد کننده کفش تبدیل خواهیم شد.

علیرضا جباریان‌فام افزود:  صنعت کفش تبریز به عنوان یکی از صنایع ریشه‌ای با قدمت بیش از ۱۷۰ سال، نیازمند توجه ویژه دولت تدبیر و امید است تا بتواند ضمن صیانت از پیشینه درخشان خود به سمت توسعه روزافزون نیز گام بردارد.

وی با هشدار نسبت به تبدیل تبریز در آینده نزدیک از تولیدکننده اصلی کفش به وارد کننده کفش، در صورت عدم توجه و حمایت عملی از صنعت کفش تبریز، تصریح کرد: این یک هشدار جدی است که عدم توجه مسئولان به این هشدار موجب تعطیلی کارگاه‌های کفش و بیکاری و بروز مشکلات اجتماعی در جامعه می‌شود.

 

کفش تبریز با رکود مواجه است/ برندسازی برای کفش

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز، اضافه کرد: خوشبختانه کیفیت تولیدات کفش تبریز در مقایسه با سال گذشته و سال‌های قبل بسیار ارتقای یافته و تولیدات کفش تبریز مشتریان خاص خود را دارند و با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی دوره‌ای کفش تبریز در شهرهای مختلف کشور با حمایت و پشتیبانی اتاق اصناف و اتحادیه کفاشان تبریز گام‌های اساسی برای برندسازی و معرفی بیشتر کفش تبریز برداشته شده است، اما متاسفانه در حال حاضر صنعت کفش تبریز از لحاظ بازار با رکود مواجه شده و نیازمند توجه ویژه به این امر هستیم.

 

بیش از ۶۰ درصد کفش کشور در تبریز تولید می‌شود که ۹۰ درصد تولید کفش چرمی دست دوز نیز به شهر تبریز اختصاص دارد

جباریان، با تاکید بر اینکه، تولیدکنندگان کفش تبریز به طور مداوم و مستمر در تلاشند تا کیفیت تولیدات خود را بالا ببرند تا بتوانند بازار های داخلی را حفظ و نیم نگاهی هم به صادرات کفش دارند؛ ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد کفش کشور در تبریز تولید می‌شود که ۹۰ درصد تولید کفش چرمی دست دوز نیز به شهر تبریز اختصاص دارد که صنعتگران تبریزی با وجود شرایط سخت اقتصادی همچنان با عشق و علاقه پابر جا و استوار ایستاده اند و برای تداوم فعالیت واحدهای تولیدی کفش تبریز نیازمند حمایت های عملی والبته جدی متولیان امر هستیم.

وی، از کاهش میزان تولید کفش در تبریز خبر داده و خاطرنشان کرد: به دلیل رکود حاکم بر بازار و نبود قدرت خرید مردم و نبود تقاضا برای کفش، امسال حداقل تا این ماه سال با کاهش میزان تولید کفش مواجه بوده‌ایم و امیدواریم بعد از ماه مبارک رمضان و زمان برگزاری نمایشگاه کفش تبریز که در آستانه خرید کفش مهرماه و به اصطلاح « مدرسه بازار » قرار دارد، شاهد رونق کفش تبریز و افزایش میزان تولید باشیم که قطع یقین این امر تحقق خواهد یافت.

 

واردات کفش از چین کاهش و از ترکیه افزایش

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز، در خصوص قاچاق کفش و ورود کفش‌های ارزان قیمت بی‌کیفیت و  کفش‌های ترک نیز اظهار داشت: در گذشته بیشتر واردات کفش به کفش‌های بی‌کیفیت چینی بود  که الحمدالله با فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم این مسئله حل شده و واردات این نوع کفش کاهش یافته و واردات کفش‌های ترک با قیمت بالا افزایش یافته که سود آن را قاچاقچیان و واسطه‌گران و ضرر و زیان آن را تولیدکننده کفش تبریز می‌برند که باید فکر اساسی برای این پدیده شوم کرد.

 

گرایش مردم به کفش های چرم مصنوعی

جباریان، گران بودن مواد اولیه و لوازم جانبی و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده کفش را عامل بالا بودن قیمت کفش‌های تولید شده در تبریز اعلام کرده و اظهار داشت: خوشبختانه اکثریت مردم تبریز و حتی سایر شهرهای کشور نیز کفش چرمی می‌پوشند و وجه تمایز کفش تبریز هم در چرمی بودن آن بوده است که متاسفانه بدی اوضاع اقتصادی مردم موجب شده تا عده‌ای از مردم به سمت خرید کفش‌های ارزان قیمت که چرم مصنوعی ساخته می‌شوند بروند که این کفش‌های علاوه بر این به صنعت کفش تبریز لطمه وارد می کند، از لحاظ بهداشتی نیز بر پا و بدن مصرف کنندگان آسیب‌های جدی دارد که امیدواریم مردم عزیزمان متوجه این مشکلات باشند.

 

*تاسیس دانشگاه و هنرستان صنعت کفش یکی از مطالبات اساسی اتحادیه و فعالان این صنعت است

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص خواسته‌های اتحادیه کفاشان تبریز و فعالان این صنعت از دولت که اجرا و عملیاتی کردن آنها موجب حل مشکلات و رونق روزافزون این صنعت می‌شود، گفت: توجه به مسئله مهم ارتباط با صنعت و دانشگاه در تبریز غافل مانده و این امر موجب شده تا صنعت کفش ما از علم روز دنیا عقب بماند و نتواند همسو با تکنولوژی روز دنیا حرکت کند و اگر هم بسیاری از تولیدکنندگان به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند به صورت خود اکتسابی بوده است.

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز، افزود: تاسیس دانشگاه و هنرستان صنعت کفش یکی از مطالبات اساسی اتحادیه و فعالان این صنعت است، متاسفانه ورود نیروی کار جدید در این صنعت متوقف شده است و اگر دانشگاه و هنرستان کفش در تبریز تاسیس نگردد، با نبود نیروی کار متخصص تبریز از یک تولیدکننده اصلی به واردکننده کفش تبدیل خواهد شد و این هشداری برای مسئولان است.

 

*ایجاد شهرک تخصصی کفش

جباریان، ایجاد شهرک تخصصی کفش برای تجمیع همه فعالان این صنعت، اعطای تسهیلات بانکی کم بهره برای واحدهای تولیدی، ورود ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا، کاهش تعرفه مواد اولیه، حذف دست واسطه گران و حمایت سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت، معدن و تجارت با اختصاص سوبسید برای حضور فعالان این صنعت در نمایشگاههای تخصصی خارج از کفش از دیگر مطالبات به حق اتحادیه و فعالان این صنعت می باشند.

وی از برگزاری همایش بزرگداشت صنعت کفش و تجلیل از پیشکسوتان و برگزیدگان صنعت کفش تبریز همزمان با نمایشگاه کفش در تبریز خبر داد و گفت:هدف این همایش تجلیل از تلاشگران این صنعت و معرفی بیشتر برند کفش تبریز و ارائه توانمندی‌های صنعت کفش و بیان مسائل و مشکلات این صنعت برای یافتن راهکارهای عملی است.


Image title

Image title

Image title

Image title


هدف ما، معرفی برند کفش تبریز و کسب بازار برای صنعت کفش تبریز است

 مدیر نمایشگاه‌های تخصصی دوره‌ای صنعت کفش تبریز در کشور، گفت: هدف از برگزاری این نمایشگاه‌ها، معرفی برند کفش تبریز و کسب بازار برای صنعت کفش تبریز است.

عین الله حسین‌زاده افزود: امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال  « ملت و دولت، همزبانی و همدلی »  نامگذاری شده است و به نوعی می‌توان گفت، همدلی و وحدت برای توسعه اقتصادی و جهاد اقتصادی است و همه مسئولان کشور موظف به تحقق این شعار بوده و تلاش هایی نیز صورت گرفته که در کنار آنها، نقش مدیران بنگاه‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی در جهت توسعه اقتصادی و مقابله با تحریم های اعمال شده دشمنان نظام با تولید و صادرات محصولات بسیار موثر خواهد بود.

وی اضافه کرد: صنعت چرم و کفش کشور نیز به عنوان یکی از صنایع اشتغالزا برای تحقق شعار سال تلاش می کند و انصافا در تولید و عرضه انواع محصولات چرمی و کفش شبانه روزی تلاش دارند و تبریز به عنوان پایتخت چرم و کفش کشور و شهر اولین‌ها،  برای تحقق فرمایشات رهبری و همچنین مقابله با تحریم های ظالمانه اولین بار در کشور، برگزاری و اجرای نمایشگاه‌های تخصصی دوره‌ای صنعت کفش تبریز را برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

 حسین زاده، هدف از برگزاری نمایشگاه‌های دوره ای تخصصی صنعت کفش تبریز در شهرهای مختلف کشور، معرفی برند چرم و کفش تبریز و کسب بازار برای صنعت چرم و کفش تبریز اعلام کرد و ادامه داد: تبریز به عنوان قطب چرم و کفش کشور مطرح بوده و استان های کشور می توانند به عنوان یکی از بهترین بازارهای مصرف برای تولیدات کفش باشند که در همین زمینه، نمایشگاه‌های تخصصی دوره ای صنعت کفش تبریز در شهرهای مختلف کشور با حضور برندهای منتخب صنعت کفش تبریز با هدف معرفی بیشتر صنعت کفش تبریز و ورود به بازارهای داخل برای مقابله با هجوم با سرعت تولیدات خارجی با حمایت اتاق اصناف تبریز و مشارکت اتحادیه کفاشان تبریز برگزار شد.

وی، خاطرنشان کرد: به دلیل کیفیت بالا تولیدات تبریز و همچنین مساعد بودن شرایط برای عرضه تولیدات تبریز در سطح کشور، قطع یقین توفیقات خوبی برای شرکت کنندگان در این نمایشگاه حاصل شده است و نمایشگاه تخصصی صنعت کفش تبریز به صورت دوره‌ای و هر دو ماه یک بار در یکی از شهرهای کشور با حضور برندهای منتخب برگزار می‌شود که طی سال گذشته در شهرهای همدان، شیراز و اهواز این نمایشگاه‌ها برگزار شد و در سال ۱۳۹۴، اولین نمایشگاه در شهر اصفهان ۱۶ ، ۱۷ ، ۱۸ اردیبهشت ماه در هتل آسمان این شهر با شرکت بیش از ۳۵ برند برگزار شد و پنجمین نمایشگاه تخصصی دوره‌ای صنعت کفش تبریز، ۲۸، ۲۹، ۳۰ مرداد ماه در هتل باباطاهر همدان برگزار خواهد شد.

مدیر نمایشگاه‌های تخصصی دوره‌ای صنعت کفش تبریز در کشور گفت: امید است، با برگزاری این نمایشگاه‌ها بتوانیم صنعت کفش را بیش از پیش به همه معرفی و شاهد توسعه و رونق بیشتر این صنعت ریشه‌ای در کشور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه‌ها با مجوز رسمی اتاق اصناف و اتحادیه کفاشان تبریز و با همکاری اتاق‌های اصناف و اتحادیه کفاشان برگزار شد.

تولید کفش داخلی در کارگاه‌های کوچک با یک تا دو کارگر

یک فروشنده باسابقه کفش در بازار تبریز در خصوص تسخیر بازار کیف و کفش ایران توسط محصولات خارجی می‌گوید: زمانی می‌توان انتظار داشت که صنعت کفش ایران بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و نیازهای بازار داخلی را تامین کند که حداقل چند واحد بزرگ تولید کفش در کشور فعال باشند.

وی می‌افزاید: زمانی که تولید کفش داخلی به کارگاه‌های کوچک با یک تا دو کارگر محدود می‌شود چگونه انتظار داریم کیف و کفش ایرانی بتواند در بازار حرفی برای زدن داشته باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *