جلسه امروز شورای شهر تبریز /خاماچی: ما شورای شهرداری نیستیم شورای شهریم/ مدیرکل انتقال خون استان: مراکز جدید خون گیری باید احداث شود/کنایه سنگین حاجی پور به دبیری

حاجی پور خطاب به دبیری: ماه درخشنده چو پنهان شود شب پره بازیگر میدان شود.

به گزارش تبریز بیدار، جلسه شورای شهر این هفته تبریز با تاخیر بیست و چهار دقیقه ای آغاز شد. 

در ابتدای این جلسه عابدزاده ضمن گرامی داشت شب های قدر شهادت حضرت امیرالمومنین علی(ع) را تسلیت گفت و حدیثی در باب پذیرش دعا نقل کرد. وی گفت: از پیامبر نقل است که فرموده اند: دعای سه طائفه را خداوند میپذیرد اول روزه دار، دوم مظلومین تا زمانی که ظلم برطرف نشده است و سوم مسافر حقیقی جهت کسب علم.

در ادامه دبیری شهادت حضرت علی(ع) و فوت یکی از کارکنان شهرداری را تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد در شب های قدر سرنوشت خوبی برای همه رقم بخورد.

ناطق پیش از دستور این هفته استاد خاماچی بود که در ابتدای سخنان خود به عدم پرداخت بن کارگران اشاره کرد و گفت: بن کارگران باید قبل از رمضان پرداخت می شد. وی در ادامه با تقدیر از اقدامات شهرداری، پل وادی رحمت را یکی از اقدامات خوب شهرداری توصیف کرد. بهروز خاماچی با اشاره به نقش شورای شهر گفت: ما شورای شهرداری نیستیم، شورای شهریم؛ چرا مسئول فاضلاب به شورا نمی آید؟ چرا در آجی چای لجن میریزند؟

خاماچی با طرح بحث مستمندان در شورا گفت:  چرا کمیسیون مستمندان نداریم؟ وی در خصوص ورود جنس خارجی به بازار داخلی نیز گفت: ورود جنس خارجی فاجعه است و منجر به بیکاری می شود. هفتاد هزار نفر بیکار داریم و استانداری و مسئولین باید به این امر رسیدگی کنند. خاماچی در خصوص مبارزه با دست فروشی نیز گفت: شیوه مبارزه با دست فروشی اشتباه است و نباید این گونه با دست فروشی مقابله کرد. خاماچی در خصوص مسائل مالی شهرداری نیز گفت: چرا می گوییم شهرداری ورشکسته شده است؟ هرکسی از پس چنین حرفی بزند من برخورد خواهم کرد.

پس از خاماچی مدیر کل انتقال خون استان که مهمان ویژه این جلسه شورا بود سخنان خود را آغاز کرد. دکتر شمس گفت: به دلیل اقدامات انجام شده توسط شورا ابتدا تشکر ویژه دارم از اعضای شورای شهر تبریز. وی افزود: استان آذربایجان شرقی دو مرکز خون گیری دارد و بار اصلی استان بر دوش تبریز است. وی افزود: مکان یابی این دو ایستگاه مناسب نیست و ما حداقل ۴ مرکز خون گیری نیاز داریم. شمس در ادامه گفت: شرایط موجود در شان تبریز نیست و پیشنهاد می کنیم مراکز خون گیری جدیدی احداث شود.

پس از شمس، حضرتی در سخنان کوتاه خود به تبریک روز قلم بسنده کرد و نوبت به چمنی رسید. چمنی نیز روز قلم را تبریک گفت و افزود: مدیران انتقال خون سربازان گمنام سلامت شهر هستند و باید به این سازمان کمک شود. وی گفت: بخش پیوند اعضای بدن باید در تبریز راه اندازی شود.

شیری آذر نیز پس از چمنی سخنان خود را آغاز کرد و گفت: باید عملکرد سازمان های شهری را بررسی کنیم. باید بررسی شود که میزان آمادگی سازمان انتقال خون در مواقع بحرانی چقدر است؟ شیرآذر در ادامه به بحث تخلفات برخی سازمان ها پرداخت و گفت: بعضی از سازمان های شهری به جای اینکه با قانون منطبق بشوند از قانون فرار می کنند. سازمان عمران شهرداری و سازمان همیاری دلال بازاری شده است و باید از این دو سازمان تحقیق به عمل آید.

در ادمه شیاری گفت: من هزار بار گفتم که در اتوبان ها باید از دستگاه های مکانیزه استفاده شود نه از کارگران. وی در خصوص برخی مشاوران اعضای شورای شهر نیز گفت: برخی اعضای شورا برخی جاها دفاتری را تحت عنوان مشاوران شورا در اختیار گرفته اند که خلاف است. وی پرسید: طبقه دوم هتل تبریز چه دفتری است؟ اگر رسیدگی نشود هفته بعد با جزییات بیشتری خواهم گفت که چه میگذرد.

امیر حقیان دیگر عضو شورا گفت: از دکتر شمس به دلیل اطلاع رسانی در حوزه انتقال خون ممنونم. وی افزود: شورای شهر همیشه در کارهای خیر پیشقدم بوده است. این عضو شورا گفت: سوالی از دکتر شمس دارم، در بحث کم خونی ارتباط شما با مدارس چگونه است و شما با مدارس برای کنترل کم خونی چگونه ارتباط دارید؟ آیا روی آرد مصرفی مدارس نظارتی دارید؟ امیر حقیان با یاد آوری این نکته که شهرهای استان در حال گسترش هستند از شمس پرسید: برای شهرهای کوچک استان در خصوص خون گیری چه برنامه ای دارید؟

باغبان نیز از شمس پرسید: آیا مراکز حجامت در سطح شهر نیز زیر نظر شماست؟ اگر هست چگونه سازماندهی می شود؟

درسخوان نیز در ادامه جلسه شورا با گرامی داشت روز قلم گفت: در هر مملکتی اهل قلم زیاد باشد آن کشور رشد خواهد کرد. وی در خصوص اختصاص زمین به احداث مراکز جدید انتقال خون نیز گفت: بانک زمین در اختیار وزارت راه و شهرسازی است نه شهرداری و باید زمین پایگاه انتقال خون را آن ارگان در اختیار انتقال خون قرار دهد.

عابدزاده نیز گفت: اهدای خون اهدای زندگی است و در صورت اهدای خون امید به زندگی افزایش می یابد فلذا حتما باید مکانی برای پایگاه جدید انتقال خون تعبیه شود.

بابایی اقدم نیز در ادامه وارد بحث شد و گفت: از دکتر شمس متشکریم اما ایشان پیشنهاد مشخصی ندادند. وی در خصوص تغییر کاربری بیمارستان ها نیز گفت: این اقدام منجر به کمبود زمین شده است. وی در خصوص فساد موجود در مجموعه شهرداری نیز گفت: فساد اداری در مجموعه تمامی شهرداران مناطق وجود دارد. وی افزود: فعالیت های شهرداری باید مکانیزه شود تا کارگران بی جهت فوت نشوند.

ایران آهور در خصوص اختصاص زمین به سازمان انتقال خون گفت: برای این امر بهتر است از تغییر کاربری مراکز درمانی جلوگیری کنیم و از همان محل ها به این سازمان اختصاص بدهیم.

مدبر نیز گفت: بهتر است سعی شود از اعتبارات ملی استفاده شود تا از اعتبارات خود شهر. مدبر پیشنهاد داد در فرهنگسرای الغدیر دو اتاق جهت این امر اختصاص داده شود.

حواشی پر رنگ تر از متن:

در اواخر جلسه اعتراضات در خصوص حضور بدون اطلاع قبلی دکتر شمس در جلسه شورا موجب درگیری شد.

درسخوان گفت: حضور دکتر شمس در دستور جلسه نبود و نباید ایشان در جلسه شورا حضور پیدا می کردند. المیرا خاماچی نیز با تایید این سخنان گفت: چرا باید بدون آگاهی اعضای شورا مهمان ویژه وارد جلسه شورا شود؟

چمنی در پاسخ یه این اعتراضات خطاب به خاماچی گفت: اول اجازه بگیرید بعد حرف بزنید. خاماچی نیز در پاسخ گفت: بعضی ها هنوز نفهمیده اند کجا حضور دارند وقتی عضوی از شورا حرفی میزند فقط رئیس شورا باید پاسخ بدهد نه دیگران. چمنی ادامه داد: این حضور با امضای خود آقای دبیری صورت گرفته است. در این حین دبیری گفت: بنده چنین موردی را امضا نکرده بودم و بعد از امضای بنده این مورد اضافه شده است. چمنی نیز اسناد مد نظر خود را در مقابل خبرنگاران قرار داد تا نشان دهد این حضور با امضای دبیری بوده است.

حضور شهردار در نیویورک دیگر مسئله حاشیه ساز این جلسه بود

مدبر گفت: سفر شهردار به نیویورک باید با مصوبه شورا صورت میگرفت و شورا چنین مصوبه ای نداشت. دبیری نیز گفت: بنده اجازه این سفر را دادم و همین مسئله کفایت میکرد. پس از این اظهارات اختلاف بالا گرفت. در ادامه برخی از اعضا با اشاره به ماده قانونی این مسئله یاد آور شدند در شرایطی که دولت از شهردار بخواهد که به سفری برود شهردار میتواند با کسب مجوز از رئیس شورا به مسافرت برود.


کنایه سنگین احتشام حاجی پور به دبیری

احتشام حاجی پور قصد تذکر مسئله ای را در جلسه شورا داشت که دبیری اجازه مطرح شدن تذکر را نداد. حاجی پور نیز با اعتراض به این رفتار گفت: ماه درخشنده چو پنهان شود  شب پره بازیگر میدان شود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *