دبیر علمی کنگره بین المللی بزرگداشت استاد شهریار:

جنبه‌های دینی و انقلابی اشعار استاد شهریار مورد غفلت قرار گرفته است

دبیر علمی کنگره بین المللی بزرگداشت استاد شهریار با محوریت دینی و انقلابی گفت: جنبه‌های دینی و انقلابی اشعار استاد شهریار مورد غفلت قرار گرفته است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از روابط عمومی حوزه هنری آذربایجان شرقی، ابراهیم اقبالی اظهار کرد: گروهی اجتماعیات را در شعر شهریار برجسته کرده اند ، گروهی ادبیات شفاهی و فولکلوریک را و عده ای دیگر موارد را اما نکته بسیار مهمی که اغلب در مورد شهریار مورد غفلت واقع شده جنبه تاریخی و انقلابی اشعار اوست.

وی گفت: استاد شهریار در میام شعرای معاصر یک چهره استثنایی است،  تنوعی که در آثار شهریار است در دیوان هیچ یک از معاصران وی دیده نمی شود.

وی افزود: شهریار تقریبا در همه قالب های شناخته شده شعر سروده است و در حوزه مضمون سازی این تنوع خود را به خوبی نشان می دهد. شهریار از مضماین اجتماعی ادبیات شفاهی گرفته تا نکات دقیق عرفانی را در شعار خویش گنجانیده است، همین تنوع باعث شده تا هر کس جانبی از جوانب  نبوغ شهریار را بگیرد و اصطلاح از ظن خود یار شهریار گردد.

اقبالی با تاکید بر وجود مبانی دینی در اشعار شهریار گفت: مبانی دینی در شعر شهریار اصلی ترین و سازنده ترین عنصر فکری اوست، دین و تقید به مذهب رشته ای نورانی است که همه حلقه های فکری شهریار را به هم پیوند می دهد.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز، اظهار کرد: اگر شهریار در عشق آتشین خود پا را از دایره تقوا بیرون نمی نهد به خاطر پایبندی های دینی اوست وی در تغزلی ترین اشعار نیز به قرآن و تلمیحات قرآنی متوسل می شود:

اشم رائحه یوسفی و کیف شمیم      عجب که باز می آیم از ضلال قدیم

اقبالی با اشاره به منظومه حیدربابا گفت: شاعر بزرگوار ما حتی در حیدربابا نیز که توضیفی نستالژیک از دوران خوش کودکی و آغوش پر برکت طبیعت است؛ خدا را حاظر و ناظر می داند بلکه درختان را می بیند که برای خدا سرخم کرده اند و این همان اعتقاد قرآنی است که می فرماید: ان من شی ء الا یسبح بحمده

وی خاطر نشان کرد: شهریار اگر انقلاب اسلامی را عاشقانه می پذیرد و در مورد آن شعر می گوید به خاطر جنبه دینی آن است و اگر رزمندگان اسلام را مثل فرزندان خویش در آغوش می کشد به خاطر این است که آنان را مجاهد فی سبیل الله و جنگ آنان را جهادی می داند:

صف جنگ و جهاد صدر اسلام           صف مولاعلی سردار صفدر

دبیر علمی کنگره بین المللی بزرگداشت استاد شهریار  با محوریت دینی و انقلابی افزود: بدون شناخت مبانی اعتقادی و انقلابی در شعر استاد شهریار؛ شناخت منظومه فکری و در نتیجه فهم شعر این شاعر بزرگ ممکن نیست.

اقبالی با اشاره به برگزاری کنگره بین المللی استاد شهریار به همت حوزه هنری استان گفت: انتخاب موضوع این کنگره با محوریت دینی و انقلابی ابتکار حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی است که برگزاری این کنگره ضروری به نظر می رسید و امیدواریم با ادامه برگزاری این کنگره در سال های آتی نیز بر غنای آن افزوده شود.

 وی گفت: اقدامات اجرایی کنگره با قدرت در حال انجام است و از نظر علمی نیز با بزرگان علم و ادب کشور تماس گرفته ایم تا با ارئه مقاله و سخنرانی بر وزن کنگره بیفزایند.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *