استاندار آذربایجان شرقی:

اداره کشور از طریق مالیات یکی از ویژگی‌های اقتصاد سالم است

جبارزاده: اداره کشور با درآمدهای نفتی و وابسته کردن اقتصاد کشور به یک محصول خاص منطقی نیست، لذا دولت مصمم است قدم‌های موثری برای قطع وابستگی اقتصاد کشور به نفت بردارد و در این میان، حوزه مالیاتی نقش تعیین‌کننده‌ای بر عهده دارد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان شرقی، استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که اداره کشور از طریق مالیات یکی از ویژگی‌های اقتصاد سالم است، اظهار داشت: اداره کشور با درآمدهای نفتی و وابسته کردن اقتصاد کشور به یک محصول خاص منطقی نیست، لذا دولت مصمم است قدم‌های موثری برای قطع وابستگی اقتصاد کشور به نفت بردارد و در این میان، حوزه مالیاتی نقش تعیین‌کننده‌ای بر عهده دارد.

دکتر اسماعیل جبارزاده در جمع مدیران امور مالیاتی استان، ضمن تبریک هفته مالیات به تمام تلاش‌گران عرصه مالیاتی استان، گفت: آذربایجان شرقی جزو استان‌های برتر در حوزه مالیات است، لذا امروز وظیفه دانستیم که در جمع مدیران و دست‌اندرکاران این عرصه حضور یافته و از خدمات و تلاش‌های آنان تشکر کنیم.

وی با اشاره به گزارش عملکرد حوزه مالیاتی استان، افزود: آذربایجان شرقی از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور مطرح بوده و ان‌شاءالله در سایه تلاش‌های مسوولان و فعالان اقتصادی شاهد رونق اقتصادی بیشتر در استان باشیم.

جبارزاده با بیان این که شرایط خاصی بر کشور حاکم است، گفت: تحریم‌ها و فشارهای استکبار جهانی شرایط را برای کشور ما سخت کرده و امیدواریم در این ایام مبارک آن‌چه خیر و صلاح کشور است اتفاق بیفتد و نتیجه مذاکرات هسته‌ای فارغ از توافق یا عدم توافق، به خیر و صلاح مردم ایران باشد.

وی افزود: بر اساس شواهد و علایم، سال جاری و سال آینده سال‌های شکوفایی کشور و استان خواهد بود و از همه بخشهای اقتصادی استان انتظار داریم بستر قانونی برای جذب سرمایه‌گذاری را فراهم کنند.

جبارزاده با اشاره به حضور سرمایه‌گذاران خارجی در دو پروژه بزرگ استان شامل آزادراه تبریز- بازرگان و ساخت چهار نیروگاه در سطح استان، گفت: سرمایه‌گذاری خارجی علاوه بر همه محاسن سرمایه‌گذاری داخلی، یک حسن دیگر هم دارد و آن، اعلام امنیت و ثبات لازم برای فعالیت‌های اقتصادی در کشور ماست، بنابراین باید زمینه جذب سرمایه‌گذاری به ویژه سرمایه‌گذاری خارجی بیش از پیش در استان فراهم شود.

استاندار آذربایجان شرقی تعامل مثبت حوزه مالیاتی استان با بخش تولید را یکی از عوامل مهم جذب سرمایه‌گذاری عنوان کرد و اظهار داشت: این تعامل در حال حاضر مورد رضایت فعالان صنعت و تولید است، اما رضایت‌مندی بخش تولید حد نهایی ندارد و باید تا آن‌جا که می‌توانیم در این زمینه بکوشیم.

وی م،الیات بر درآمد را یک اصل مهم در عرصه مالیات ذکر کرد و گفت:برای اخذ مالیات، ابتدا باید تحقق درآمد ثابت شود و این طور نباشد که با چشم بسته مالیات بگیریم.

جبارزاده با تاکید بر شناسایی واحدهای جدید مالیاتی، خاطرنشان کرد:در این زمینه می‌توان از روش‌هایی مانند واحدیابی که در گذشته مرسوم بود استفاده کرد تا واحدهای موجود فشار مضاعفی را از جهت پرداخت مالیات متحمل نشوند.

وی همچنین کاهش رابطه ماموران و مودیان مالیاتی را ضروری دانست و گفت: هرچه بتوانیم به این سمت حرکت کنیم شاهد تحقق اهداف مالیاتی خواهیم بود و باید زمینه تقویت مباحث آی‌تی و دولت الکترونیک را در حوزه مالیاتی فراهم کنیم.

جبارزاده همچنین بر آموزش مباحث مالیاتی به حسابداران و مسوولان امور مالی شرکت‌ها و واحدهای تولیدی تاکید کرد و گفت: این امر نقش مهمی در کاهش تخلفات مالیاتی و برخوردهای قضایی در این زمینه دارد و باید جدی گرفته شود.

استاندار آذربایجان شرقی شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی ترکیب مالیات‌های اخذ شده در استان را نیز خواستار شد و گفت: تصور این است که کل مالیات استان فقط از مشاغل اخذ می‌شود در حالی که سهم مشاغل از مالیات استان کمتر از ۱۰ درصد است و این موضوع باید در سطح جامعه انعکاس یابد.

وی در پایان با اشاره به رقم بالای پروژه‌های نیمه‌تمام استان و با بیان که اعتبارات دولتی جوابگوی این پروژه‌ها نیست، از حوزه مالیاتی استان خواست با توجه به این که قانون‌گذار امکان واگذاری این پروژه‌های نیمه‌تمام را پیش‌بینی کرده است، راهکارهای مناسب برای سپردن پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش‌های غیردولتی را ارایه کنند.

حسینی، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار میزان درآمد استان در سال گذشته را ۲۲ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۷۹ درصد این درآمدها از محل مالیات حاصل شده است.

رسولی، مدیرکل امور مالیاتی استان هم کل درآمد مالیاتی استان در سال ۹۳ را ۱۳ هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال با محاسبه درآمدهای ملی مالیاتی اعلام کرد و گفت: سهم درآمدهای مستقیم مالیاتی هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *