آموزش به کودکان از طريق قصه ها

قصه شنگول و منگول بهترین نوع آموزش دشمن شناسی و بصیرت افزایی

حجت الاسلام نوروزنژاد با اشاره به سرمایه گذاری های غرب برای کودکان در سنین پایین خاطرنشان کرد: ساخت انواع کارتونها، انیمیشن ها، بازی ها و حتی عروسک ها و اسباب بازی ها در راستای الگودهی به کودکان در سنین پایین صورت می گیرد که متأسفانه فرزندان ما هم از این تولیدات بی نصیب نیستند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایسنا، حجت الاسلام نوروزنژاد، با اشاره به لزوم تفهیم مسائل به روش غیرمستقیم به کودکان، خاطرنشان کرد: به عقیده من قصه شنگول و منگول بهترین نوع آموزش دشمن شناسی و بصیرت افزایی در سنین پایین برای کودکان است.

” حجت الاسلام اکبر نوروز نژاد” مبلغ اعزامی از قم گفت: متأسفانه امروزه خانواده ها نسبت به الگوپذیری فرزندان خود غافل هستند درحالیکه در سیره ائمه معصومین این مسأله مهم شمرده شده است.

” حجت الاسلام اکبر نوروز نژاد” مبلغ اعزامی از قم بحث تربیت دینی و اهمیت الگوگیری از منظر آیات و روایات را مطرح کرد و افزود: دادن کنیه و همچنین تشبیه فرزندان در قالب شعر و قصه به افراد بزرگ منش در الگوگیری کودکان تأثیر بسزایی دارد.

حجت الاسلام نوروزنژاد اظهار کرد: کودکان تا هفت سالگی قدرت استدلال و منطق ندارند و تمام رفتارهای آنها از روی تقلید و الگوگیری از اطرافیان انجام می شود بر این اساس هم روانشناسان غربی و همچنین آموزه های اسلامی بر تربیت و شکل گیری شخصیت کودکان در این سنین تأکید دارند.

وی تأکید کرد:کودکان ما آنگونه که ما می خواهیم نمی شوند، بلکه آنگونه که ما هستیم خواهند شد بنابراین باید والدین نسبت به رفتار واعمال خود دقت داشته باشند.

حجت الاسلام نوروزنژاد با اشاره به سرمایه گذاری های غرب برای کودکان در سنین پایین خاطرنشان کرد: ساخت انواع کارتونها، انیمیشن ها، بازی ها و حتی عروسک ها و اسباب بازی ها در راستای الگودهی به کودکان در سنین پایین صورت می گیرد که متأسفانه فرزندان ما هم از این تولیدات بی نصیب نیستند.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: بسیاری از الگوهای غربی همچون مرد عنکبوتی، بن تن از رسانه ملی به کودکان ما انتقال می یابد که دولتمردان باید به این موضوع توجه داشته و بازی ها و برنامه های کارتونی جذاب ولی همسو با فرهنگ دینی و ملی تولید و پخش کنند.

حجت الاسلام نوروزنژاد، با اشاره به لزوم تفهیم مسائل به روش غیرمستقیم به کودکان، خاطرنشان کرد: به عقیده من قصه شنگول و منگول بهترین نوع آموزش دشمن شناسی و بصیرت افزایی در سنین پایین برای کودکان است.

وی گفت: این قصه به روش غیرمستقیم به کودکان می رساند که دشمن ممکن است در لباس مبدل همچون مادر، دوست و حتی روحانیت قصد ورود به حریم خانه را داشته باشد، در آن زمان برخی ها هستند که راستی آزمایی می کنند و می خواهند دستهایش را ببینند؛ اما در نهایت برخی ها فریب خورده و طعمه گرگ می شوند.

این مبلغ اعزامی از قم در ادامه تربیت دینی از دیدگاه اسلام و روانشناسان غربی پرداخت و افزود: در دیدگاه اسلام انسان اسیر اختیار است و با اراده و اختیار شخصیت خود را شکل می دهد و مصداق این دیدگاه آسیه زن فرعون است که با وجود شرایط نامناسب به جایگاهی از کرامت رسیده است که خداوند در قرآن ایشان را از جمله بهترین زنان عالم معرفی می کند.

حجت الاسلام نوروزنژاد اضافه کرد: از دیدگاه غرب انسان اسیر شرایط است و محیط و آموزش در شکل دهی به شخصیت آن مؤثر است درحالی که براساس آموزه های قرآنی خلاف این ثابت می شود و اشاره به همسر و فرزند حضرت نوح دارد که با وجود شرایط مناسب ایمان نیاورده و طرد شدند.

این کارشناس مذهبی معرفی حضرت خدیجه، آسیه، مریم و فاطمه زهرا (س) به عنوان الگو از سوی قرآن، نشان دهنده این است که بانوان می توانند به جایگاهی از کمال و کرامت برسند که هم برای مردان و هم برای زنان الگو باشند.

وی در پایان به تقسیم بندی شخصیت کودکان بر اساس میزان محبت خانواده ها در دوران کودگی پرداخت و گفت: میزان محبت خانواده ها در دوران کودکی بر رفتار اجتماعی و شخصی فرد تأثیرگذار است و آینده آن را به شت تحت تأثیر قرار می دهد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *